Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Świdnik planuje uruchomić własną komunikację miejską. Miasto stara się o środki na zakup autobusów

Do drugiego etapu programu „Zielony Transport Publiczny” zakwalifikowanych zostało 67 samorządów z całego kraju. Wśród nich jest miasto Świdnik.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał już oceny wniosków o dofinansowanie, jakie wpłynęły w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Chodzi o wsparcie finansowe samorządów, które planują przedsięwzięcia zmierzające do obniżenia wykorzystania paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym. Mowa tu o zakupie autobusów elektrycznych, wodorowych lub trolejbusów a także budowie lub modernizacji infrastruktury niezbędnej do użytkowania tego typu pojazdów.

Działania te mają związek z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, zgodnie z którą od roku 2025 w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców każdy przetarg na zakup środków transportu zbiorowego musi być ukierunkowany tylko i wyłącznie na pojazdy zero-i niskoemisyjne. Przy czym w tej edycji programu wspierane są głównie niewielkie miasta, które borykają się z licznymi barierami rozwojowymi, jednak mają spory potencjał społeczny i gospodarczy. Dodatkowo mobilność ma zapewnić poprawę jakości życia mieszkańców.

Ze 101 złożonych wniosków, do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 67 samorządów z całego kraju. Jeżeli chodzi o nasz region, na liście jest tylko Świdnik, który planuje zakup autobusów aby stworzyć własną komunikację miejską. Koszt przedsięwzięcia oszacowany został na ponad 11,4 mln zł, miasto stara się o blisko 7 mln zł dotacji oraz 2,3 mln zł pożyczki. Łącznie wszystkie zakwalifikowane do negocjacji warunków dofinansowania wnioski samorządów obejmują zakup 340 autobusów elektrycznych, 48 autobusów wodorowych, a także budowę 277 punktów ładowania i 2 stacji tankowania wodoru.

(fot. swidnik.pl)

18 komentarzy

  1. Hamburk zaczyna sie na lalka tuż za felinem. Tam jest tez pętla autobusowa wiec powinny aż tam dojeżdżać te autobusy wodorowe. Za darmo oczywiście.

Z kraju