To już pewne. Przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, stracisz prawo jazdy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy proponującej zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, będzie zatrzymywane prawo jazdy od razu przez kontrolującego ich policjanta. Zmian jest sporo więcej.

Prezydent Bronisław Komorowski zatwierdził i podpisał przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Przewiduje ona niezwykle restrykcyjne konsekwencje dla tych kierowców, którzy mają ciężką nogę oraz nie wahają się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie. Przede wszystkim zmiany dotyczą znacznego przekraczania prędkości w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie ze względu na teren zabudowany a także wprowadzenia bardziej surowych kar dla kierowców jeżdżących po pijanemu.

Według zawartych w nowelizacji zmian w przepisach, kierowcom, którzy poruszając się w terenie zabudowanym, przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h, prawo jazdy zostanie zatrzymane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Będą oni przez trzy miesiące musieli odpocząć od siadania za kierownicą. Jednak jeżeli taki kierowca nie wytrzyma i mimo wszystko nie dostosuje się do zakazu, okres zakazu kierowania pojazdami zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. Jeżeli i to nie przyniesie skutku i po raz kolejny wsiądzie za kierownicę, dokument nie zostanie mu już zwrócony. Będzie więc musiał zapisać się od nowa na kurs prawa jazdy a następnie zdać egzamin.

Jednak najważniejsze zmiany dotyczą pijanych kierowców. Osoba przyłapana na jeździe po pijanemu będzie musiała zamontować w swoim samochodzie tzw. alkolocka. To urządzenie, nie pozwoli uruchomić auta gdy w wydychanym powietrzu kierowcy będzie się znajdował alkohol. Gdy pijany kierowca zostanie po raz drugi przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, automatycznie otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, zapłaci 5 tys. zł grzywny, zaś jeżeli zrobi to raz jeszcze – 10 tys. zł.

Wśród zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jest jeszcze zmiana dotycząca osób jeżdżących bez uprawnień. Wykroczenie za które otrzymuje się mandat w kwocie 500 złotych, zostało zmienione na przestępstwo. Jednak ustawodawca zaznaczył, że zmiana dotyczy tylko osób, które uprawnienia straciły decyzją sądu za jazdę po pijanemu. Kolejna zmiana dotyczy kierowców, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. W takim przypadku strącą oni uprawnienia na okres 3 miesięcy.

Teraz ustawa czeka na publikację. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

(fot. lublin112)
2015-04-05 16:33:52

43 komentarze

 1. Bardzo dobrze, może dzięki temu będzie mniej aut na mieście i automatycznie zmniejszą się korki a to z pijakami to popieram jak najbardziej.

 2. żeby ludziom żyło się lepiej k&*@!((a!

  • Ludziom będzie żyło się lepiej, natomiast lumpom jeżdżącym po pijaku i „wielbicielom” niektórych marek samochodowych gorzej, co dla ludzi jednak nie jest problemem.

 3. Ciężko się będzie przyzwyczaić ale tak powinno być, zwłaszcza dla pijaków. Tylko czy policjantom koledzy też będą zabierać prawa jazdy jak zwykłym zjadaczom chleba ???

 4. złodzieje i oszuści!!! Niebawem za odpalenie silnika będzie 500zł bo Bronek tak wymyślił!!!!!!! Złodziejstwo!!!!

 5. Wiklinowy nocnik

  głosujta dalej na PO to was obedra ze skóry i pieniędzy… ave KORWIN!
  a ja i tak bede jezdził stówką po mieście moim BMW bo mam cb i antyradar i moga mi naskoczyc.

  • Ale mózgu nie masz, bo Ci go CB i antyradar zastąpił…

  • pewnie masz takiego malego bimbola ze jedynie co to moga skoczyc na twoja antene od cb na pewno jest wieksza hahah

  • niedzielny_kierowca

   kolejny ćwierćmózg z BMW… hym moze jak kogoś zabojesz/ potrącisz to wtedy zwolisz.. tylko zastanów sie czy twoja głupota jest warta czyjegos zycia/zdrowia

  • Zgadzam sie!!!

 6. Moim skromnym zdaniem kierowcy zawodowi powinni mieć większą ilość punktów a nie 24 bo jeździmy dużo więcej i przepisy też powinny być troche łagodniejsze z uwagi na wykonywany zawód

 7. Aaron Fleischmann

  Zmiany zdecydowanie na plus. Do tej pory łachudry jeżdżące w terenie zabudowanym po 120 km/h śmiały się wszystkim w twarz, bo 500 zł i 10 pkt. karnych to za coś takiego żadna kara. Alcolocki też dobre rozwiązanie, bo nie tylko uniemożliwią jazdę na podwójnym gazie, ale będą służyć napiętnowaniu zmotoryzowanych pijaczków.

  • no nie wiem czy jest się z czego cieszyć. łachudry i tak będą się śmiały a po dupie dostanie zwykły kowalski dostanie.
   kiedyś w szkole jazdy mówili mi że kurs mam dożywotni teraz to chyba bajka jest lub będzie. nic tylko szkołę zakładać.

 8. Wykroczenie za które otrzymuje się mandat w kwocie 500 złotych, zostało zmienione na przestępstwo. Jednak ustawodawca zaznaczył, że zmiana dotyczy tylko osób, które uprawnienia straciły decyzją sądu za jazdę po pijanemu.

  A co z tymi co uprawnień nigdy nie posiadali i nie posiadają . Dale j będą śmigać bez uprawnień. Czy ja źle zrozumiałem????Niech ktoś mnie poprawi??

  • Dokładnie tak. „Mózgi” w sejmie wydedukowały, że ktoś kto nie ma wcale prawa jazdy i nigdy nie miał (w domyśle nie umie jeździć, bo nikt nie sprawdził ich umiejętności państwowym egzaminem) stwarza mniejsze zagrożenie w ruchu drogowym, niż ktoś, kto przepisy zna, jeździć umie, tylko zdarzyło mu się pojechać po alkoholu.
   Cóż, pogratulować im debilizmu i rychłego spotkania ze zderzakiem gówniarza bez uprawnień.

 9. a kiedy łobuzy z Wiejskiej i inne „osoby uprzywilejowane” zrzekną się immunitetów, ich prawo o ruchu drogowym niestety nie obowiązuje, mogą jeździć i po 150km/h, machnął immunitetem i jada dalej, w alkomat też nie muszą dmuchać. CHORE CHORE CHORE !!! Tak wygląda w naszym kraju prawo równe w stosunku do każdego !

 10. GDYBY BYŁ TOR

  • Był tor i były wypadki, byli pijani kierowcy i byli idioci za kółkiem! Toru nie ma i jest tak samo!

 11. Taaa jazda po mieście 100km/h to przestępstwo. Gdzie mam nadrobić czas skoro mieszkam 20km od Lublina, a pracuje w Lublinie? Nie mam zamiaru mieszkać w bloku bo nie stać mnie na 300m2 i basen w domu. Dlaczego mam rezygnować z tych przyjemności? Wyjeżdżam do pracy 7:45 żeby na 8 być. To jak mam się wyrobić jeżdżąc po 50km/h skoro nie mam gdzie przed miastem się rozpędzić?

  • no to wyjezdzaj o 7:30 leniu

  • mieszkam przy granicy Lublina, do placu zamkowego równiutko 8km, standardowy dojazd to 20minut ze względu na światła. albo chciałeś napisać 6:45 albo 7:15 bo domu z basenem nie masz ale dolatujesz chyba samolotem.
   W Lublinie i tak nie ma jak się rozpędzić są tylko miejsca gdzie oznaczenie jest chore.

 12. Nabijanie kasy do kieszeni PRODUCENTA alkoloka…nie przypadkowo napisalem to duzymi literami gdyz znając życie tylko jeden producent będzie spełniał wymogi umożliwiające mu legalizacje tegoż urządzenia. A tym producentem napewno bedzie ktoś z bliskiego otoczenia „ustawodawcy”

 13. Gajowy wszystko POdpisze. Ma problem z wysławianiem się to zapewne z czytaniem tego i zrozumieniem jeszcze bardziej. Ciekawe , czy wypożyczalnie w swoich samochodach będą musiały instalować „alkolocka” ? Jeśli moczymorda ma więcej niż jeden samochód to we wszystkich? A co ze współwłasnością lub samochodem małżonka? Najbardziej ciekawi mnie kto będzie miał koncesję na montaż lub produkcję tych urządzeń, bo zapewne nie zwykły Kowalski i nie kupisz ich w markecie lub na aledrogo, Ktoś przytulił sporo grosza by to przepchnąć, by kolega się obłowił. Jeżdzili i będą jezdzić dalej. A samochody z alkolockiem będą stały w garażu, lub jezdziły z drobnymi modyfikacjami – Polak wszystko potrafi. Chory ten kraj i ludzie ustalający taki gniot.

 14. A będą odróżniani pijani kierowcy od tych na porannym kacu czy wszystkich jednakowo będą doić?

 15. Podobno Gajowy podpisał ustawę zabraniającą odlatywania bocianom na zimę do ciepłych krajów.Nasi osłowie tak zadecydowali większością głosów na polecenie Unii.

 16. W garażu stanie auto o wartości o wiele niższej niż cena alkolocka – wyrok sądu wykonany – a pacjent pomykać będzie dalej samochodem małżonka, lub kogoś innego. Polak potrafi , znajdzie lekarstwo na każdą bolączkę.

 17. z dopiskiem będzie obowiązywało pospólstwo bo kolesie króliczka sobie załatwią

 18. W tym momencie wszystkie miasta i cała stolica powinna zostać oblowiona przez.kierowców i nie dać tym [] dojechać do.pracy i blokować je aż zmienią te przepisy. Trzeba zrobić strajk na skalę.całego kraju.

  • Aaron Fleischmann

   A śladem kierowców powinni pójść złodzieje i domagać się depenalizacji kradzieży.

 19. kierowca taki jak wszyscy

  Ja jestem ciekaw na co pójdą te grzywny w wysokości 5 i 10 tys zł ??? Do czyjej kieszeni trafią? Czy zwiększą się w ten sposób wypłacane odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach? Dlaczego nie ma ustawy o minimalnym odszkodowaniu za poszczególne zdarzenia? Nie bronię pijaków bo jestem za tym aby ich łoić, nie mam nic przeciwko, że prawko zabiorą na 3 miechy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Martwi mnie jednak to, że teraz w zabudowanym powstanie las znaków z prędkością ograniczoną do 30 i 40 km/h a wśród nich skrupulatni policjanci lub jeszcze bardziej służbowi strażnicy miejscy, którzy ustawią tolerancję fotoradaru na 1km/h !!! Dlaczego sejm nie uchwali ustawy o tym aby przepisów ruchu drogowego uczyć już w szkołach? I na końcu również dodam od siebie tak jak inni: co będzie z pijanymi prokuratorami, posłami, lekarzami???? Ich policja grzecznie przeprosi i dokumenty odda, błagając na kolanach (zwłaszcza posła) aby nie pozbawiał policjanta pracy !!! Jesli prawo to dla wszystkich a nie dla wybranych !!!!!

 20. Komorowski już na pewno nie wygra wyborów. Co za policyjne państwo. Debile są nastawieni na wystawianie mandatów bo mają taki nakaz. Czasami wystarczyłoby pouczenie. Brniemy w to coraz bardziej. Tylko kwestia czasu kiedy ludzie wyjdą na ulice i będzie powtórka z Ukrainy. W cywilizowanej europie takie przepisy są nie do przyjęcia. Wszystko żeby zgnębić szarego człowieka bo bogaty sobie poradzi.

  • pouczenie na pijanym nie działa, ja na ulice nie wyjde, chyba ze brawo bic bo mi sie to podoba:)

 21. zwykły zjadacz wyrobu chlebopodobnego

  wszystko niby ok tylko tego punktu z alcolockiem nie rozumiem a auto żony kolegi firmowe? jak to rozwiążą w samochodzie żony też będzie obowiązkowy alcolock?

 22. Mam nadzieję że nie będzie mógł jeździć żadnym samochodem bez alkolocka. Jeśli chce jeździć samochodem żony to niech tam założy z firmowym tak samo. Jak baran wsiadł po kieliszku to teraz jego problem powinien być.
  Jeśli ktoś wsiądzie drugi raz po pijaku to powinni ręce obciąć (albo coś w tym stylu) aby nie miał szans tego powtórzyć bo ja bym nie liczył na jego zrozumienie błędy. Powiedzmy że raz można popełnić błąd chodź wtedy kara powinna być i tak surowa i odstraszająca.

  Co do różnych przepisów mam różne podejście ale generalnie uważam że za recydywę powinny być bardzo wysokie konsekwencje – nie nauczył się raz to marna szansa że się teraz nauczy.

 23. Państwo policyjne!!

  • Rzeczywiście xxx może w tym przypadku powinni dać prawo do samosądów, jakby czasem taki pijak za kólkiem wpadł w ręce co poniektórych to by bardziej zapamiętał niż kara policji.

 24. Chcemy gwałcić, palić i rabować. Państwo policyjne!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach