Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ubezpieczenie Autocasco – co wchodzi w zakres ochrony?

Ubezpieczenie AC należy do grona polis dobrowolnych, jednak okazuje się niezwykle przydatne w kryzysowych sytuacjach. Sprawdź, co wchodzi w zakres ochrony Autocasco oraz ile może kosztować Cię taki bonus. Z tego artykułu dowiesz się również, czy istnieją sposoby na obniżenie składki AC i czy warto sięgnąć po pozostałe ubezpieczenia dobrowolne.

Polisa AC – co obejmuje?

Autocasco, czyli polisa AC, to pewnego rodzaju dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, którym obejmujemy pojazdy mechaniczne. W zakres ochrony włącza się również standardowe wyposażenie przykładowego samochodu. Przy podpisywaniu umowy o ubezpieczenie AC, warto wspomnieć także o dodatkowych stałych elementach auta, jeżeli takowe istnieją. W ten sposób kompleksowo obejmiemy ochroną zarówno pojazd, jak i  wyposażenie. Wydawać by się mogło, że wszystko już wiemy i wystarczy wybrać ofertę po korzystnej dla nas cenie. Nic bardziej mylnego. W odróżnieniu od polisy OC tutaj nie mamy do czynienia z ujednoliconym zakresem świadczeń włączonych w ubezpieczenie. Tym samym każde towarzystwo ubezpieczeniowe może proponować klientom inne opcje ochrony, które zawarte są w OWU, czyli Ogólnych warunkach Ubezpieczenia.

Z reguły polisa AC ma chronić właściciela od skutków finansowych kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia przedmiotu umowy. Jak już wspomnieliśmy, każdy ubezpieczyciel ma prawo do przedstawienia swoim klientom umowy obejmującej inny zakres świadczeń. Zazwyczaj jednak spotkamy się z podobnymi ofertami, a różnica będzie polegała na zaistnieniu jednego lub dwóch świadczeń albo ich braku. Najczęściej zatem polisa AC obejmuje ochroną szkody powstałe w wyniku:

  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta;
  • pożaru lub wybuchu;
  • kradzieży czy usiłowania kradzieży pojazdu, jego części albo tzw. wyposażenia dodatkowego;
  • wypadku oraz kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem;
  • działania zjawisk atmosferycznych, do których zalicza się powodzie, huragany, zatopienia, grad, uderzenia pioruna, lawiny, osuwanie czy zapadanie się ziemi, itd.

 

Warto zwrócić uwagę czy te podstawowe elementy zawarte są w OWU danego ubezpieczyciela. Ponadto możemy szukać ofert obejmujących warunki adekwatne do naszej indywidualnej sytuacji oraz ryzyka powiązanego z korzystania z ubezpieczanego pojazdu. Przykładowo, jeśli często wyjeżdżamy za granicę, należy wybrać polisę AC chroniącą nas również poza granicami kraju, a więcej o tym w artykule: Kolizja, stłuczka za granicą – co robić?

Autocasco – czym się kierować przy wyborze?

Wybór Autocasco jest nieco bardziej skomplikowany niż wybór ubezpieczenia OC. Wynika to z nie ujednoliconej ofert takowej polisy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Tym samym w zależności od tego, na jakie TU się zdecydujemy, będziemy z pewnością objęci innym zakresem ochrony. Nie chodzi tutaj jedynie o rodzaje świadczeń czy sytuacje, w których będziemy upoważnieni do odszkodowania. Umowa z ubezpieczycielem może zawierać wiele zawiłości i prawdopodobnie bez odpowiedniej wiedzy byśmy te kwestie pominęli, jednak te szczegóły mogą w przyszłości okazać się decydujące.

Tym samym wybierając polisę Autocasco, zwróć uwagę na takie aspekty jak:

  • udział własny w szkodzie – franszyza redukcyjna wiąże się ściśle z kwotą, jaką deklarujemy się pokryć z własnych środków;
  • amortyzacja części – wiąże się to z uzależnieniem kwoty odszkodowania od stopnia zużycia części pojazdu;
  • metoda likwidacji szkody – mamy do wyboru opcję warsztatową, kosztorysową lub serwisową ASO;
  • stała suma ubezpieczenia – opcja ta pozwala zabezpieczyć się przed niższymi kwotami odszkodowania wynikającymi z utraty wartości pojazdu wynikających z upływu czasu i eksploatacji;
  • części zamienne – likwidacja szkody może być powiązana z wymianą części na oryginalne lub ich zamienniki.

Każdy z tych elementów daje nam pewnego rodzaju gwarancję pomocy w określonych sytuacjach. Z tego powodu warto wybrać ofertę, która jest skutecznie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb oraz warunków korzystania z pojazdu. Wynika z tego również fakt, że czasem cena nie jest najważniejszym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę, o tym więcej na stronie: https://www.ocsamochodu.pl/p/cena-ubezpieczenia-ac-nie-jest-najwazniejsza/2.html.

OC i AC a pozostałe świadczenia komunikacyjne

Oprócz obowiązkowego OC i najczęściej wybieranego AC, mamy do dyspozycji wiele innych polis komunikacyjnych. Ich zakres ochrony obejmuje rozmaite sytuacje, które nie wchodzą w skład świadczeń OC czy AC. Za przykład posłuży nam pakiet ubezpieczeń Assistance, w którego skład wchodzi:

  • pomoc przy wymianie koła;
  • organizacja i pokrycie kosztów transportu pojazdu;
  • organizacja i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego;
  • organizacja i pokrycie kosztów noclegu na czas naprawy pojazdu.


Jeśli szukasz korzystnych ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarek internetowych. System często podpowiada nam najkorzystniejsze w danym okresie oferty nie tylko pojedynczych polis, ale również kompleksowych pakietów.