Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tytuły Miejsca Inspiracji przyznane. Otrzymało je 10 lubelskich lokali gastronomicznych

Spośród 36 lokali, które starały się o tytuł „Miejsca Inspiracji” w prestiżowym gronie laureatów znalazło się 10, w których mieszkańcy, jak i turyści mają szansę na wyjątkowe doświadczenia kulinarne i kulturowe. Sześć z nich może się poszczycić tym wyróżnieniem po raz pierwszy.

Znani są już laureaci programu dedykowanemu branży kulinarnej p.n. „Kuchnia Inspiracji”. Jego celem było wyłonienie tych miejsc na gastronomicznej mapie Lublina, które wyróżniają się jakościową kuchnią oraz tworzą miejsca spotkań, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści mają szansę na wyjątkowe doświadczenia kulinarne i kulturowe.

Do „Kuchni Inspiracji” mógł zgłosić się każdy przedsiębiorca świadczący usługi gastronomiczne i posiadający własną kuchnię w Lublinie. Zdecydowało się na to 36 właścicieli lokali. Kwalifikacja do programu przebiegała w czterech etapach. Po zebraniu nadesłanych dokumentów rekrutacyjnych, Komisja Programowa wyłoniła 17 podmiotów, które zostały poddane ocenie podczas indywidualnych spotkań.

Następnie finaliści mieli za zadanie przygotować prezentację o swoim miejscu. W tym przypadku komisja oceniała zarówno menu degustacyjne, jak również wnętrze lokalu. Do tego sprawdzano jakość obsługi, w tym znajomość zasad serwowania potraw. Ważny był też klimat danego miejsca oraz całościowa propozycja.

Ostatecznie wyłoniono 10 laureatów. Tytuł Miejsca Inspiracji na lata 2021-2022 otrzymały 2PiEr, Mandragora, Perłowa i Parzona, które tym wyróżnieniem szczycą się od lat, jak też Chrupko, Legendy Miasta, Niepospolita, Anabilis, Tinto czy Zielony Talerzyk. Te ostatnie znalazły się w prestiżowym gronie laureatów po raz pierwszy.

– Dzięki takim działaniom jak Program „Kuchnia Inspiracji”, Miasto Lublin wspiera lokalnych restauratorów, szczególnie po tych trudnych miesiącach, które dotkliwie doświadczyły branżę gastronomiczną. Chcemy również nagradzać tych przedsiębiorców, którzy pielęgnują lokalną kulturę i dziedzictwo, a także widzą w niej dobry sposób na tworzenie własnego pomysłu na biznes – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Przedstawiciele urzędu miasta wyjaśniają, że tegoroczny wybór Miejsc Inspiracji był niezwykle trudny. Wszystko dlatego, że lokale, które decydują się wziąć udział w konkursie, często są bardzo świadome swojej tożsamości lokalnej i budują markę w oparciu o wartości propagowane w programie. Chodzi głównie o inspirację dziedzictwem kulinarnym Lublina i regionu, współpracę z lokalnymi producentami, dostawcami, twórcami i instytucjami kultury, a także politykę less waste.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

  1. mandragora… haha

  2. Słuchaczka radia Marysieńka

    Z gó…na trudno zrobić miód…

  3. Mandragora. To dziękuję za taki ranking. Wiadomo jak to oceniano.

    • A byles czy cie nie stac? Mandragora to jedna z najlepszych knajp w Lublinie. Za to ten zielony talerzyk to chyba pomylka…

  4. zawsze mam bekę z rankingów robionych na siłe i z pucharków lub tektur wręczanych w ramach własnej sekty.

Z kraju