Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem. Znów może być ślisko na drogach i chodnikach

W nocy w naszym regionie spodziewane są ujemne temperatury. Po występujących właśnie opadach deszczu może to sprawić, że jezdnie i chodniki znów będą oblodzone.

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych w Warszawie wydało ostrzeżenie dla naszego województwa, dotyczące ryzyka wystąpienia oblodzenia dróg i chodników. To w związku z prognozowanym spadku temperatury powietrza poniżej 0°C.

Spowoduje to zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. – Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -1°C na północy do 4°C na południu województwa, przy gruncie odpowiednio -3°C do 3°C. W ciągu dnia przewiduje się dalszy spadek temperatury powietrza poniżej 0°C, stopniowo postępujący od północy województwa – wyjaśnia dyżurny synoptyk Szymon Ogórek.

Oblodzenie może wystąpić w poniedziałek w godzinach porannych. Warto zachować szczególną ostrożność, zarówno podczas jazdy samochodem, jak też poruszając się pieszo. Przypomnijmy, w czwartek zaledwie w ciągu kilku godzin około 40 osób w samym tylko Lublinie trafiło do szpitali po upadkach na śliskich chodnikach. Z kolei policjanci zanotowali blisko setkę kolizji.

(fot. nadesłane Szymon)
2016-12-11 18:44:30

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Ujemna temperatura w grudniu SZOK….!

 2. Niech drogowcy przeczytają bo znowu ich znając życie zima zaskoczy a ludzie będą łamać ręce nogi

  • kierowca bombowca

   Nie zaskoczy , o 10 wyjeżdżałem z Lublina w kierunku Bełżyc , to solił piaskarką to nowe rondo i wiadukt , sam byłem zdziwiony

 3. no i nie można w nocy solarkami się przejechać, żeby nie zamarzło jednak?

  • Można się przejechać. Przy spadającej temperaturze sytuacja jest do opanowania. Przy marznącym deszczu już mniej.
   Ludzie kochają komentować chociaż gufno wiedzą w temacie. Nie zawsze na śliskość lekiem jest solarka, nie zawsze przed tą śliskością da się drogę czy chodnik uchronić.
   Ale zawsze można włączyć zdrowy rozsądek i myślenie za kierownicą…

   • i czasami po prostu zostawić samochód. Podobno w Holandi dróg się nie posypuje tylko się apeluje do ludzi aby jeśli mogą zostawiali auta ze wzgl na przyszle trudne war na drodze. U nas wszyscy wsiadają do auta jak gdyby nic ich nie obchodziło , a potem wszyscy zwalają wine na drogowców i oczekują od nich cudownego oczyszczenia dróg z lodu, sniegu jakby oni mieli czarodziejską różdżkę

    • kierowca bombowca

     Popieram w 100% , na intensywne opady śniegu a co za tym idzie zakorkowane ulice to piaskarek ze skrzydłami jeszcze nie wymyślili

 4. Drogowcy nie uwierzą dopóki nie zobaczą, a wtedy po poludniu może wyjadą.

  • Nie przesadzaj. Ostatni atak zimy – starali się. Jedynie na ośiedlowych jest źle. Jak chcesz mieć zawsze czarno to wykup prywatnie usługę odśnieżenia i posypania to będziesz miał OK, no może gdyby jeszcze koszty nie były tak wysokie.
   Pługi i piaskarki mają płacone za kilometry usługi ale też za gotowość świadczenia usługi. Wyobraź sobie o ile większe byłyby koszty, gdyby sprzętu było 3-5 razy więcej.

 5. ostatni atak zimy- w czwartek rano- w wielokilometrowym korku stala droga wojewodzka na przemysl. raczej osiedlowka nie mozna jej nazwac. jakby odpowiednie sluzby potrafily wyciagac wnioski z ostrzezen i prognoz pogodowych, to noca solarki przygotowalyby droge. no ale poranna gololedz w grudniu to widocznie olbrzymie zaskoczenie dla drogowcow…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska