Trwają poszukiwania osoby, która doprowadziła do zatrucia bielików. Czterech ptaków nie udało się uratować

Cały czas prowadzone są poszukiwania osoby, która za pomocą silnego środka chemicznego spowodowała otrucie lisów, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci czterech bielików i zatrucia dwóch kolejnych.

Wciąż nie udało się ustalić osoby, która doprowadziła do zatrucia bielików, które w połowie lutego znaleziono nieopodal miejscowości Przeorsk w powiecie tomaszowskim. Na dwa osłabione bieliki natrafili wtedy mieszkańcy. Gdy na miejsce dotarli powiadomieni o wszystkim leśnicy, zastali bardzo wycieńczone ptaki. Nie miały siły nawet stać, jedynie leżały w śniegu, uważnie obserwując, co się wokół nich dzieje. Bieliki nie miały obrażeń, obok nich leżała zagrzebana w śniegu padlina lisa.

Leśnicy przygotowali oba ptaki do transportu i przewieźli je do Zamościa, do punktu weterynaryjnego przy ogrodzie zoologicznym, gdzie czekała już na nie fachowa opieka. Kiedy oceniono stan zwierząt, zapadła decyzja o jak najszybszym ich przetransportowaniu do Lublina. Samiec, który był w lepszym stanie, trafił do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Z kolei samica, do Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt. Obu ptakom wypłukano toksynę z żołądków, i starano się zapewnić jak najwięcej spokoju, aby nie narażać ich na dodatkowy stres. Samiec szybko zaczął odzyskiwać siły, w przypadku samicy, konieczne okazało się dłuższe leczenie.

Tyle szczęścia nie miały bieliki, jakie znaleziono nieopodal, na terenie sąsiedniego nadleśnictwa Narol. Kilka dni temu natrafiono tam na kolejnego martwego ptaka, już czwartego w ostatnim czasie. Badania trzech poprzednich wykazały, że wszystkie z nich otruły się karbofuranem, czyli wykorzystywaną w rolnictwie silną substancją chemiczną o działaniu owadobójczym. Środek ten jest składnikiem preparatów stosowanych do ochrony buraków i ziemniaków, także kukurydzy, upraw roślin ozdobnych, szkółek leśnych, czy upraw inspektowych.

O tej porze roku nie wykonuje się opryskiwania upraw, więc postanowiono poszukać innej przyczyny zatrucia. Skupiono się na martwych lisach, które znaleziono przy ptakach. Jak się okazało, w tym rejonie mieszkańcy walczą z lisami właśnie stosując tego typu środki. Żeby ochronić zwierzęta gospodarskie, będące często lisim pożywieniem, mieszkańcy polewają ścieżki opryskiem. W ten sposób się ich pozbywają, jednak jak w tym przypadku, otrute lisy stały się pożywieniem bielików. Po zjedzeniu zatrutej padliny ptaki padły.

Sprawą zajęli się policjanci, którzy prowadzą dochodzenie i poszukują osoby, która doprowadziła do śmierci czterech ptaków i zatrucia dwóch kolejnych.

(fot. Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski)
2018-03-12 18:40:05

Zobacz również

20 komentarzy

 1. No i co im zrobią, przeciez i tak ich nie znajda, nikt sie nie przyzna do tego, a jak juz to przecież lisy chcieli zatruć a nie ptaki, niczyja wina że je zjadły i sie zatruły

  • Prywatny Detektyw

   Zatrujmy sieć świnie i kurczaki, bo ich się chcemy pozbyć a potem dajmy ludziom do zjedzenia. Przeciez otrulismy „mięso” a nie ludzi!

 2. Nie można było zabezpieczyć gospodarstwa, żeby lisy się nie przedostały? :/

  • M. Mało wiesz o życiu seksualnym mrówek bo nie byłeś w mrowisku .

   • Czyli lepiej wytruć drapieżniki, które regularnie polują m.in. na lisy? To jest właśnie krótkowzroczność. Tacy ludzie niczym nie różnią się od dzikusów z afryki, którzy postanowili, że z biedą w kraju rozprawią się dodrukowując pieniądze,tak, żeby każdy mógł być milionerem.

   • w d byłeś g widzałeś

  • To jakiś gołębiorze w obronie swoich ptoków.

  • Można, można. Porządne ogrodzenie i dobry pies. Nie ma bata, lis nie podejdzie. Mieszkam pomiędzy lasami i trochę na ten temat wiem. Jakim tępym kołkiem trzeba być aby truć zwierzynę, która jest pożywieniem dla naturalnych drapieżników. Mam nadzieję, że ich złapią.

 3. Jeszcze troszkę a trzeba bedzie zmienić godło narodowe.Na łosia dzika lub lisa

 4. Lubię trześnie

  Z tego co kojarzę to karbofuran wycofała unia już ładnych pare lat temu, pewnie ktoś to dobrodziejstwo przywlókł z Ukrainy, szukałbym u handlarzy na jarmarkach

 5. Co się dziwić rolnikom jak to rude tałatajstwo rozplemiło się okrutnie i po lesie biega jak psy ,przebiegł i ostatnio taki gałgan 5 metrów odemnie i tylko się spojrzał .Piętnaście lat temu pomyślał bym ze wściekły jest ale one teraz to po osiedlach w biały dzień pomykają.Szkoda tylko ze za brak odstrzału i szczepionki od wścieklizny cierpią orły .

  • Trzeba szczepić bo wściekłe zwierzę to ogromne niebezpieczeństwo, ale trzeba też odstrzeliwać. Problem polega na tym, że myśliwi często należą do środowisk, które trudno przymusić do zajęć wbrew ich woli.

  • Rysik- zgadzam się w 100%

 6. Trzeba zacząć od myśliwych, truje się łatwiej jak do lisów strzela.
  Tak jest od czasu jako ecowywłoki zaczęły terroryzowac ludzi co noszą prawdziwe futra.

 7. od kilku dni leży lis prawdopodobnie otruty lub ubity w pobliżu giełdy w Elizówce na polu gdzie była szkółka drzewek owocowych. Sępy tu nie latają ,orły też nie ale latają jastrzębie. Nie wiem czy jastrząb ruszy padłego lisa. Nie szkoda mi ich , lisy to największa zaraza które trzeba tępić wszelkimi dostępnymi sposobami. Na własne oczy widziałem jak kilka lisów dopadło małą sarne i w jakich męczarniach ona konała.

  • A ja widziałem wielokrotnie jak domowe burki dusza sarny a miłe miałczki noszą uduszone zajaczki czy ptaszki.
   Czy z tego powodu też nalezy je skasować wszystkimi znanymi metodami?
   Lis polujacy to przejaw natury, on nie pójdzie po schab do sklepu.

 8. Przy okazji wytłukły zające , kuropatwy i przepiórki tylko jakimś cudem nie dobrały się jeszcze do bażantów bo tego akurat sporo widzę jeszcze chodzi. Po osiedlach ludziom pokasowały koty i co tylko nie zdążyło uciec a dało się zjeść, niestety ale niezbędna jest redukcja rudzielców co należy do kół łowieckich a te niewiele robią w tym kierunku.

 9. Tylko Dziwni zacofani ludzie trują zwierzęta.

 10. gdybym miał ptaka ? miałbym jaja a tak nie mam nic

 11. Otrute były lisy i zadziałał łańcuch pokarmowy. Nikt nie truł bielików.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki