Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej do Warszawy zakończona. Za tydzień otwarcie (zdjęcia)

Zgodnie z terminem zakończyły się prace związane z budową kolejnego odcinka drogi ekspresowej Lublin – Warszawa, czyli od węzła Skrudki do granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. To zaś oznacza zbliżające się otwarcie trasy. Zaplanowano je na przyszły tydzień.

Zakończyły się prace związane z budową kolejnego odcinka drogi ekspresowej S17 Lublin – Warszawa. Chodzi o 15 km trasy pomiędzy węzłem Skrudki a granicą województw lubelskiego i mazowieckiego.

Inwestor przeprowadził również większość odbiorów, co oznacza, że niebawem kierowcy będą mogli korzystać z nowej trasy. Połączy ona już udostępnione odcinki, a to oznacza, że ekspresowo będzie można przejechać od Piask aż do Garwolina, czyli odcinek 140 km w nieco ponad godzinę.

Jak z pewnością pamiętają jeszcze niektórzy z kierowców, przed laty tyle czasu potrafiło zająć pokonanie 30 km drogi z Lublina do Kurowa, czy też przejechanie przez wiecznie zakorkowany Garwolin.

Otwarcie nowego odcinka ma nastąpić w piątek 6 września. W planach jest wizyta przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury. Trasa przebiega po północno – wschodniej stronie istniejącej drogi krajowej nr 17, omijając miejscowości Niwa Babicka, Nowa Dąbia oraz miasto Ryki.

Przygotowania do budowy rozpoczęły się w 2008 roku, kiedy to opracowano Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe. Przez kolejne lata gromadzono kolejne niezbędne dokumenty i pozwolenia a pod koniec września 2013 roku ogłoszono przetarg na realizację inwestycji. Umowa z wykonawcą, firmą PORR Polska, została podpisana na początku października 2015 roku. Prace związane z budową trasy wykonywało 69 zatwierdzonych podwykonawców. Całość kosztowała 609 mln zł.

Będzie to trzeci oddany do użytku fragment budowanej drogi ekspresowej S17 Lublin – Warszawa. W połowie czerwca otwarto 13 kilometrów trasy pomiędzy węzłami Kurów Zachód i Skrudki zaś na początku lipca udostępniono ok. 30 km drogi od granicy województw do początku obwodnicy Garwolina.

Jeżeli chodzi o kolejne odcinki trasy do Warszawy, to w IV kwartale należy się spodziewać oddania do użytku 13 km od obwodnicy Garwolina do obwodnicy Kołbieli a pod koniec roku 15 km fragmentu od końca obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska. Najdłużej prace potrwają na obwodnicy Kołbieli, jednak jest szansa, że również w tym roku pojadą nią kierowcy. Jednak tylko jedną jezdnią, na której ruch będzie się odbywał w obu kierunkach.

(fot. GDDKiA)

15 komentarzy

 1. O to Polska walczyła

 2. super, autostrada dla tirów za ciężkie pierdyliardy niemal zrobiona, a drogi, którymi jeździmy na codzień, leżą i kwiczą

  • Bo to były pieniążki w UE . A Wasze ”lokalne” pieniążki poszły nie na drogi tylko do kościoła. I to zapewne w całym województwie wejdzie plan do wymiany wszystkie posadzki, bo te aktualne maja już wytarte dziury od waszych kolan.

  • masz rację pierdoło ! lepiej żeby jak to piszesz TIRy jeżdziły drogami wąskimi i lokalnymi… bo i tak jeździć gdzieś będą tak jak i Ty gdzieś jeździsz…

 3. i wiadomo kto zbierze laury na pewno nie POprzednicy , ojców sukcesu jest wiele , ale porażki ……

 4. 6stego mam kurs do Modlina i teraz nie wiem którędy jechać wyjeżdżam koło 10tej z Lublina to chyba będzie już oddany odcinek?

 5. Niech żyje SLD który pomyślał o budowie w 1989 roku. Niech żyje! To byłem ja Jarząbek.

 6. Otwierać natychmiast ludzie wracają z wakacji, początek roku się zbliża będzie duży ruch. Czekać ponad tydzień żeby politycy mogli się przedwyborczo wychwalić.

 7. a Contbusy dalej zapier*alają bokiem przez nieoświetlone wiochy…

 8. Bardzo ładnie 🙂

 9. a wkrótce małpa wraca

  a ja pamiętam rudego skur…… jak głosił Polakom oddanie ekspresówki S17 na EURO 2012 i to do Hrebennego…!