Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego! W regionie ponad 57 tys. osób nie odebrało nowego dokumentu

W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. W województwie lubelskim to ponad 57 tys. osób.

W pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. W samym styczniu br. to prawie 63 tys. osób na Mazowszu, 55 tys. na Śląsku, 50 tys. w Wielkopolsce czy blisko 25 tys. na Lubelszczyźnie.

Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych, książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r.

Temat dotyczy także wielu osób w województwie lubelskim. Wojewoda apeluje do mieszkańców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku do właściwego urzędu gminy lub miasta o wydanie nowego dowodu.

– Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa, m.in. w kontaktach z urzędem – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

2018-01-11 07:29:53
(fot. LUW)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. 112 lublin a co ze sluzba zdrowia tez mamy problem kto ma nieważny dowod…???

  • Im wystarczy podać PESEL. Kredyt i raty też da się wziąć bez dowodu, słabo przekonujące argumenty.
   Swoją drogą to ciekawe ile procent z tych 4 mln 729 tys. Polaków jest za granicą i nie ma zamiaru wracać tu tylko po ten kawałek plastiku. Można by wtedy zobaczyć ładnie jak nasz kochany rząd troszczy się o dobrobyt obywateli, którzy z niego uciekli.

   • Ciekawy wątek poruszyłeś @Korkociąg.
    „Swoją drogą to ciekawe” ilu Polaków, o których wspominasz, przebywa teraz za granicą bez paszportu i bez ważnego dowodu osobistego 🙂

  • A po co ci tam dowód? Ubezpieczenie jest weryfikowane na podstawie nr pesel

 2. Tylko,że mało kiedy i mało gdzie tak naprawdę patrzą na datę- pokazuje się dowód i się zgadza fota nikt nie robi problemów tak więc z nieważnym dowodem również się da.

 3. Jest tyle innych możliwości potwierdzenia tożsamości, że bez ważnego DO obywam się od 2 lat… Nawet możliwość złożenia wniosku przez Internet okazuje się nie być taką prostą czynnością. Potwierdź tożsamość w uprawnionym urzędzie (o dziwo nie musisz mieć ważnego DO :)), zrób aktualne zdjęcie (koniecznie musi być zgodnie z widzimisiem urzędnika, bo jak już odrobinę głowę przechylisz, to nie możesz tego zdjęcia wykorzystać), odczekaj, osobiście odbierz DO. Dziękuję! Wystarczy mi paszport i PJ.

 4. dowod osobisty mam niewazy od pol roku a i tak gdzie z nim nie pojde urzad poczta bank wydzial komunikacji nikt nie zwraca uwage na to ze jest juz niewazny i bez najmniejszego problemu zalatwiam wszytkie papiery

 5. W zeszłym roku wyrabiałem dowód osobisty. Przy stoliku obok próbowała go wyrobić starsza pani. Nie rozumiała dlaczego urzędniczka nie chciała od niej przyjąć zdjęcia wykonanego w okolicach stanu wojennego. Koniec końców starsza pani jednak odeszła od stolika z kwitkiem. Przekonało ją chyba to, że zdjęcie było złych wymiarów i przedstawiało profil.

 6. Taka „wymiana dowodów ” które to niby starciły wążnosć i nie potwierdzają naszej tożasmosci” ,to bzdura i nakręcanie sobie roboty przez urzędasów …na szczęście cała reszta społeczeństwa ma to gdzieś

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie
Gratka dla miłośników muzyki bluesowej. Dziś startuje „Chatka Blues Festiwal”