Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

U zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i ulicy Wolskiej powstanie mural

Państwowe Muzeum na Majdanku ogłosiło konkurs na mural. Powstanie on w pobliżu miejsca, gdzie rozpoczynała się droga ludzi pędzonych z rampy kolejowej do obozu.

W związku z przypadającą w tym roku 75 rocznicą istnienia Państwowego Muzeum na Majdanku powstanie mural. Namalowany on zostanie w rejonie skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka i ulicy Wolskiej w Lublinie. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Kilkaset metrów dalej rozpoczynała się droga ludzi pędzonych z rampy kolejowej do obozu. Miejsce to odwołuje się do tragicznych losów więźniów Majdanka, ale również do bolesnej historii miasta w czasie okupacji niemieckiej, o której dziś przypomina Muzeum.

– Mural będzie nawiązywał do ogromnego wysiłku kilku pokoleń muzealników upamiętniających ludzi boleśnie doświadczonych przez uwięzienie w obozie na Majdanku. W swoim założeniu powinien uwzględniać ważną rolę najstarszej na świecie instytucji pielęgnującej pamięć o ofiarach II wojny światowej, jaką jest Muzeum na Majdanku, a także odwoływać się do miejsca pamięci znajdującego się pod jego opieką – wyjaśnia Agnieszka Kowalczyk-Nowak z muzeum na Majdanku.

Muzeum już ogłosiło konkurs na jego wykonanie. Ma on charakter ogólnopolski. Mogą się do niego zgłaszać osoby pełnoletnie, którym bliska jest ta forma artystyczna. Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do realizacji muralu oraz otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Prace można zgłaszać do 17 czerwca br., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 5 lipca.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

  1. wszystko ładnie, pięknie, popieram i sądzę że powstanie na betonowych ścianach przy przystanku miejskim, tylko jakośmi się nie widzi, żeby ów mural upamiętniający ludobójstwo oświetlał neon na moście, trochę się to gryzie ze zobą

    • W oryginale treść neonu miała treść „SZACUN NA DZIELNI”. W obecnej treści traci całkowicie sens.

  2. Żyjemy w wielkim muzeum, w którym co chwila ktoś doczepia nowe tabliczki. Windy skrzypią, światła przygasają. Telefony, domofony, łazienki, cała infrastruktura i wszelkie sprzęty szwankują. Ale dyrekcja ma to gdzieś, widzi tylko jeden cel. Więcej tabliczek.

  3. Mural powinien zawierać prawdę historyczną a nie poprawność polityczną.
    Jeśli ma dotyczyć Muzeum na Majdanku to obowiązkowo powinien zawierać:
    1. Nieniecki (nie hitlerowski, nie nazistowski tylko niemiecki) na terenie okupowanej Polski.
    2. Symbole narodów, których ludność tam pomordowano proporcjonalne do ilości pomordowanych lub z liczbami pomordowanych.
    30 lat temu na Majdanek przyjeżdżała niemiecka młodzież i porządkowała teren w geście skruchy i świadomej pokuty. Dzisiaj często teren zamknięty i strzeżony przez uzbrojonych obcokrajowców, obsługujący izraelskie wycieczki. Ciekaw jestem narracji historycznej, sączonej do młodych ludzi z flagami izraelskimi, zwiedzającymi muzeum.

    • Zgadzam się w stu procentach ale mała poprawka nie nieniecki (bo to narodowość samojedzka na kole podbiegunowym w Rosji) ale niemiecki. Prawda historyczna a nie poprawność polityczna przede wszystkim! Tak jest!

  4. Może coś weselszego? Nie za dużo tej martyrologii?

  5. Fajna inicjatywa oby prawdziwa zgodna z faktami historycznymi bez poprawności politycznej i bez wazeliny wobec młodzieży systematycznie odwiedzającej obóz i robiacej sobie selfie na tle komór gazowych. PS. a Ci uzbrojeni przy ulicy to nie obcy to nasi za 200 zł dniówka.

  6. No znajac obecna polityke ptzekrecania I falszowania histori to trzeba sie zastanow I komu I po co oraz w jakim celu ma powstal ten mural skoro wszyscy pisze nazistowski oboz jak nawet takiego panstwa nie bylo nie bylo tez takiego polityke czy nawet religi nazizms to tylko synonym nic wiecej nie ma zadnego odbicia history czego.blizej prawdy jest hitlerowski oboz a juz w zgodzie z histori powinno byc niemiecki to jest prawda a nie jakis nazistowski kto to wymyslil? A moze juz nie dlugo bedzie ze oboz wyzwolili nie rosjanie a zolnierze wykleci albo AK

  7. A kiedy mural w Polsce dla Polaków?

    A gdzie i kiedy mural upamiętniający Polaków – ofiary żydokomunizmu, SBecji, NKWD, zydobolszewi, itd?

Z kraju