Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin zatańczył poloneza. W pierwszych parach prezydent miasta i wojewoda lubelski (zdjęcia)

Dzień 3 maja w Polsce obchodzony jest jako święto narodowe, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Jednym z elementów obchodów tej rocznicy jest tradycyjny polonez, który jest tańczony w wielu miastach, w tym również w Lublinie.

Polonez to popularny, klasyczny taniec narodowy, który ma swoje korzenie w XVIII wieku. W Polsce stał się szczególnie popularny podczas panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był wielkim miłośnikiem muzyki i tańca.

W Lublinie, podobnie jak w innych miastach, polonez jest tańczony dzisiaj w trakcie uroczystych obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja. W tym dniu wiele osób, w tym przedstawiciele władz i lokalnych instytucji, ubranych w stroje narodowe i historyczne, bierze udział w uroczystych tańcach.

Uczestnicy tańczą w rytm muzyki, wykonując eleganckie figury i kroki, a polonez kończy się zwykle długim, okolicznościowym układem. W Lublinie, polonez rozpoczął się pod miejskim Ratuszem, następnie uczestnicy przemieścili się deptakiem, na Plac Litewski w pobliże Pomnika Konstytucji 3 Maja, gdzie zakończył się dzisiejszy wspólny polonez mieszkańców Lublina oraz gości.

Taniec ten stanowi ważny element polskiej kultury narodowej i odgrywa szczególną rolę podczas uroczystości związanych z rocznicą Konstytucji 3 Maja. Polonez jest symbolem elegancji, szacunku dla tradycji i historii Polski, a jednocześnie sposobnością do wspólnego świętowania i zabawy.

Organizatorem uroczystości był wojewoda lubelski we współpracy z prezydentem Miasta Lublin, marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Garnizonem Lublin Wojska Polskiego.

(fot. lublin112.pl)

18 komentarzy

  1. Łysy i jego paso*żyty nie opuszczą żadnej okazji do lansu.

  2. Masoni są tak postępowi, że doprowadzili do kryzysu co2 żeby łupić wieśniaków. Produkują postępowy plastik, tylko w tym sprzedają żarcie i picie, a konsumentowi mówią: jak możesz kupować ten plastik. Masoni są postępowi. Dla swoich kont i rodzin.

  3. zuk to jednak jest pajac ale mieszkancy Lublina to idioci ze go wybieraja

Z kraju

Sport