Tragiczna jakość powietrza w Lublinie. Drastycznie przekroczone normy pyłów zawieszonych

W nocy z wtorku na środę w Lublinie mieliśmy drastycznie przekroczony normy pyłów zawieszonych. Przed północą indeks jakości powietrza był bardzo zły, a normy pyłu zawieszonego PM2.5 zostały przekroczone o ponad 1700%.

To jak złe było powietrze, wczoraj w nocy w Lublinie, można było sprawdzić podczas krótkiego spaceru, po którym odzież i włosy niemal śmierdziały spalenizną.

– Byłem na spacerze i wróciłem szybko do domu. Odzież i włosy śmierdziały tak, jakbym był na jakimś wędzeniu. Poza tym ciężko było nawet oddychać – napisał do nas Czytelnik Piotr.

Złą jakość powietrza potwierdzają dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Na stacji pomiarowej przy ul. Obywatelskiej o godzinie 23 i 24 odnotowano drastyczny wzrost wartości pyłów zwieszonych na poziomie 459.5 µg/m3 PM10 i 426 µg/m3 PM2.5.

Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. 200 µg/m3 to poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego. 300 µg/m3 to poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego.

Pył zawieszony PM2.5 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Do atmosfery emitowany jest jako zanieczyszczenie pierwotne powstające w wyniku procesów antropogenicznych i naturalnych oraz jako zanieczyszczenie wtórne, powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych.

27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013, 25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015, 20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020.

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

2017-01-11 08:13:49
(fot. lublin112.pl, grafika WIOŚ, nadesłane Grzegorz)

59 komentarzy

 1. Teściowa ostatni jak dyskutowaliśmy o paleniu śmiecimi zagadnęła: „ale szmatami to chyba wolno palić”… Dlaczego? zapytałem zaskoczony, a ona na to ” bo ksiądz w jakiejś tam parafii jeździ do lumpeksu bierze wszystko za przysłowiową złotówkę i pali…” Zatkało mnie! Taka mentalność stać na smartfona za 2 tysie w abonoamencie 59,99 a nie stać na choćby drewno do pieca o gazie już nie wspomnę… Druga sprawa: śmieszy mnie Pan który był na spacerze i uciekł do domu przed zanieczyszczonym powietrzem… pewnie w domu ma oczyszczalnie powietrza. Oczywiście stężenie w domu pyłów PM2.5 jest nieznacznie mniejsze ale skądś te powietrze w domu się bierze…

  • Śmieszy Cię Pan, który uciekł do domu przed zanieczyszczonym powietrzem? Co więc miał takiego zrobić? Biec do szpitala po tlen? Chyba oczywiste jest, że nie będzie dłużej sterczał na dworze, tylko wróci do miejsca gdzie powietrze będzie lepszej jakości. Nie pojmuję co tutaj takiego śmiesznego. Rozumiem, że Ty nie przejomowałbyś się i spacerował dalej?
   Pozdrawiam.

   • zrozum, że w domu powietrze ma niewiele lepsze, zanieczyszczenie jest wszędzie w domu także i w domu będąc też trujesz się tym powietrzem

   • Może ma w domu dużo zielonego na parapetach i tam się delektuje świeżym powietrzem – dlatego uciekł ; )

    • szwagras,w domach niektórzy montują sobie specjalne filtry.Poza tym mógł mieć np astmę czy jakąś chorobę płuc.Mój sąsiad ma i nie wychodzi teraz z domu bez maseczki.

     • masz taki filtr i do domu wchodzisz przez aerośluzę…? Powiedz sąsiadowi żeby ją nosił też w domu jeśli nie ma takich urządzeń o których wspomniałem i niech ją nasączy jakimś olejkiem np zapachowym. Olejek zwiększa filtrowanie pyłów PM2.5.

   • Czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją najlepszą stroną ale spróbuj jeszcze raz przeczytać mój wpis…
    „Uciekanie” do domu nie rozwiązuje problemu zanieczyszczenia… Jednym skutecznym sposobem jest przekonanie ludzi żeby nie kopcić byle czym…

  • to powietrze, nie te powietrze. powietrze to „ono”, więc piszemy TO powietrze

 2. Robin Chud bo Żar Misiel Żar

  Jak widać w załączonej tabeli stężenie wzrosło po 21. Wtedy to już ludki nie boją się Straży Miejskiej i palą czym się da.

 3. Co Pan p. Żuk zamierza z tym zrobić? Jak przeciwdziałać takim zjawiskom? Dalej zabudowywać wąwozy, wycinać parki i skwery a w to miejsce budować wieżowce ograniczające swobodny przepływ powietrza? Czy zakazać ludziom wychodzenia z domu i po kłopocie?

  • a co ma Żuk do ceny gazu??????????????przecież np na Sławinku każdy ma piec gazowy, a połowa pali węglem i czym sie da…bo ich nie stać na gaz….a podobno miał być tańszy po „dobrej zmianie” 🙂

   • taaa przekręt stulecia czyli Owsko-PSLowska umowa gazowa do 2020 czy 2022 roku, więc sobie obecny rząd eko gaz z grochówki wytwarzać co najwyżej…

    • O gazie w wypowiedzi nawet nie wspomniałem. Ale nawiązując do osoby p Pawlaka, obecnie przyssał się do finansów Lubelskiego lotniska. Ciekawe jaką genialną umowę podpisze i na ile lat. Już zaczęły się dziwne przepływy kasy między lubelskim ratuszem a lotniskiem. Odwieczna współpraca PO-PSL dla dobra narodu.

  • „pan żuk” to może co najwyżej zadłużyć jeszcze bardziej Lublin i przy okazji pomóc wygrać przetargi znajomym firmom, by żyło się lepiej… 🙂

 4. czujnik jest umieszczony w takim miejscu w lublinie, że nie ma co się dziwić na tak złe wyniki. Dla wiarygodności danych takich pomiarów w Lublinie powinno być znacznie więcej.

 5. Pan Żuk teraz powinien węgiel za darmo rozdawać….kurde to chyba i ja bym go polubiła :)))) 😂

  • Olgo – Ja swojego „slamsa” ogrzewam gazem, bo mam taką możliwość, ale sąsiedzi (też swoje „slamsy”) ogrzewają właśnie węglem – ty wiesz jak taki węgiel z Bogdanki śmierdzi???
   Innej alternatywy brak, a śmieci?
   Nikt nie ma takiej ilości śmieci, żeby powiedzmy trzy razy dziennie „przepalać” nimi w swoim piecu.

  • A od spalania węgla to pyłu nue ma? Haha poczytaj sobie kobieto.. ile wtrąca się pyłu ze spalania węgla. Rozumiem ze spalanie śmieci obciąża dodatkowo powietrze ale tak naprawdę splajac sam węgiel będzie podobnie zanieczyszczony. Brak cyrkulacji powietrza gęsta zabudowa położenie to wszytko ma znaczenie… są duże mrozy to ludzie dokładają do pieca 24 h na dobę i tak się dzieję…

  • o witam komuchow jak zaloylem z zona fotowoltaike i pompe ciepla w domu to te k…y nie chcialy dac dofinansowania tylko jeszce mnie scigali skad my mamy na takie zeczy WITAJ WSPANIALY IZRAELU

   • Wracaj do obory,walisz wiochą,słoma z butów ci wyłazi,dziadki w czworakach pisać i czytać z drukowanego nie umieli,tylko jaśniepana całowali po łapach

   • a ja chciałam założyć…i co??? PISIORY zlikwidowali Prosumenta!! i teraz jak oddasz nadwyżkę, to 0.8 kW dostaniesz z powrotem za 1 kW…dlatego poczekam jak rozliczą ten rok…

  • Węgiel też zanieczyszcza powietrze

 6. Na samym początku nowego roku, nasypem poprzecznym został zaczopowany przebiegający przez Górki Czechowskie klin korytarza wentylującego i napowietrzającego nasze miasto.

  Czy powyższe ma jakiś związek z komentowaną informacją – trzeba mieć nadzieję, że wyjaśnią to kompetentne instytucje.

  Tak wyglądała była strzelnica w ubiegłym tygodniu:

 7. No,co się dziwić.W końcu obecny rząd stawia na węgiel!

 8. Trzeba więcej drzew wycinać w tym mieście.

  • Do @Podpis
   Masz rację. Nie tak dawno ta i inne gazety lubelskie zamieściły video, jak wyglądał Lublin kilkadziesiąt lat temu. Oczywiście, było przaśnie – krzywe chodniki, odrapane elewacje itp. Ale było ZIELONO! Centrum miasta to szpaler drzew, krzewów, kwiatów. Osiedla, jak parki, tonące w zieleni. Pamiętam zachwyt znajomych z innych miast, którzy do mnie przyjeżdżali. Lublin był wtedy zieloną oazą-przepiękny! Teraz jest bardziej europejski, bogatszy, ale czemu betonową pustynię przypomina?? Zabraliście nam nasze drzewa, ptaki, namiastkę natury, a daliście architektoniczne makabreski, wśród których się dusimy.

 9. Ja mam widok z bloku na Sławinek, to widać gołym okiem – nad osiedlem domków unosi się szara chmura

 10. A moze dać na kilka dni darmową komunikację? Samochody też kopcą

 11. Palcie dalej wunglem i słuchajcie niedorozwojów, że Polska wunglem stoi.
  A tym co nie potrafią czytać ze zrozumieniem czyli pospolitym wyborcom Prawdy i Sprzeczności podpowiem, że smog jest dlatego, że ludzie mają piece do palenia węglem ale oczywiście palą tam wszystkim. Gdyby był zakaz sprzedaży i montażu pieców do palenia wszystkim to byłoby lepiej. No ale trzeba wypłacić czternastki górnikom coby mieli za co opony do palenia kupić.

  • Niektórzy po prostu nie mają wyboru ale węglem też trzeba umieć palić da się palić nawet w starym śmieciuchu tak że dymu prawie nie widać wystarczy chcieć polecam zapoznać się ze stroną czysteogrzewanie.pl tam jak chłopu na miedzy opisane jest jak czysto i ekonomicznie palić w takich piecach

 12. Kilka dni temu przed wjazdem do Puław widać jak dym z zakładów azotowych opada kilka kilometrów od kominow iścieli się po mieście po przejechaniu przez ten opad na języku zostaje niemily posmak. Czy to ktoś wie jaki skład ma ten opad

 13. PARA WODNA TO NIE PYŁ

  Zdjęcie zamieszczone do artykułu pokazuję wielką chmurę pary wodnej ! CUDOWNIE !

  • Dokładnie, to z chłodni wentylatorowych 🙂

  • daj sobie spokój , ludzie nie ZROZUMIOM-tylko zachęty finansowe (dotacje do czystszych paliw) albo obniżenie chorych cen ciepła systemowego (LPEC) mogą coś zmienić

   • LPEC nie produkuje ciepła, tylko je dostarcza od dostawców. M.in. PGE elektrociepłownia wrotków i elektrociepłownia na mełgiewskiej. Ceny ciepła zależą więc głównie od nich. Jak wiadomo ceny gazu w tym roku dla przedsiębiorstw poszły w górę (przez podniesienie podatku), więc nie liczyłbym na obniżkę kosztów dla konsumentów.

 14. nie siejcie paniki zarówno przed 23 jak i po 1 w nocy dane oscylowały między 130µg/m3 PM10 a 115µg/m3 PM3,5 zarówno przed 22 jak i po 1 w nocy teraz po 8 wynoszą: 133 µg/m3 i 112 µg/m3
  Po pierwsze poziom dobowego stężenia 10.01 wyniosło 99 µg/m3 dla PM 10 i 91 µg/m3 dla PM 2,5 więc nawet nie zbliżyło się do połowy normy ustalonej przez ministra środowiska w 2012 r. Podkreślam : w 2012 r. jako Poziom informowania .. Po drugie przekroczyło tylko 2 razy i (4 dla PM 2,5 jesli chodzi o ten jednostkowy alarm z godz 23 a nie jakieś podawanie liczb 1700 % Poza tym jesli ktoś mówi o normie 25 µg/m3 dla PM 2,5 to dotyczy stężenia średniego rocznego a nie dobowego ….
  Jak ktoś ma wątpliwości to szczegółowe informacje http://envir.wios.lublin.pl/?page=raport-godzinowy&data=10-01-2017&site_id=2&csq_id=1283&dane=w1
  a na temat Poziomu dopuszczalnego informowania i alarmowego są na stronie GIOS http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/294-normy-dla-pylow-drobnych-w-polsce

  • nie chce mi robić printscreena, ale na stronie: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
   jak byk obecnie lublin ma 155, opis >120 bardzo zły
   opis ze strony
   bardzo zły = Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

   Co mi Twoich norm, liczonych rocznie, skoro teraz nie można wychodzić na dwór. W nocy było dużo większe stężenie i ciekawe ile tego dostało się do domów i mieszkań.

 15. a jak tam powietrze u niemca,ktory zapewne rozdmuchał całą sprawę,bo trzeba uje..ać polski węgiel i kopalnie?
  moj wniosek jest banalny-każde wieksze osiedle powinno mieć kotłownię,a na jej kominie filtry.a tak macie tysiace kominów i w kazdym co innego sie tli.

 16. ZAPRASZAM CODZIENNIE W OKRESIE JESIEN ZIMA W OKOLICE BLOKU KONCERTOWA 5…PO DRUGIEJ STRONIE OSIEDLE DOMKÓW JEDNORODZINNYCH KTÓRE ZAPEWNE PALA SYFEM…PRZEJSC SIE NIE DA ,OKNA MUSZA BYC PO ZAMYKANE,O WIETRZENIU NIE MA MOWY..MIESZKANCY BLOKU KILKAKROTNIE PROSILI O POMOC STRAZ MIEJSKA,ALE BEZ SKUTKU…NORMY NAPEWNO CODZIENNIE WIECZOREM SA PRZEKROCZONE,,,A MY MIESZKAMY JAK PRZY KOKSOWNI…MOZE WRESZCIE WŁADZE SIE TYM ZAJMA…

  • ja własnie mieszkam w tej koksowni!!!!!!!!!!!!!ponad połowa domów jest opalana czym się da…bo gaz drogi!!!!!!!!!!!!!1
   co z tego jak ja palę gazem i chcę jeszcze fotowoltaikę załozyć? a dotacji teraz nie dają…jest nakaz państwa żeby węglem palić

 17. Jakość powietrza może być dobra,zła ,bardzo zła ale nie tragiczna

 18. Z tych nerw zaraz podłoże gumowca do pieca

 19. Co robi SM ze swoim wypasionym busem Eko Patrolu? Mieli badać skład spalin wydobywających się z kominów w Lublinie i walić mandaty za palenie odpadami. Jakoś cicho na ten temat. Ponoć w Świdniku burmistrz chce kupić SM takiego busa żeby zrobił pomiary na osiedlach domków jednorodzinnych, bo smród w okresie grzewczym jest nie do wytrzymania – nowe domy, niektóre warte ponad 1 mln zł, a właściciele palą syfem i trują całą okolicę. Ostatnio chyba w Dzienniku Wschodnim czy Kurierze Lubelskim była informacja, że w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie ruszył program EKODOM – jest nawet info na ich stronie. Finansują w formie preferencyjnych pożyczek m. in. wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne gazowe czy olejowe (swoją drogą – nie rozumiem, czego nie finansują pieców węglowych V generacji). Jestem ciekawy, jakie jest zainteresowanie bo nie informują ile wniosków wpłynęło i ile umów podpisali.

  • Do @Ekolog
   Teraz są już specjalne drony, które siadają na kominie i pobierają próbki… Ciekawe, czy Lublin posiada takie ustrojstwa..

  • SM to straszy ludzi, że poda ich do sądu, że wnoszą nieuzasadnione skargi…jak po kolei dzwonili wszyscy sąsiedzi piekarni na ulicy Zbożowej…a tam najchętniej właściciel palił starymi meblami…
   piękny letni wieczór…a tu czarny śmierdzący dym z komina…i co??? +30 stopni i siedzieć w domu a nie na tarasie???

 20. Ludzie telefon w rękę i dzwonić na Straż Miejska lub Policję jak widzicie, że ktoś pali syf w piecu. Ostatnio słyszałem „argument” że wiele osób pali śmieciami czy odpadami kopalnianymi bo są biedni a ciepło w domu musi być. Noo kurde to jak ktoś jest nieporadny życiowo to oznacza, że może truć innych? Może jeszcze należy przymykać oko jak zaczną kraść w sklepach?
  Sory ale ja już jednego sąsiada nauczyłem palić czym należy, straż miejska raz, drugi, trzeci, mandat i koniec. Zaraz mi ktoś zarzuci, że to frajerstwo. Frajerstwo to dać się truć.

 21. to wina braku ciężarówek w mieście, one swoimi gabarytami rozwiewały smog, a po za tym nie płaćcie podatku od nieruchomości skoro wam miasto takie warunki funduje

 22. ktoś chce dobrze zarobić na napędzaniu stracha smogiem – stąd te całe larum…

  • Dokładnie. Nagle wszędzie się pojawił wielce medialny problem smogu i pyłów. Kiedyś jakoś nic o tym nigdzie nie było słychać, a emisje podejrzewam, że były dużo wyższe (obecnie wiele osób mieszkających w domkach, które znam, przerzuciło się na ogrzewanie gazowe, albo OO – więc emisja mocno spadła, do tego wiele zakładów produkcyjnych po prostu zamknięto).

   • Problem nie pojawił się nagle i wszędzie, tylko sitwa PO-PSL zamiatała go pod dywan. Dopuszczano tylko informacje o Krakowie i Śląsku. Natura i brak działań ze strony poprzedniej ekipy sprawiły, że szambo wylało. Kolejny taki stan rzeczy nastąpi w lecie. Efekt „ekologicznych” działań lubelskiego PO .Miasto generuje co raz więcej wyziewów a terenów zielonych, parków i drzew w zastraszającym tempie ubywa. Miasto zaczyna się dusić.

 23. Zabudujmy Górki Czechowskie to sytuacja napewno sie poprawi.

 24. palmy torfem ja dziadowie każdego z nas

 25. Piece zasypowe (węgiel) rozpala się od góry. Zasypywanie ognia grubą warstwą węgla powoduje powstawanie żółto-brunatnego dymu. Zmniejsza to sprawność kotła. (to samo zjawisko powstaje gdy zasypiemy płonące ognisko liśćmi) Węgiel da się spalać dość czysto. Choć gaz bije go na głowę.
  Pozdrawiam

 26. kochani, szanujmy środowisko, grzejmy przy stołach a nie w piecach!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.736zł -0.91%
  • GBP 4.7558zł -0.5%
  • EUR 4.2538zł -0.2%
  • CHF 3.8259zł -0.32%

  Polub nas

  Materiały wideo

  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
  Szturm Twierdzy Zamość 2019
  Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
  Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)
  Przeprawa przez Wisłę 12 Brygady Zmechanizowanej. Zobacz nagranie z drona (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Maja i Andrzej Sikorowscy, Alicja Majewska i Renata Przemyk. Bezpłatne koncerty w Świdniku
  Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu w Bogucinie. Bedą pieczone prosiaki
  Pokazy sprzętu wojskowego, samolotów oraz ewakuacja przez Wisłę. W Dęblinie szykują piknik
  „Fire Party!” w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim
  Pudzian Band, Harlem oraz Kombii zagrają na festynie w Radzyniu Podlaskim
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.