Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi z Lubelszczyzny będą obecni na obchodach Święta Wojska Polskiego

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej po raz drugi w historii wezmą udział w organizowanych 15 sierpnia, w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego. W uroczystej Defiladzie WOT reprezentować będą Terytorialsi z lubelskiej brygady.

W Warszawie trwają wielkie przygotowania do Defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej reprezentować będzie 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To zaszczyt i duże wyróżnienie dla lubelskich Terytorialsów. W defiladzie uczestniczyć będzie pododdział sformowany z 60 żołnierzy, w tym 47 żołnierzy OT i 13 żołnierzy zawodowych, ze wszystkich pięciu batalionów lubelskiej brygady. Ponadto zaprezentowane zostaną pojazdy będące na wyposażeniu brygady – quady i motocykle.

Zgrupowanie przygotowujące do Defilady trwa od 5 sierpnia. Żołnierze ćwiczą codziennie przez wiele godzin – pododdział pieszy na lotnisku Warszawa-Babice, a pododdział kołowy na terenie jednostki wojskowej w Wesołej. Szkolą się z ceremoniału wojskowego, musztry wojskowej, ćwiczą wspólne przemarsze krokiem defiladowym oraz przejazd pojazdów. To duże wyzwanie, gdyż wszyscy muszą przestrzegać obowiązujących reguł – tempo marszu, krok defiladowy, odpowiednia sylwetka.

Święto Wojska Polskiego to wyjątkowy dzień dla całej społeczności żołnierskiej. Dla żołnierzy WOT – piątej i najmłodszej formacji Polskich Sił Zbrojnych, ma szczególne znaczenie. To przede wszystkim okazja, aby zamanifestować swoją obecność i zaprezentować się u boku najlepszych żołnierzy z innych rodzajów sił zbrojnych.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2700 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

IMG_5445

IMG_5495

IMG_5557

IMG_5594

IMG_5614

IMG_5620

IMG_5681

2018-08-11 18:15:38
(fot. nadesłane)

22 komentarze

  1. Sam jesteś jan i to niekoniecznie macierewicza. Wydaje mi się ze cała ta obrona terytorialna będzie służyła głównie dwóm rzeczom, w pierwszej kolejności ludzie ci już będący po podstawowym przeszkoleniu będą uzupełniali straty w oddziałach liniowy a do tego będą tworzyli zalążki i kadrę nowo tworzonych pododdziałów gdzie za wojsko będą robili głównie tacy pyskujący janusze co g… o wojsku wiedzą .Do tego zostają jeszcze zadania prewencyjne i wartownicze na wypadek „W” gdzie Policja robi się za cienka w uszach i muszą ją wesprzeć patrole wojskowe .

  2. wojsko Pissowskie umie maszerowac grać. śpiewać i walczyć jako najemnicy ??

  3. Ile płaci Siemoniak za takie sprzeczne z racją stanu Polski, antypolskie komentarze? Nie wierzę, że takie głupoty wypisują Polacy z dziada pradziada.

Wiadomości z info112