690 680 960

Stuletnie pisanki do obejrzenia na wielkanocnej wystawie

Najstarsze i najładniejsze pisanki ze zbiorów Muzeum Lubelskiego będzie można obejrzeć na wystawie na Zamku w Lublinie. W Poniedziałek Wielkanocny muzeum otwiera drzwi dla zwiedzających.

W tym roku wyjątkowo w Poniedziałek Wielkanocny będzie można zwiedzać Lubelski Zamek. Muzeum postanowiło otworzyć zamkowe podwoje oraz przygotowało niezwykłą wystawę. Ponieważ w zbiorach muzealnych jest bardzo dużo pisanek, część z nich postanowiono zaprezentować zwiedzającym.

– W swych zbiorach posiadamy zbiór ok. 2500 pisanek wykonanych przez twórców z Lubelszczyzny. Większość z nich powstała w latach 1950-1980. Znacząca jednak część ok. 500, niestety nieznanego autorstwa, pochodzi z początku XX w. – wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak Dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Najładniejsze z nich zostały wybrane i zaprezentowane na wystawie: pisanki, baranki, palmy, wycinanki. Zwiedzający mogą obejrzeć 450 z nich, z czego najstarsze mają blisko 100 lat. Oprócz tego na wystawie prezentowane są techniki zdobienia jaj, występujące na Lubelszczyźnie. Najstarsza i najbardziej powszechna była i jest technika batikowa.

Wystawę oglądać można w Poniedziałek Wielkanocny w godz. 13-18. Bilet wstępu kosztuje od 6,5 do 10 zł, przy czym jest to cena za zwiedzanie całego zamku a nie tylko samej wystawy.

(fot. Muzeum Lubelskie)
2015-04-05 17:21:05

Jeden komentarz

  1. 450 starych jaj. Ciekawe, czy maska p/gaz wliczona w cenę biletu, czy mam przynieść swoja? A może będzie możliwość wypożyczenia za dodatkową opłatą? Aromaterapia zapewne gratis. Zobaczyć warto ale czy wąchać?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli