Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

To kolejne kampanie oszustów na Facebooku. Nie klikaj w takie linki!

Ruszyła kolejna kampania oszustów na Facebooku polegająca na umieszczaniu postów kierujących do rzekomych stron informujących o śmiertelnych wypadkach z udziałem znanych osób.

Na Facebooku od kilku godzin trwa kampania oszustów umieszczających linki w różnych grupach, prowadzące do stron z rzekomą informacją o śmiertelnym wypadku znanej osoby. Do kliknięcia w fałszywy link ma zachęcić dopisek o treści „mrożące krew w żyłach nagranie”.

Natrafiliśmy na dwa różne posty, które były podobnie przygotowane. Jeden dotyczył śmierci w wypadku znanego skoczka narciarskiego. Jednak oszust nie postarał się, bo pomylił zawodników i cały post wygląda dość niezdarnie.

Z kolei drugi link informuje o śmiertelnym wypadku znanej restauratorki. On również prowadzi do strony, gdzie możecie stracić swoje dane lub dostęp do Facebooka.

Oba linki są w domenie wypadek.waw.pl i wypadki24.waw.pl. Można się spodziewać w najbliższym czasie wysypu podobnych wpisów z fałszywymi informacjami na Facebooku prowadzących do fałszywych stron. W żadnym przypadku nie klikajcie w taki posty.

Zwracajcie również uwagę na początek adresu, który wygląda tak: „http”. Oznacza to, że z protokołem „http” wiąże się ryzyko przechwycenia wrażliwych informacji. Strony oparte na tym protokole są mniej bezpieczne. Adresy powinny mieć bezpieczną wersję protokołu „http” w postaci „https”. Jeśli strona korzysta z protokołu „https”, przed adresem strony w pasku przeglądarki pojawia się symbol kłódki. W przypadku opisywanych linków oba posiadały protokół „http”.

Jeżeli widzicie takie wpisy, jak te na zdjęciu, zgłaszajcie je do moderatorów grup lub bezpośrednio do obsługi Facebooka, a także można je zgłosić tutaj: https://incydent.cert.pl/domena#!/lang=pl. Jest to link do zgłoszenia domeny internetowej służącej do wyłudzeń danych i środków finansowych. Korzystając z linku przejdziecie do formularza, gdzie będziecie mogli zgłosić domeny internetowe, które za podstawowy cel swojego działania mają wprowadzenie w błąd użytkowników Internetu.

(fot. screen Facebook)

Autor: redakcja

24 komentarze

 1. Zginął Kubacki a zdjęcie Żyły? Boty nie ogarnęły ?

 2. Eehh szanowna redakcjo, to jeszcze nic. Gdybyście własną stronę zobaczyli bez włączonego Adblocka 😀 Przyganiał kocioł garnkowi….

  • syf, kiła i mogiła

  • A dodatkowo szanowana redakcjo widać kompletny brak zrozumienia o co chodzi z https… Najpierw dowiedzcie się o co chodzi a później piszcie.
   Po co nam szyfrowane bezpieczne połączenie Z oszustem? Po to aby inny oszust nie przejął danych?

   • Prosimy przeczytać z należytym zrozumieniem ten fragment i o co w nim konkretnie chodzi.

    • Przeczytałem z należytym zrozumieniem kilka razy i podzielam zdanie Ali. Niestety ale szanowna redakcja bardzo często redaguje artykuły z fragmentami bez należytego zrozumienia tematu. Konkretny przykład mamy w tym ze artykule. Tak samo jakość powstających treści pozostawia wiele do życzenia, natomiast jeśli o ilość wstawionych reklam to jesteście mistrzami.

     • Na telefonie to nawet na to guano nie wchodzę – nie da się korzystać.
      Od jakiegoś czasu też na desktopie po prawej na dole wyskakuje **** co zasłania pół zwartości strony.
      Do tego dochodzi CENURA niepochlebnych postów.

      Chyba czas zmienić źródło informacji…

    • Nawet przy korzystaniu z banku nie wystarczy mieć https, trzeba mieć pewność, że druga strona jest rzeczywiście bankiem.

     Oszuści podszywający się pod banki na pewno też mają https i w ten sposób uwiarygadniają się.

    • Proszę o zdobycie wiedzy o certyfikatach.
     Dodanie „kłódeczki” do strony to 10 min roboty, bez podawania jakichkolwiek danych…

    • Protokół https nie daje absolutnie żadnej gwarancji czegokolwiek.
     To tylko protokół…

    • A co jeśli ktoś mógł wejść w ten link, co on mógł spowodować ?

 3. Dobrze że nie mam głupiego FB.

 4. cypis
  ” fejsbukowe z.eby”

 5. właśnie po to ludzie mają fb żeby od razu wchodzi w takie rzeczy, jak to ktoś powiedział, zanim rzetelna informacja przejdzie z jednego komputera na drugi to fake okrąży 3 razy ziemię

 6. Facebook to wiocha i dno

 7. Dno i wodorosty.

 8. Co innego np. to ogłoszenie, że samochody hybrydowe z zeszłego roku są prawie rozdawane. Można klikać śmiało, przecież to z wiarygodnej strony lublin112.

Z kraju