Wtorek, 17 września 202417/09/2024
690 680 960
690 680 960

Tysiąc pątników wyruszy z Lublina do Częstochowy. W sobotę startuje Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W sobotę, 3 sierpnia, z lubelskiej archikatedry wyruszy Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jest ona organizowana już po raz 46., a przyświecać jej będzie hasło: „Pokój i dobro”.

Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę tradycyjnie już rozpocznie się mszą świętą, która zostanie odprawiona w Archikatedrze o godz. 8:30. Po nabożeństwie pątnicy ruszą w trasę. W 12 dni będą mieli do pokonania około 320 kilometrów. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.

W tym roku z Lublina ma wyruszyć około tysiąca osób. Na razie są to szacunki organizatorów, gdyż cały czas można jeszcze się zapisywać. Koszt udziału w pielgrzymce to 100 zł, jest to kwota na pokrycie kosztów transportu bagaży, lekarstw i materiałów opatrunkowych, ubezpieczenia a także druku niezbędników i zakupu gadżetów pielgrzymkowych.

Kontynuowany będzie też wariant pielgrzymowania pod hasłem „Ile możesz”, jaki wprowadzono w ubiegłym roku. Skierowany jest on do osób, które nie czują się na siłach do pokonania całej trasy. Codziennie z Lublina będzie wyjeżdżał autokar, który dowiezie pątników na szlak pielgrzymkowy. Wieczorem zaś odwiezie ich z powrotem.

Pielgrzymka sprzed katedry przejdzie ulicą Królewską, deptakiem, Krakowskim Przedmieściem, Alejami Racławickimi i al. Kraśnicką. Następnie przez Konopnicę, Radawiec Duży, Matczyn do Bełżyc. Tam kolumny się rozdzielą. Jedna podążać będzie przez Chodel, Urzędów, Dzierzkowice, Księżomierz, Annopol, Ożarów, Ćmielów i Ostrowiec Świętokrzyski, natomiast druga przez Poniatową, Opole Lubelskie, Łaziska, Kamień, Solec, Maruszów, Sienno oraz Ostrowiec Świętokrzyski. Pielgrzymi połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu.

Organizatorem 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest Duszpasterstwo Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej. Przewodnikiem jest od tego roku Ks. Paweł Saran, który zastąpił na tym stanowisku Mirosława Ładniaka. Partnerem pielgrzymki jest zaś Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który obchodzi 300. rocznicę przybycia zakonników do Lublina.

36 komentarzy

  1. To tak, jak w komunizmie. Też walczyli wciąż o pokój.

  2. Bedzie nowe pokolenie rodakow . 😀

  3. Ciemność ciemnosc , podejrzewa że jest to lepsza impreza niż w Dąbrówej

  4. jak nagrzeszyli to i idą

  5. Mieczysław z wąwolnicy

    Skażone komary tam wysłać.

  6. Dopiero była pielgrzymka tęczowych wykolejańców chłop z chłopem baba z babą pomalowane brzydale to dopiero średniowiecze.

Dodaj komentarz

Z kraju