Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczystości w Lublinie 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

Dzisiaj w Lublinie odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, po której odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Po zakończeniu Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami miasta na Plac Litewski.

Dziś na Placu Litewskim w Lublinie odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W trakcie ceremonii, złożono meldunek Dowódcy Garnizonu Lublin, a następnie podniesiono Flagę RP i odegrano Hymn Narodowy RP.

Następnie, odczytano preambułę Konstytucji Trzeciego Maja, a po niej odbyła się salwa armatnia. W czasie uroczystości wojewoda lubelski wygłosił przemówienie.

Orkiestra wojskowa zagrała utwór okolicznościowy, a następnie odbył się Apel Pamięci. Uczestnicy składali kwiaty pod pomnikiem Konstytucji Trzeciego Maja, a na koniec odbyła się defilada pododdziałów.

To ważne wydarzenie upamiętniające narodowe dziedzictwo i podkreślające znaczenie Konstytucji Trzeciego Maja dla Polski i jej historii.

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

3 maja jest datą symboliczną w polskiej historii. To wstęp do opowieści o przełomowym dziele prawodawczym – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Przyjęta na Sejmie Wielkim (Czteroletnim) ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a podstawę jej konstrukcji ustrojowej wyrażało zawarte w artykule V przekonanie, że „wszelka władza w społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”.

Uchwalona „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic” – Ustawa z 1791 r. wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej z silną władzą przedstawicielską. Wdrażała trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto. Przyjęto w niej również nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. W 11 artykułach opisano zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa.

Konstytucja 3 Maja niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Była dokumentem stanowiącym dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy i jej reformy nie zostały do końca wdrożone. Stała się jednak dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu chcącego zachować niezależność państwową.

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 r. i ponownie w 1990 r. Od 2007 r. 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. smierdzi popisem az miło i te leśne dziadki … o take polske walczyłeś co ?? hipokryci

  2. Jak mi przykro…. Świdnik teraz cichaczem próbuje odszczekać rezolucję anty LGBT. W kolejce stoi rezolucja w Euro Parlamencie o uznanie Polski za kraj łamiący prawa człowieka. :))

  3. Więcej się działo jak UA świętowała

  4. same stare komuchy na zdjeciach

Dodaj komentarz

Z kraju