Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szukali złodziei choinek, ujawnili kradzieże drewna i zaśmiecanie lasu

Choinki w lasach były w minionym roku bezpieczne. Utworzono specjalne patrole, aby nie dochodziło do kradzieży. Ginęło za to drewno, pojawili się też śmieciarze.

Przez niespełna dwa tygodnie, w okresie od 15 do 27 grudnia 2017 roku, w naszym regionie prowadzona była akcja „Choinka”. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu strażników ze wszystkich posterunków straży leśnej na terenie Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, a także policjanci i strażnicy graniczni. Sprawdzano osoby handlujące choinkami, czy drzewka które sprzedają pochodzą z legalnego źródła. Patrolowane jednocześnie miejsca, gdzie może dochodzić do kradzieży, czyli tam gdzie rosną świerki i jodły. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, działania prowadzone były również w nocy.

Strażnicy leśni podjęli w tym okresie 107 interwencji kontrolując 180 pojazdów i 242 osoby. Ani razu nie stwierdzono przypadków nielegalnego pozyskania choinek, co pokazuje, że problem ten występuje coraz rzadziej. Jednak w trakcie działań odnotowano 10 przypadków kradzieży drewna, 2 przypadki nielegalnego pozyskania stroiszu i 4 przypadki zaśmiecania lasu.

Lubelscy strażnicy zastosowali wobec kontrolowanych osób 31 pouczeń. Większość z nich była konsekwencją nielegalnego wjazdu do lasu. Strażnicy napominali właścicieli pojazdów, którzy wjeżdżali bądź parkowali swoje auta na terenach leśnych, w miejscach niedozwolonych. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające dotyczące ujawnionych kradzieży. Trwa szacowanie strat i ustalanie sprawców. Jak zaznaczają leśnicy, w tym roku nie natrafiono też na przypadki kłusownictwa. W trakcie ubiegłorocznej akcji udało się zabezpieczyć 11 wnyków, zaś w tym roku nie zarejestrowano żadnego takiego przypadku.

(fot. RDLP)
2018-01-09 20:50:38

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.

6 komentarzy

  1. „Choinki w lasach były w tym roku bezpieczne” – biorąc po uwagę, że minęło dopiero 9 dni tego roku, to raczej żaden sukces.

  2. Za zaśmiecanie kara z górnej półki z odsiadką włącznie.

    • A czy wszyscy myśliwi, śpieszący do walki z epidemią ASF (wśród saren), „którzy wjeżdżali bądź parkowali swoje auta na terenach leśnych”, robili to w miejscach dozwolonych? A aktywiści?

  3. bardziej konkretny

    i po co komu choinka po nowym roku???

  4. minionym DAWNY PRZESZLY kuwa mac czytac

  5. Nie się lepiej pochwalą ile sami wyrąbali hektarów zdrowych drzew na handel i nie mówię tu o drzewkach na Święta, a nie tam jakieś „2 przypadki nielegalnego pozyskania stroiszu” 🙂

Wiadomości z info112