Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ubezpieczenie turystyczne – co wchodzi w jego skład i o czym warto pamiętać podczas zakupu polisy?

Polisa turystyczna to zabezpieczenie na czas każdego zagranicznego wyjazdu. Dzięki takiej ochronie nie musisz martwić się opłatami związanymi z leczeniem w innym kraju. Co jeszcze gwarantuje ubezpieczenie turystyczne? O co możesz rozszerzyć swoją polisę? Jaki jest koszt ochrony?

Ubezpieczenie na czas podróży może obejmować koszty leczenia, assistance, NNW oraz OC. W ramach takiej polisy otrzymasz również wsparcie, gdy ktoś ukradnie Twój bagaż lub zniszczysz swój sprzęt sportowy. Dzięki odpowiedniej ochronie towarzystwo pozwoli Ci uniknąć skutków i wydatków związanych z nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Polisa podróżna to ochrona, w ramach której możesz liczyć na wsparcie towarzystwa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie to dotyczy przede wszystkim zagranicznych wycieczek, z uwagi na wysokie koszty leczenia w innych krajach. Istnieje jednak możliwość zakupu ochrony także na czas krajowych wyjazdów. 

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje organizację i pokrycie kosztów świadczeń medycznych, z których przyjdzie Ci skorzystać podczas podróży do obcego kraju. Jeśli złamiesz rękę, skręcisz kostkę lub dostaniesz poważnego zatrucia pokarmowego, towarzystwo pokryje za Ciebie koszty wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, leczenia, a także hospitalizacji. Firma zorganizuje i opłaci również Twój transport medyczny do Polski, a jeśli będziesz chciał, aby ktoś z Twoich bliskich towarzyszył Ci podczas pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zajmie się także transportem i zakwaterowaniem dla wskazanej przez Ciebie osoby.

Więcej na temat ubezpieczenia turystycznego przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/

Co obejmuje polisa na wyjazd?

Ubezpieczenie turystyczne na czas zagranicznych podróży obejmuje przede wszystkim ochronę kosztów leczenia oraz assistance. Jeżeli chodzi o wycieczki krajowe, polisa dotyczy zwykle NNW oraz OC, z uwagi na to, że za opiekę medyczną w Polsce nie trzeba płacić. Choć niekiedy towarzystwa oferują również ochronę kosztów leczenia, np. firma Generali.

A co dokładnie zapewniają poszczególne formy ochrony?

 • Koszty leczenia

Pokrycie opłat związanych z konsultacjami lekarskimi, badaniami, leczeniem, hospitalizacją, pilnymi zabiegami i operacjami.

 • Assistance

Wsparcie informacyjne, pomoc tłumacza, transport medyczny do Polski, pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi.

 • NNW

Świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub gdy dojdzie do śmierci.

 • OC

Zadośćuczynienie pokrzywdzonym osobom trzecim za szkody materialne i osobowe.

O co jeszcze możesz rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne?

 • Ochrona bagażu

Świadczenie w przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia Twojego bagażu.

 • Ochrona sprzętu sportowego

Odszkodowanie w przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia Twojego sprzętu sportowego.

 • Uprawianie sportów

Wsparcie także w przypadku zdarzeń powstałych wskutek uprawianego przez Ciebie sportu.

 • Zdarzenia powstałe po spożyciu alkoholu

Pomoc także w przypadku zdarzeń powstałych po spożyciu przez Ciebie napojów wysokoprocentowych.

 • Zaostrzenia objawów choroby przewlekłej

Wsparcie, w przypadku gdy dolegliwości będą związane ze schorzeniem przewlekłym, na które cierpisz.

 • Rezygnacja lub przerwanie podróży

Świadczenie, w sytuacji kiedy z przyczyn losowych musisz zrezygnować lub przerwać swoją wycieczkę.

 • Opóźnienie lotu

Zadośćuczynienie, gdy Twój lot odbędzie się później, niż planowano.

O czym pamiętać podczas zakupu ubezpieczenia na czas podróży?

Zanim kupisz ubezpieczenie turystyczne, powinieneś dokładnie zapoznać się z zakresem oferty i przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. Niekiedy nawet z pozoru wystarczająca propozycja może obejmować jednak nie to, czego oczekujesz od polisy.

Co jest ważne podczas wyboru polisy na wyjazd?

 1. Określ kierunek i długość podróży. Pamiętaj również o tych krajach, przez które będziesz przejeżdżał, jeśli jedziesz np. własnym autem.
 2. Zdecyduj, co chcesz ująć w ubezpieczeniu turystycznym: OC, NNW, ochronę bagażu, sprzętu sportowego, opóźnienie lotu, rezygnację lub przerwanie podróży.
 3. Zastanów się, czego będzie dotyczył Twój wyjazd. Czy podczas podróży planujesz głównie zwiedzać i wypoczywać, a może uprawiać sporty? Jeśli chcesz spędzać czas aktywnie, pamiętaj o rozszerzeniu polisy o zdarzenia dotyczące uprawiania sportów.
 4. Pamiętaj o klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych, jeśli cierpisz np. na cukrzycę.
 5. Pamiętaj o klauzuli alkoholowej, jeśli planujesz spożywać napoje wysokoprocentowe.
 6. Zwracaj uwagę na sumy ubezpieczenia. Zadbaj o to, aby kwota była wystarczająca.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cenę polisy na zagraniczny wyjazd sprawdzimy na przykładzie kalkulacji dotyczącej 8-dniowego pobytu w Albanii. Celem wycieczki jest wypoczynek i zwiedzanie. Ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje różne formy ochrony?

Ubezpieczenie turystyczne – co wchodzi w jego skład i o czym warto pamiętać podczas zakupu polisy?

Za powyższe oferty polisy turystycznej trzeba zapłacić jedynie kilka złotych za jeden dzień ochrony. Propozycje posiadają ubezpieczenie kosztów leczenia, a część z nich także NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe oraz klauzulę alkoholową.

A jak wygląda składka za ubezpieczenie turystyczne w przypadku podróży krajowych? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli. Oferty dotyczą 7-dniowej podróży.

Ubezpieczenie turystyczne – co wchodzi w jego skład i o czym warto pamiętać podczas zakupu polisy?

Za polisę, która obejmuje podróże po Polsce, również zapłacisz kilka złotych za jeden dzień ochrony. Zdecydowana większość ofert dotyczy NNW oraz OC. Najtańsza propozycja od Proamy obejmuje jedynie NNW, a najdroższa oferta od Generali oprócz NNW oraz OC uwzględnia także ochronę kosztów leczenia.