Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Szybowiec „Pirat” przyozdobił Port Lotniczy Lublin (zdjęcia)

Wycofany z eksploatacji szybowiec trafił do Portu Lotniczego Lublin. „Pirat” wiszący w terminalu będzie witał i żegnał podróżnych.

Szybowiec „Pirat”, który został wycofany z eksploatacji przez Aeroklub Lubelski trafił do Portu Lotniczego Lublin. Zawieszono go w terminalu obok makiety samolotu PZL-11c, która cieszy oczy podróżnych od dawna, poinformował Port Lotniczy Lublin.

Będzie to kolejny element przypominający o bogatych tradycjach lotniczych regionu, a także ciekawy element zdobiący lubelskie lotnisko.

Na lubelskim niebie szybowce typu „Pirat”, o drewnianej konstrukcji, królowały w latach 70-tych. W zakładzie WSK Świdnik od 1974 roku wyprodukowano ich 430 sztuk. Ostatni „Pirat” (o numerze SP-2700) opuścił fabrykę w 1978 roku.

Szkolno-treningowy szybowiec Pirat SZD-30 (SP-2548), który znalazł swoje miejsce w Porcie Lotniczym Lublin, został przez Aeroklub Lubelski wycofany z użytku i nieodpłatnie przekazany lotnisku.

Szybowiec „Pirat” przyozdobił Port Lotniczy Lublin (zdjęcia)

Szybowiec „Pirat” przyozdobił Port Lotniczy Lublin (zdjęcia)

(fot. LUZ)

6 komentarzy

 1. ” To jest miś na skalę naszych możliwości.”

 2. Pabloo(oryginał)

  I to jest news na miarę światową, brawo redaktory 🙂

 3. Pabloo(oryginał)

  A nie jakięstam audi czy bmw

 4. Tylko uważajta, żeby mi na łeb to nie spadło.

 5. że niby to miasto ma coś wspolnego z lotnictwem bo kadłubki do amrykańskich helikopetów spwają ?

 6. Instruktor pilot szybowcowy

  Gratuluje znajomosci historii. Pirat SP-2700 to był pierwszy wyprodukowany w Świdniku. Przez wiele lat latał w Aeroklubie ŚWIDNIK. Teraz jest eksponowany w MOK ŚWIDNIK. Ten który wisi w Porcie Lotniczym Lublin to Pirat pochodzący z pierwszej serii produkcyjnej zakładów szybowcowych SZD Bielsko Biała. Zarówno na pierwszym jak i na drugim egzemplarzu wylatałem dawno temu po kilkadziesiąt godzin.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo