Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne. Przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, stracisz prawo jazdy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy proponującej zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, będzie zatrzymywane prawo jazdy od razu przez kontrolującego ich policjanta. Zmian jest sporo więcej.

Prezydent Bronisław Komorowski zatwierdził i podpisał przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Przewiduje ona niezwykle restrykcyjne konsekwencje dla tych kierowców, którzy mają ciężką nogę oraz nie wahają się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie. Przede wszystkim zmiany dotyczą znacznego przekraczania prędkości w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie ze względu na teren zabudowany a także wprowadzenia bardziej surowych kar dla kierowców jeżdżących po pijanemu.

Według zawartych w nowelizacji zmian w przepisach, kierowcom, którzy poruszając się w terenie zabudowanym, przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h, prawo jazdy zostanie zatrzymane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Będą oni przez trzy miesiące musieli odpocząć od siadania za kierownicą. Jednak jeżeli taki kierowca nie wytrzyma i mimo wszystko nie dostosuje się do zakazu, okres zakazu kierowania pojazdami zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. Jeżeli i to nie przyniesie skutku i po raz kolejny wsiądzie za kierownicę, dokument nie zostanie mu już zwrócony. Będzie więc musiał zapisać się od nowa na kurs prawa jazdy a następnie zdać egzamin.

Jednak najważniejsze zmiany dotyczą pijanych kierowców. Osoba przyłapana na jeździe po pijanemu będzie musiała zamontować w swoim samochodzie tzw. alkolocka. To urządzenie, nie pozwoli uruchomić auta gdy w wydychanym powietrzu kierowcy będzie się znajdował alkohol. Gdy pijany kierowca zostanie po raz drugi przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, automatycznie otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, zapłaci 5 tys. zł grzywny, zaś jeżeli zrobi to raz jeszcze – 10 tys. zł.

Wśród zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jest jeszcze zmiana dotycząca osób jeżdżących bez uprawnień. Wykroczenie za które otrzymuje się mandat w kwocie 500 złotych, zostało zmienione na przestępstwo. Jednak ustawodawca zaznaczył, że zmiana dotyczy tylko osób, które uprawnienia straciły decyzją sądu za jazdę po pijanemu. Kolejna zmiana dotyczy kierowców, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. W takim przypadku strącą oni uprawnienia na okres 3 miesięcy.

Teraz ustawa czeka na publikację. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

(fot. lublin112)
2015-04-05 16:33:52

43 komentarze

  1. zwykły zjadacz wyrobu chlebopodobnego

    wszystko niby ok tylko tego punktu z alcolockiem nie rozumiem a auto żony kolegi firmowe? jak to rozwiążą w samochodzie żony też będzie obowiązkowy alcolock?

  2. Mam nadzieję że nie będzie mógł jeździć żadnym samochodem bez alkolocka. Jeśli chce jeździć samochodem żony to niech tam założy z firmowym tak samo. Jak baran wsiadł po kieliszku to teraz jego problem powinien być.
    Jeśli ktoś wsiądzie drugi raz po pijaku to powinni ręce obciąć (albo coś w tym stylu) aby nie miał szans tego powtórzyć bo ja bym nie liczył na jego zrozumienie błędy. Powiedzmy że raz można popełnić błąd chodź wtedy kara powinna być i tak surowa i odstraszająca.

    Co do różnych przepisów mam różne podejście ale generalnie uważam że za recydywę powinny być bardzo wysokie konsekwencje – nie nauczył się raz to marna szansa że się teraz nauczy.

  3. Państwo policyjne!!

    • Rzeczywiście xxx może w tym przypadku powinni dać prawo do samosądów, jakby czasem taki pijak za kólkiem wpadł w ręce co poniektórych to by bardziej zapamiętał niż kara policji.

  4. Chcemy gwałcić, palić i rabować. Państwo policyjne!

Z kraju