Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy będą wozić mieszkańców na szczepienia. W naszym regionie trwają już przygotowania

Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne mają wspierać władze samorządowe w zakresie transportu mieszkańców do punktu szczepień. Obecnie wyznaczane są do tego pojazdy, jak też tworzona jest lista osób, które mogą mieć problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień.

Na terenie województwa lubelskiego prowadzone są przygotowania do zapewnienia transportu mieszkańców do punktów szczepień. Zgodnie z decyzjami, jakie zapadły w ubiegłym miesiącu, zajmować się tym mają strażacy. W grudniu w siedzibie Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem i prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemarem Pawlakiem. Dotyczyło ono ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko Covid-19. Podpisano również list intencyjny zawierający deklarację współpracy i włączenia się do Narodowego Programu Szczepień.

Zgodnie z przyjętymi wówczas postanowieniami, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne mają wspierać władze samorządowe w zakresie transportu mieszkańców do punktu szczepień. Przede wszystkim chodzi o osoby, które mają ograniczoną mobilność, jak również takie, które mieszkają w mniejszych gminach, gminach wiejskich oraz wiejsko-miejskich, a nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień, lub mogą mieć z tym problem.

Obecnie samorządy z naszego regionu otrzymały już odpowiednie pisma w tej sprawie i przygotowują listy osób, które mogą wymagać transportu. Z kolei jednostki PSP i OSP zgodnie z poleceniem lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Grzegorza Alinowskiego muszą do 8 stycznia wyznaczyć samochody, którymi dowóz mieszkańców będzie realizowany. Chodzi o pojazdy spełniające wszystkie wymogi dotyczące bezpiecznego przewozu osób.

Z przekazanych dzisiaj przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka informacji wynika, że szczepienia seniorów mogą ruszyć pod koniec stycznia. Wszystko będzie jednak zależało od tego, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero, która obecnie jest prowadzona. Wcześniej, gdyż 15 stycznia ma ruszyć centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będzie można umówić się na szczepienie.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

23 komentarze

 1. To już przegięcie, cisną się słowa niecenzuralne!

 2. Dzisiaj widziałam jak Strażacy karetkę wyciągali z błota ,jest wiele miejsc gdzie drogi są w beznadziejnym stanie .

 3. Brawo, kolejna „służba” na usługach plandemistów. A przysięga była że pomagać miało się.

 4. Alfons kaczynski

  Osp to zadna straż wot to nie wojsko

  • Alfons chodź na kilka akcji OSP do wypadku czy po burzach albo jak są domy zalane to wtedy zobaczysz czy to straż czy nie.

 5. Alfons kaczynski

  Widzialem wasze akcje gaszenie laki galezia buhaha

 6. A ja proponuję zatrudnić hycli i będą jeździć łapać i za łeb trzymać żeby odrazu zaszczepić…

Z kraju