Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Techniczna pszenica stała się zbożem paszowym. Sprawą zajmuje się prokuratura

Potwierdzają się doniesienia rolników dotyczące zamiany zboża technicznego na konsumpcyjne i paszowe. Inspekcji Handlowa skierowała do prokuratury pierwsze zawiadomienie w tej sprawie.

Po grudniowych akcjach protestacyjnych Agrounii, trwają kontrole zboża wjeżdżającego do Polski z Ukrainy. Działania te zarządził wojewoda lubelski Lech Sprawka i dotyczą one tzw. zboże technicznego. Rolnicy wskazywali bowiem, że zamiast być wykorzystywane np. do celów opałowych czy produkcji biopaliw, po przekroczeniu granicy zmienia ono status na konsumpcyjne czy paszowe i zajmuje miejsce dla zboża od rodzimych rolników.

W ostatnim czasie służby podległe wojewodzie przeprowadziły 10 kontroli, które objęły punkty skupu zbóż oraz zakłady zbożowo-młynarskie. Wiadomo już, że w dwóch przypadkach potwierdziły się doniesienia rolników. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej ustalił, iż w jednym z nich 66 ton pszenicy zostało na granicy odprawione jako zboże techniczne, jednak już w Polsce dwukrotnie zmieniało właściciela. Ostatecznie, jako pszenica paszowa, została przeznaczona na pokarm dla zwierząt.

Sprawa ta trafiła już do prokuratury. Jednak trwają też czynności dotyczące kolejnej partii, tym razem 415 ton kukurydzy, która po wjechaniu do Polski miała zmienić nie tylko swoje przeznaczenie, lecz również pochodzenie. Została bowiem sprzedana jako ziarno pochodzące od polskich rolników. W tym przypadku także do śledczych ma zostać złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Oprócz prowadzonych kontroli, zmieniły się też zasady odprawiania zboża na granicy. Każdy transport wjeżdżający do Polski jest dokładniej sprawdzany. Otrzymuje też kategorię w zależności od przeznaczenia. Mowa o zbożu nasiennym, paszowym i konsumpcyjnym.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

34 komentarze

 1. A za chwilę stanie się konsumpcyjną

  • … o tym wie niewielu , może już ją jemy w chlebie lub makaronie , a może tylko na potrzeby przewozu bez cła zrobiono dokumenty na zboże techniczne i jest to dobry jakościowo towar ? , ważna jest kasa nie czyjes zdrowie

   • Tylko po co na potrzeby przewozu robiono by takie zmiany, no chyba że złej jakości jest np z mykotoksynami czy coś, to juz dobre do spożycia nie będzie i dla zwierząt

 2. Ktoś na to pozwolił, ktoś na tym zarobił. Tak samo jak na nielegalnych składowiskach toksycznych odpadów.

 3. Polak Polakowi wilkiem.

 4. Niczym nie różni się od polskiego zboża.

  • I tu się mylisz. Na Ukrainie nie ma takich regulacji w stosowaniu środków ochrony roślin jak w Polsce. Tam unii europejskiej nie ma więc jest wolna amerykanka, wala co chcą. Nikt tego nie kontroluje.

   • Ukrainców nie stać na sztuczne nawozy, ich zywnosc jest bardzisj eko od naszej. Wjezdza jako techniczna, bo tylko tak może legalnie trafić na rynek. Potem zostaje kreatywnje odtechnicyzowana, zmieniajac parę razy właściciela i już. Teraz trzeba by było pchnąć ja dalej i wszystko byloby cacy, ale leniwi posrednicy pchaja ją u nas i stad wzial sie dym.

    • Chyba sobie żartujesz. To nie jest zboże od małych rolników tylko od producentów większych niż w PL. Ich stać nawet na więcej niż w PL bo mają wszystko tańsze i są poza kontrola państwa w wojnie.

 5. powinni kazdy transport otwierac na granicy i sprawdzac, nawet jesli techniczne

 6. A co to jest zboże techniczne? Do produkcji mebli???

 7. Toni.Jedż bronić swojej ojczyzny,a nie siedzisz przy kompie.

 8. Tym samym pryskane i nawożone co Polskie.

 9. Inspekcja Jakości Handlowej jak już, a nie Inspekcja Handlowa-to są dwie różne instytucje.

Z kraju

Sport