690 680 960

Sygnał od Czytelniczki. Brak klimatyzacji w autobusie. „Większość pasażerów ściąga maseczki, bo nie da się wytrzymać”

Panujące od pewnego czasu upały dają się we znaki m.in. pasażerom komunikacji miejskiej. Wczoraj otrzymaliśmy sygnał, że w jednym z pojazdów nie działała klimatyzacja, co z obowiązkiem jazdy w maseczce, prowadziło do wysoce niekomfortowych warunków podróżowania.

Słoneczna aura i temperatury powyżej 30 °C dają się we znaki osobom podróżującym komunikacją miejską. Zwłaszcza w tych pojazdach, w których nie działa klimatyzacja. Do takiej sytuacji doszło, według relacji Czytelniczki, wczoraj przed południem w jednym z autobusów.

– Nie wiem dlaczego jeżdżą bez włączonej klimatyzacji. W autobusie kierowca twierdzi, że klima nie działa, a pasażerowie niech się cieszą, że mają okna. Czyli maski na twarzy i ciepłe powietrze zza okna. Większość pasażerów ściąga maski, ja też, bo nie da się wytrzymać – napisała do nas Czytelniczka.

Przy obecnie panujących warunkach pogodowych, podróżowanie w nagrzanym pojeździe z maseczką na twarzy jest uciążliwe i niekomfortowe, zwłaszcza dla osób starszych. O sprawę klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

– W Lublinie w klimatyzację wyposażonych jest obecnie ok. 280 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru. Klimatyzacja jest uruchamiana standardowo w okresie od 1 kwietnia do 31 października i ma ona zapewnić temperaturę w miejscu przestrzeni pasażerskiej, niższą o kilka stopni od temperatury jaka panuje na zewnątrz. Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 22-25 stopni C. Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz. Ważnym aspektem dotyczącym klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej jest to, że przez ciągłe otwieranie drzwi na przystankach i wymianę pasażów, nie da ona takiego komfortu w czasie ciepłych dni jak np. w pomieszczeniu zamkniętym i może być subiektywnie odczuwana jako niewystarczająca. Dlatego należy pamiętać o tym, że przy tak wysokich temperaturach, jakie towarzyszą nam przez ostatni czas, wydolność działania klimatyzacji w pojazdach, ulega zmniejszeniu. Nie bez znaczenia jest też tymczasowe wyłączenie funkcjonalności „ciepłego guzika” (działania prewencyjne na czas pandemii) i otwieranie wszystkich drzwi w pojeździe na każdym przystanku, co wpływa na jej efektywność poprzez stały dopływ ciepłego powietrza z zewnątrz. Niemniej od 26 czerwca br. (sobota) powraca funkcjonalność ciepłego guzika, tak więc temperatura w pojazdach powinna zapewnić większy komfort podróżnym – przekazała nam Monika Fisz Inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami ZTM Lublin.

Sprawa braku klimatyzacji w pojeździe, opisana przez Czytelniczkę, zostanie zweryfikowana przez ZTM.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że klimatyzacja znacząco wpływa na komfort podroży pasażerów, szczególnie przy coraz wyższych temperaturach. Dlatego monitorujemy utrzymanie standardów świadczenia usług, w zakresie korzystania z klimatyzacji, a działanie klimatyzacji w zgłaszanym pojeździe również zostanie zweryfikowane – dodaje Monika Fisz.

(fot. lublin112.pl)

56 komentarzy

 1. Smród bród Ó z kreską .

 2. Oczywiście, że oszczędzają na paliwie. Na aplikacji sprawdzasz, że autobus w klimę wyposażony, wsiadasz i …. kierowca jej po prostu nie włączył.

 3. Inna kwestia, że już powinni zlikwidować pseudo nakaz noszenia szmat na twarzy.

 4. linia 38 nie ma klimatyzacji włączonej, jedynie otwarte okna -podróż w maseczce jest nie do wytrzymania

 5. Jaka klima???Nie włączają kierowcy klimatyzacji w 90%pojazdów.Okna są zablokowane ze nie można ich również otworzyć.To jest jakaś chora sytuacja,co się dzieje.A Pani z ZTM,niech nie ściemnia,bo jest zupełnie inaczej niż mówi.A jeśli chodzi o kierowców,I ich kulturę w kierunku do pasażera,pozostawia również wiele do życzenia.

 6. W CAŁYM województwie lubelskim jest po 10 zakażeń dziennie, a wy nadal w autobusie w maseczce przy 40 stopniach? Gratulacje.

 7. Ostatnio często (niestety!) jeżdżę autobusami. Jakimś cudem nie mogę trafić na autobus z działającą klimatyzacją. To jest katorga jechać w upale z maską na twarzy. Serio, jak nie działa klima, to przejazd powinien być darmowy… Pasażerowie to nie masochiści.

Kursy walut

 • USD 4.1903zł -1.17%
 • GBP 5.2543zł -0.31%
 • EUR 4.5148zł -0.36%
 • CHF 4.6332zł -0.52%

Polub nas