Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Spadło zapotrzebowanie na węgiel z Bogdanki. Kopalnia zmienia plany na ten rok

Kopalnia w Bogdance zmniejszy wydobycie węgla. Nie dość, że rosną jego zapasy na przykopalnianych składach to jeszcze główny odbiorca zapowiedział, że nie potrzebuje już tyle surowca.

Kopalnia węgla kamiennego Bogdanka poinformowała o zmianie planu wydobywczego na ten rok. Początkowo wydobycie miało wynieść 9 mln ton węgla, dziś już wiadomo, że będzie sporo niższe. Mowa jest o 7-8 mln ton.

Tydzień temu spółka Enea poinformowała, że potrzebuje mniej czarnego paliwa z Bogdanki dla swoich elektrowni w Połańcu i Kozienicach. Wynikać to ma ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego na energię produkowaną z węgla kamiennego.

Jak wynika z danych Bogdanki, Enea jest głównym odbiorcą węgla z lubelskiej kopalni. Trafia tam 77 proc. wydobycia. Obecnie na przykopanianych składach znajduje się ok. 0,5 mln ton węgla. Dlatego też Bogdanka zamierza w pierwszej kolejności zmniejszyć poziom zapasów, co z kolei pozwoli na zwiększenie elastyczności prowadzenia produkcji w kolejnych kwartałach i umożliwi optymalizację kosztów.

52 komentarze

  1. Górnik to wasze pisowskiej zarazy zniszczyły kopalnie węgiel z Kolumbii kupowali żeby paciorki biznes krencili

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112