690 680 960

Terytorialsi przejdą szkolenie pod okiem instruktorów Gwardii Narodowej USA. Odbędą kurs operatorów ppk JAVELIN

W ciągu najbliższych tygodni do Polski przybędą żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois (US IL NG), którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzą szereg specjalistycznych szkoleń dla polskich Terytorialsów. W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk JAVELIN, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego Kraju.

– Nawiązana współpraca szkoleniowa jest pokłosiem zarówno rozmów z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Richardem NEELY, które odbyliśmy w czasie marcowego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, a także ustaleń z minionego tygodnia, w którym to do naszego Centrum zawitali Amerykańscy żołnierze – powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.            

Pierwsze szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w maju bieżącego roku i potrwają do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy te realizowane będą zarówno na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak i w innych regionach Polski. W każdym z  kilkunastu szkoleń udział weźmie kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

– Kocham Polskę, jest to bardzo piękny kraj i bardzo mili ludzie. Jest to moja pierwszy wizyta tutaj i uważam, że jest to jeden z najlepszych krajów poza USA w jakim kiedykolwiek byłem. Uważam, że żołnierze, którzy pracują w CSWOT to prawdziwi profesjonaliści i prawdziwi włodarze zawodu wojskowego – tak wizytę w Toruńskim Centrum szkolenia podsumował maj. Spencer ERVIN.

Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zarówno wizyta delegacji CSWOT w stanach zjednoczonych jak i przyjazd Amerykańskich żołnierzy do Torunia potwierdziły ogromne zainteresowanie strony amerykańskiej intensyfikacją współpracy z WOT. Podkreślić należy, że wszystkie spotkania przebiegały w bardzo dobrej atmosferze, a sam Dowódca IL NG wielokrotnie podkreślał, że WOT jako nowa formacja Sił Zbrojnych RP doskonale wpisuje się w model reagowania na nowe zagrożenia.

(fot. źródło WOT)

17 komentarzy

 1. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Chociaż ja ze względu na wiek (74 l.) nie wezmę w nim udziału, ale mnie sie natychmiast podoba sie !!!
  Niech terytorialsi umieją się tym posłużyć, bowiem może sie to przydać…

 2. Czyli jednak szykują się na czołgi – no bo gdyby szkolenie obejmowało „pioruny” to wtedy raczej na samoloty 😉

  • Czyli jednak gdyby to obejmowało dębowe bejsbole to szykowaliby się na lewackich półgłówków?

 3. Widziałem Ptaka Cień

  kraińce uczyli się tego z kreskówek, polaki muszą mieć pokazane palcem … xD

 4. W razie czego będzie jak z URami w 39,tajne – nie dotykać.

 5. My z somsiadem, takom ppk obsłużylim by bez nijakiej instrukcji, byle wpotrzebie by nom jom dali.

 6. X-X-X-X-X--X-X-X

  Może lepiej zaczną od czegoś łatwiejszego:
  rozbijanie namiotu, rozpalanie ogniska?

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej