Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z ulic znikną stare autobusy. Przyjechały nowe solarisy

Już za kilka dni z ulic Lublina znikną stare autobusy, na które narzekają pasażerowie. Do Lublina dotarły już nowe przegubowe solarisy, które od 1 lipca wyruszą w trasy.

Z początkiem lipca na ulice Lublina wyjedzie 16 nowych autobusów przegubowych. Będą to solarisy, które właśnie dotarły do bazy na ul. Hutniczej. Dostarczone przez przewoźnika autobusy są fabrycznie nowe i pomalowano je w miejskie barwy. Na tapicerce siedzeń znajduje się hasło „Lublin-miasto inspiracji”. Każdy z pojazdów jest niskopodłogowy, klimatyzowany, wyposażony w monitoring i biletomat. Autobusy posiadają także system zapowiedzi głosowej, moduł GPS, elektroniczne zewnętrzne tablice kierunkowe oraz wewnętrzne tablice LCD przeznaczone do prezentowania informacji o trasie przejazdu danej linii.

Pierwotnie autobusy te miały rozpocząć kursowanie po ulicach Lublina od 1 lutego. Jednak przedłużające się postępowanie przetargowe zadecydowało o blisko półrocznym opóźnieniu. W ogłoszonym przez ZTM przetargu swoje oferty złożyło sześć firm z całego kraju. Najmniejszą kwotę zaproponowała firma BP Tour Sp. z o.o. z Lublina, nieco droższe było Konsorcjum firm Meteor i Irex-1 z Jaworzna. Pozostali oferenci to ITS A. Michalczewski z Radomia, Warbus z Warszawy oraz obecne już w Lublinie PKS Zielona Góra i Autobusowe Konsorcjum Lubelskie.

Ogłoszony w pierwszej połowie 2014 r. przez Zarząd Transportu Miejskiego przetarg, wygrała spółka BP Tour. Jednak jej konkurent, Konsorcjum firm z Jaworzna, nie zgodziło się z jego wynikiem i zaskarżyło go do Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem firmy, BP Tour wygrała przetarg niesłusznie. KIO po przeprowadzonym postępowaniu wydała wyrok, że przetarg ma zostać powtórzony. Postępowanie zostało jeszcze raz rozpatrzone i po raz kolejny okazało się, ze oferta lubelskiej spółki jest najkorzystniejsza. Konkurent nie dał za wygraną i ponownie zaskarżył wyniki tego właśnie postępowania do Krajowej Izby Odwoławczej. Głównym powodem miało być brak przez firmę BP Tour wymaganego doświadczenia przewoźnika, co było jednym z kryteriów przetargu.

Tym razem Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykluczyć BP Tour z postępowania, co sprawiło, że obecny od kilku lat w Lublinie przewoźnik ze Śląska automatycznie stał się zwycięzcą przetargu. Umowa została podpisana na okres ośmiu lat. Ze względu na opóźnienie, by zapewnić obsługę linii, ZTM Lublin ogłosił „przetarg przejściowy” oraz wynajęci zostali przez MPK podwykonawcy. Jednak na stan tego taboru bardzo często skarżą się zarówno pasażerowie, jak i także inni kierowcy, którzy niejednokrotnie mają zastrzeżenia co do stanu technicznego autobusów, zwłaszcza widząc pozostawiająca przez nie chmurę spalin.

Nowe autobusy zostały już sprawdzone przez Zarząd Transportu Miejskiego i są gotowe do wyjazdu. – Pojazdy są już przygotowywane do wyjazdu na ulice Lublina. 16 nowoczesnych, 18-metrowych autobusów zostanie skierowanych do obsługi liniowej z początkiem lipca. Nowe Solarisy od 1 lipca pojawią się na liniach nr: 8, 15, 17, 18, 37, 40 i 57 – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Z ulic znikną stare autobusy. Przyjechały nowe solarisy

(fot. ZTM Lublin, „miłośnik komunikacji”)
2015-06-21 11:47:06

21 komentarzy

  1. A ja sie tylko zastanawiam, dla czego i jakim prawem daje sie zarobiv obcym i kase wywozic z miasta, zamiast staremu dobremu mpk pozwolic dzialac jak dzialalo. Stworzono ZTM by dac kolejnym zlodziejom zarabiac i dzieki temu pozwalaja na sprzedawane lipne przetargi. Do tego stworzenie konkurencji i zatrodnianie przez nia kierowcow co beda jezdzily za grosze bo czesto maja dziwne wpisy w swoich CV, noe pozwala na podwyzki w dawnym MPK. To jest skandal. Nie dawno tez pisali o przypadku ze kietowca MPK rozjechal dzieciaka, a to byla wlasnie konkurencja przetargowa. Ludzie oczerniaja MPK ptzez meteora i irexa bo dla nich to jest dalej MPK , a przez to state MPK ttaci na zaufaniu.

    • Ale jak można tracić coś czego sie nie ma i nigdy nie miało ?? Mówisz o jakimś zaufaniu do mpk ?

  2. nowe solariski, mniam mniam 🙂

  3. SROlarisy z klimą a jednak bez klimy . . . Już wolę te stare rozszczelnione bo ciociaż w nich są większe okienka otwierane i jak już się je otworzy to klima full wypas a nie jakiś ułamek przesuwanej szyby trzeba otwierać (o ile nie zablokowane) żeby cos wiało bo nie raczą tej zachwalanej klimy włączyć