690 680 960

Ten samolot jest historią. Walczą, aby wciąż mógł latać, maszynie grozi zesłanie do muzeum (zdjęcia)

Pomimo swojego wieku samolot ma bardzo niewielki przebieg i jest w doskonałym stanie technicznym. Jak wyjaśniają mechanicy, spokojnie może on latać przez kolejne czterdzieści lat. Jest jednak poważny problem, z którym Aeroklub nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić.

Należący do Aeroklubu Świdnik samolot Antonov 2 o znakach rejestracyjnych SP-KSA jest jedną z ostatnich aktywnie użytkowanych tego typu maszyn w Polsce. Do tego absolutnie wyjątkową, czy też jak podkreślają członkowie aeroklubu, wprost bezcenną. Wszystko dlatego, że samolot ten posiada niezwykłą historię.

Na pokładzie gościł największe gwiazdy polskiej muzyki m.in. zespoły Bajm, Budka Suflera, Brathanki czy też Wilki, do tego astronautów oraz laureatki konkursów Miss Świata. Za jego sterami siedział Prymas Józef Glemp, brano w nim nawet ślub. Maszyna odwiedziła wiele krajów Europy, dostarczano nią pomoc dla powodzian zarówno w naszym kraju jak też w Czechach.

Antek przez wiele lat latał w barwach zespołu Bajm, trafił też na okładkę płyty „Chcę inaczej”. Zagrał również w wielu filmach, ostatnio w 2019 roku w najnowszej produkcji Jacka Bromskiego. Niejednokrotnie uświetniał też swoją obecnością pokazy lotnicze. Można go było podziwiać w Poznaniu, Gdyni, Dęblinie, Stalowej Woli, Roskilde Vamtrup, Odense i wielu innych. Latano nim od Aleksandrii do Kopenhagi. Do tego kilkuset pilotów zdobywało w nim swoje pierwsze doświadczenia w lataniu.

Antonov ten został wyprodukowany w 1986 roku w WSK Mielec jako jeden z ostatnich egzemplarzy tego typu. Wówczas w świdnickim aeroklubie spłonął An-2 wykorzystywany do szkolenia spadochroniarzy. Dlatego też zapadła decyzja o zakupie nowego. Tak też maszyna trafiła do naszego regionu. Pomimo tak bogatej historii, samolot ma bardzo niewielki przebieg, do generalnego remontu pozostało mu do wylatania aż 1 300 godzin. Do tego jest w doskonałym stanie technicznym. Jak wyjaśniają mechanicy, spokojnie może on latać przez kolejne czterdzieści lat.

Pojawił się jednak bardzo duży problem. Chodzi o konieczność wymiany płóciennego poszycia samolotu. W tym przypadku resurs nie jest liczony od zużycia czy też wylatanych godzin, lecz wraz z upływającym czasem. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, na którą w obecnych trudnych czasach aeroklubu po prostu nie stać. Jak obliczono, nowe szaty maszyny, wraz z niezbędną wymianą szyb oraz przewodów w skrzydłach a także malowaniem, będą kosztowały 150 tys. złotych.

Dlatego też Aeroklub Świdnik zorganizował zbiórkę funduszy na ten cel. Liczy na wsparcie zarówno sympatyków lotnictwa, byłych członków, pilotów i spadochroniarzy, lecz nie tylko. Do tego dochodzą również osoby, które miały okazję lecieć tą maszyną, a także wszyscy, którzy mogą wesprzeć ten szczytny cel. Jeżeli bowiem nie uda się w porę wymienić poszycia, maszyna będzie mogła jedynie trafić do muzeum. Takie bowiem są przepisy, w których ze względów bezpieczeństwa, nie ma żadnych ustępstw.

Jednocześnie Dyrektor Aeroklubu Świdnik Krzysztof Janusz złożył zobowiązanie, że dla 12 najbardziej hojnych darczyńców Aeroklub w ramach podziękowania zorganizuje wycieczkę tym samolotem ze Świdnika do Arłamowa. Nie zabraknie też przelotu widokowego nad Bieszczadami oraz uroczystego obiadu w Arłamowie. Odbędzie się to w lecie, w terminie uzgodnionym z darczyńcami.

(fot. Aeroklub Świdnik)

21 komentarzy

  1. wszyscy latali i chcieli by dalej latać a wy się złóżcie na remont – haha typowe, do sasina czy innego glempa celebryty napiszcie to wam odpali jakieś drobne

  2. Piloci raczej niechętnie wsiadają za stery tego koromysła.

  3. Nie koromysła tylko kukuruźnika.

  4. Mamy wolność wyboru, więc kto chce ten wpłaci, kto nie chce nie wpłaci. Zorientowani w temacie aeroklubu, wiedzą co tam jest grane. Zaś zwykłych ludzi dobrego serca, chcących wesprzeć ten „zabytek” wypadało by uświadomić, dlaczego aeroklub nie ma pieniędzy na przepłótnienie. Samolot latał, więc jakiś grosz zarobił, dlaczego więc klub chce od darczyńców pełną kwotę? A jeśli nie latał, to do muzeum i koniec tematu.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas