Sytuacja na granicy z Białorusią – realne zagrożenie czy nieuzasadniony strach? (podcast)

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki” pt. „Sytuacja na granicy z Białorusią – realne zagrożenie czy nieuzasadniony strach?”. Jak doszło do wybuchu tego konfliktu? Czy mamy się czego bać? Na te pytania i wiele innych odpowiada dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS.

– Zanim cokolwiek powiemy o wojnie hybrydowej, to rzeczywiście trzeba zarysować tło tych wydarzeń, dlatego że to są dość specyficzne wydarzenia i oczywiście ich geneza nie jest naturalna. (…) To nie jest tak, że wszyscy ci ludzie z różnych państw nagle postanowili przyjechać do Unii Europejskiej – mówi dr Jakub Olchowski.

Jakub Olchowski – doktor z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego. Zajmuje się m.in. procesami transnarodowymi, bezpieczeństwem międzynarodowym, dezinformacją i manipulacją jako instrumentem polityki, stosunkami międzynarodowymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Autor publikacji Relacje Ukrainy z NATO – trudne partnerstwo oraz wielu artykułów naukowych.

(fot. Bartosz Proll)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. To jest jak z covidem. Realne zagrożenie to jedno, ale podkręcanie strachu przez rządzących to drugie. piss zarządza za pomocą strachu.

  • Bo covid jest tylko w Polsce…. Imigrantów nie ma na zachodzie? Pojedź do Francji czy do Niemiec… Nawet do Szwecji i wtedy się wypowiadaj na ten temat. Zobacz na własne oczy jak to wygląda.

   • Byłem we Francji ostatnio w marketach więcej w burkach bab niż białych każda z minimum piątką dzieci ten kraj jak i niemcy jest stracony kwestia czasu ten sam [***] chce nam urządzić unia i agent ryży.

  • A ty czekasz nachylony na ubogacanie?

 2. Dopuszczenie mediów na pas graniczny może zostać wykorzystane przez wschód do większej dezinformacji. Chociaż i bez tego mamy w kraju media oraz polityków którzy starają się wprowadzać narracje, że powinniśmy przyjmować wszystkich pomijając obowiązek ochrony granic.

  • Wszystkim oponentom polityki PiS proponuję przyjąć i ugościć tzw. migranta, ale we własnym domu i za własną kasę. Polecam też nadanie statusu członka rodziny.
   Chętnym do wyjazdu w strefę stanu wyjątkowego proponuję zabrać ze sobą 1 kg smalcu i 5 kg cebuli, aby nie przymierać głodem w areszcie do czasu rozprawy przed sądem.

 3. Dr Jakub Olchowski to jeden z lepszych wykładowców UMCS u którego miałem przyjemność uczęszczać na wykłady. Pozdrawia.

 4. Peło chce islamizacji Polski.

 5. Nauka na sznurku polityki.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka w Gorajcu: Będą animacje, warsztaty, dmuchańce i pokazy
Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa