690 680 960

Spacery z Przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim

Od najbliższego czwartku (18 sierpnia) Fundacja dla Przyrody oraz Miasto Lublin zapraszają do udziału w edukacyjnych Spacerach z Przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim. W spotkaniach może uczestniczyć każdy zainteresowany – zarówno osoby dorosłe, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy.

– Dzikie zwierzęta osiedlają się także w miejscach zurbanizowanych, w związku z tym chcemy przybliżyć mieszkańcom Lublina informacje na temat ich życia w miejskim ekosystemie. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spacerach z przyrodnikiem. Szczególnie zachęcamy do tego dzieci, które już od najmłodszych lat będą miały okazję poznać bliżej przyrodę dzięki praktycznym zajęciom, takim jak poszukiwanie i rozpoznawanie piór czy śladów żerowania ptaków – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Spacery odbędą się w terminach od 18 do 20 sierpnia oraz od 23 do 27 sierpnia i będą organizowane dwa razy dziennie. Grupy poranne wyruszą o godz. 8.00 z plaży kąpieliska „Słoneczny Wrotków”, natomiast grupy popołudniowe o godz. 18.00 z plaży nieopodal ul. Cienistej.

Podczas trwającego nieco ponad godzinę spaceru brzegiem Zalewu Zemborzyckiego, uczestnicy będą mogli zaobserwować występujące w tym miejscu zwierzęta, przede wszystkim liczne gatunki ptaków. Doświadczony przyrodnik wyjaśni, m.in jak rozpoznawać poszczególne gatunki jaskółek i czym różnią się one od jerzyków. Opowie także jakie zwierzęta można spotkać w mieście i dlaczego niektóre z nich coraz częściej pojawiają się w okolicach naszych miejsc zamieszkania. Dodatkowo uczestnicy spotkania dowiedzą się jak chronić nietoperze, jeże i inne zagrożone gatunki, a także jak prawidłowo dokarmiać ptaki.

Na spacery obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Fundacji dla Przyrody. Ilość miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkania realizowane są w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”.

(fot. UM Lublin)

16 komentarzy

 1. Dziadek Slamsonowicz

  Przy tejże okazyii, chcem (chociaż nie muszem) pochwalic się, że od bardzo wczesnej wiosny (jeszcze lezał śnieg) zaczął przychodzić na moją posesję jeż.
  Poczęstowałem go tym co miałem pod ręką, czyli kocim suchym pokarmem (marki Whiskas), ale zauważyłem, że podjada ptakom rozsypany słonecznik…
  Teraz przychodzi z albo z żoną, albo z kochanką i trzema pociechami.

  • Dziadek Slamsonowicz

   Zapomniałem…
   Rodzinka jeży prócz pokarmu potrzebuje też sporo wody. Stawiam ją w płaskiej, szklanej podstawce pod doniczkę, żeby nie wylewały, bo młode wchodzą do doniczki z łapkami.

 2. Ile kasy zwinie „doświadczony przyrodnik” i „fundacja” w ramach „obywatelskiego budżetu”. Nie zdziwiłbym się że „anonimowym” pomysłodawcą tego projektu do budżetu był ktoś z „fundacji”.

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Wszzystko zależy ilu naiwniaków zgłosi się na owe spacery (z przyrodnikiem).

  • Jeśli juz z budzetu obywatelskiego pieniadze lepiej wydane NIŻ pieniadze z budzetu na budowę kolejnych parkingów.

  • DziałkowyDziadek

   ..a mój jeż się tak rozpił, że już tylko wódeczkę.. Zostawiłem mu starą gitare no i sie nauczył grać i teraz nie dość – pijak to jeszcze smętne bluesy mi gra.

 3. Gdzie on chce zapraszać? Do wywożenia szamba ?????

  Właściciel jak zaprasza do domu to do czystego, posprzątanego.

  Zalew????
  Przecież to szambo od lat i nic się tu nie dzieje.
  Zgniją rządzący jak te szczezuje.
  Tak to widzę.

 4. Glany mydła oczy cymbalom spacerami.
  Już był na Czechowice dobrze że mieszkańcy nie wynieśli tego pajaca.
  W Lublinie potrzeba zmienić wszystko a w pierwszej kolejności tych dorobkiewiczów na nasze pieniądze. Tych wszystkich urzedasow oszukancow.
  Jak ludzie zmądrzeją będzie już za późno. Czyli tak 2042
  Czyli około 100lat to wojnie.
  Dziękuję za wszystko wyjeżdżam.
  Nie do zobaczenia cymbały.

 5. Syf kiła mogiła

  Polska Z.

 6. nie jeżyków tylko jerzyków droga Redakcjo

 7. … świetna akcja … uczmy młodych szacunku dla braci mniejszych , uczmy pomagać a nie strzelać z wiatrówki do wszystkiego co żywe jak często obserwuję nad wodą

 8. Będą pokazywać te gnijące małże i śnięte ryby.

 9. Ten przyrodnik to wykształcenia biolog, leśnik czy zwykły miłośnik przyrody zwany aktywistą awansowany z urzędu na wyższe stanowisko ⁉️

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas