Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Polscy wolontariusze zostali ranni na Ukrainie. Trafili do szpitala w Lublinie (foto)

Dwójka polskich wolontariuszy, rannych po wybuchu pocisku w Bachmucie na Ukrainie, została przetransportowana do szpitala w Lublinie. Ich stan jest już stabilny.

We wtorek po południu do szpitala klinicznego w Lublinie karetki przetransportowały dwójkę polskich wolontariuszy, którzy zostali ranni na Ukrainie. Mężczyzna i kobieta zajmowali się dostarczaniem pomocy humanitarnej do miejscowości zlokalizowanych w pobliżu linii frontu. Kiedy w okolicach miasta Bachmut wypakowywali z samochodu żywność, obok wybuchł pocisk moździerzowy.

Jak wyjaśnia rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, mężczyzna ma ranę od odłamka pocisku, w przypadku kobiety konieczna była amputacja goleni. Kiedy tylko polskie służby zostały powiadomione o zdarzeniu, od razu przystąpiono do organizowania transportu poszkodowanych do kraju.

Po stronie ukraińskiej opiekę rannym zapewniła fundacja Humanosh, która przewiozła ich również na przejście graniczne. Tam czekał już na nich transport medyczny z Lublina. Stan obu rannych obecnie jest stabilny. Wolontariuszy w szpitalu odwiedził też minister zdrowia Adam Niedzielski, którego resort koordynował całe działania związane z przetransportowaniem ich do Lublina.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

44 komentarze

 1. Uderz w stół, a śmierdzący zawijacz stóp się odezwie. Jakby najwazniejsze na świecie było to za czyje pieniądze są leczeni. A pijaki i ćpuny jak są za „nasze” pieniądze leczeni to kremloboty milczą. Jak tylko temat UA to już lament.

  • Pan cieć z Miasta Inspiracji (wprzódy: Lublin)

   Ostatecznie głupi nie jestem, ale nie potrafię pojąć dlaczego tu na 112, inaczej piszący niż przyjęta oficjalnie forma myślenia, jest wyśmiewana, opluwana, porównywana…
   To tak po katolicku? „Duszpasterze”, tak to promują czy podpatrzone, podsłuchane w TVP ?

 2. W urzędach, bankomatach, marketach, prasie, szkołach, zakładach pracy i dziesiątkach miejsc mówi się i załatwia wszelkie sprawy w priorytecie po ukraińsku z ich flagami na każdym rogu. Lublin i Lwów były kiedyś polskimi miastami. Były, może kiedyś powrócą do Polski !!!

  • w niektórych kontekstach jest jakiś slot wolny dla nich (1-2 miejsca UA na 10 PL) i trole serwują alternatywną wizję rzeczywistości jako by Ukraińcy wszytko mieli na tacy, tak by społeczeństwo skłócić, a ty to powielasz (z głupoty, bądź za opłatą)

 3. Czemu nie napiszcie że jedna z wolontariuszek straciła obie nogi ? I kto będzie płacił teraz na nią rentę my czy banderowcy ? Bo rentę rodzinom w przewodowe płacimy my, a nie banderowcy.

  • Szkoda że twój ojciec nie wiedział co to prezerwatywa.
   Nie masz pojęcia co to wolontariat to swoje wypociny zostaw dla rodziny.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo