690 680 960

Taka opaska potrafi uratować życie. Dziś rozdawano je w Lublinie (zdjęcia)

Pracownicy lubelskiego WORD-u wspólnie z funkcjonariuszami policji rozdawali dziś pieszym opaski odblaskowe. Akcja miała na celu przypomnienie, że ten niewielki element naprawdę ratuje życie.

W środę na przejściu dla pieszych na al. Tysiąclecia obok Zamku odbyła się wspólna akcja Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Wydarzenie pod hasłem „Bądź widoczny na drodze” miało na celu przypomnienie pieszym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Pieszym rozdawane były opaski odblaskowe.

Okres jesienno zimowy to czas, kiedy coraz wcześniej zapada zmrok. Wzrasta też liczba zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Część z nich kończy się tragicznie w skutkach. Tymczasem w większości przypadków kierowcy wyjaśniają, że dostrzegli pieszego w ostatniej chwili i nie mieli już szans na jego ominięcie czy też zatrzymanie auta. Dlatego też niezwykle ważna jest edukacja.

-Takie akcje są bardzo potrzebne, gdyż każda okazja jest dobra, aby przypominać, jak ważne jest noszenie odblasków. Szczególnie teraz, jesienią, kiedy wcześnie zaczyna robić się ciemno, a warunki drogowe stają się coraz gorsze. Osoba, która ma odblask, jest widoczna dla kierowcy samochodu z odległości nawet z 150-200 metrów – mówi nadkomisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Jeżeli zaś chodzi o pieszych nie posiadających żadnych elementów odblaskowych, a na dodatek ubranych w odzież ciemnego koloru, to tak naprawdę są oni niewidoczni dla kierowców. Ci ostatni nie mają też możliwości odpowiednio wcześniej zauważenia takich osób, a tym samym skutecznego zareagowania.

-Zachęcamy wszystkich pieszych, aby nosić odblaski nie tylko w terenie niezabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe, lecz również na obszarze zabudowanym. Taki odblask naprawdę ratuje życie – dodaje Kamil Gołębiowski.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

(fot. lublin112)

14 komentarzy

 1. … jeszcze rozdajcie kamizelki odblaskowe wszystkim nieśmiertelnym rowerzystom … może powinny być obowiązkowe

 2. A czy taka akcja uruchomi pieszym dekle

 3. Kiedyś, jak byłem na stażu w UM Lublin, to przyszły takie opaski do rozdania dla petentów i stare baby urzędniczki, jak się dorwały, to siatami wynosiły do domów, pytam się po co im tyle i czy mają tak liczne rodziny a te jak w amoku i nic nie docierało, bo mają za darmo.

 4. A rozdają żarówki do auta ? Chętnie ie też się obłowi za darmo 😉

 5. Bardzo dobra inicjatywa.

 6. A może taka akcja powinna być zorganizowana też na terenach wiejskich

 7. Jak mnie Katkowski egzaminował to było równie miło:)

 8. A może nie wyłączajmy na noc latarni przy ulicach i na osiedlach? Taka o paseczka na ręce nie daje kierowcom takiej widoczności pieszego jak się UM i WORD wydaje, co do obowiązku kamizelek odblaskowych dla rowerzystów to jestem ciągle w wielkim szoku, że nie zostało to wprowadzone, takie pierdy jak brak zapasu płynu do spryskiwaczy w aucie jest narzucone, a podstawy bezpieczeństwa dla cyklistów? A po co.

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas