Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Anna Moskwa: „W żadnej z do tej pory zbadanych przez GIOŚ próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych”

-Żadna z dotychczas przebadanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska próbek wody z Odry nie wykazała obecności toksyn. W analizach przyczyn masowego śnięcia ryb branych jest pod uwagę kilka hipotez – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Hipotezy dot. masowego śnięcia ryb w Odrze

Jak zaznaczyła minister Anna Moskwa, pierwsza badany wariant zakłada przedostanie się do wody substancji toksycznej np. w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów ścieków do rzeki.

– Dotychczasowe badania GIOŚ nie wykazały występowania substancji toksycznych. W żadnym z badanych gatunków śniętych ryb nie stwierdzono obecności pestycydów. Również metale ciężkie zostały wykluczone. Izotopy promieniotwórcze są poniżej normy. Trwają badania w kierunku dioksyn. Dodatkowo Inspekcja Weterynaryjna koordynuje prowadzenie badań świeżych ryb w kierunku wykonania rozszerzonej autopsji, badań histopatologicznych oraz jeśli możliwe mikrobiologicznych i grzybów – powiedziała.

Minister wskazała, że druga hipoteza to warunki naturalne tj. niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały dotychczas w Odrze.

– Trzecia hipoteza zakłada odprowadzenie do rzeki Odry dużej ilości np. wód poprzemysłowych, w których jest dużo chloru. To bardzo aktywny pierwiastek, który mógł uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych – wyjaśniła minister klimatu i środowiska.

– Pod uwagę bierzemy również równoczesne wystąpienie drugiego i trzeciego czynnika – dodała.

Parametry wody pitnej prawidłowe

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła też, że badania ujęć wody pitnej, w związku z masowym śnięciem ryb w Odrze, nie wykazały żadnych skażeń.

– Ujęcia wody pitnej są regularnie badane przez sanepid. Wszystkie parametry są prawidłowe – zaznaczyła.

250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, poinformowała także, że zostanie przeznaczonych 250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie całej Polski oraz na budowę instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze.

– Zbudujemy sieć stacji monitorujących i badawczych wykorzystujących technologie teledetekcji i satelitarne, które będą przekazywać alerty środowiskowe do odpowiednich organów i służb – powiedziała.

– W newralgicznych i kluczowych miejscach polskich rzek i dopływów zostaną rozmieszczone stacje monitorująco-badawcze. Będą one prowadziły 24 godzinny monitoring z pełnym raportowaniem online. W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb. Dzięki pełnemu nadzorowi, geolokalizacji i najnowszej technologii już w kilka minut po wykryciu potencjalnego skażenia służby będą na miejscu zagrożenia – wyjaśniła.

Minister podziękowała również wszystkim wolontariuszom, wędkarzom, wodniakom, ekologom, mieszkańcom terenów nadodrzańskich, wszystkim zaangażowanym służbom, wojsku, policji, straży pożarnej, inspektorom ochrony środowiska oraz pracownikom regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, którzy pracują nad usuwaniem skutków katastrofy ekologicznej na rzece Odrze.

(fot. MKiŚ)

29 komentarzy

 1. PiS otwarcie przyznaje, że nie wie co się dzieje i dlaczego padły setki tysięcy ryb.
  To świadczy o niekompetencji rządu.
  Może wasi wyborcy uwierzą wam że nic się nie stało, większość Polaków nie.
  Wasze dni są policzone…

 2. No tak! Ryby postanowiły popełnić samobójstwo nie mogąc patrzeć na to, co dzieje się w tym kraju!

 3. Tusk nasikał do wody i przez to. Kto nie sika do wody i nie używa chloru w łazience łapka w górę. Przy niskim stanie wody takie same dopływy z oczyszczalni. W takim Lublinie zamiast Czechówki płynie Hajdówka.

 4. Jerzy- kolega jeży

  Ryby tak mają, że w wakacje na brzeg wypływają aby się zrelaksować.
  Leżaków nie było, parawanów też nie więc postanowiły poczekać na brzegu aż je rozstawią…i tak już zasnęły 🙂

  Sanepid stwierdził że woda czyściutka 🙂 Tak trzymać zuchy! 🙂

  Dla naszego bezpieczeństwa w rządowej szufladzie znalazło się 250 „baniek” na rozbudowę systemu monitorowanie 🙂 Lubię patrzeć jak się cuda dzieją :))
  Dla spokoju ducha wiem, że firma która będzie ten system rozbudowywać zostanie ogłoszona w „jawnym” przetargu ;))

  Miłego dnia wszystkim!

 5. A ja myślę że jest to sukces Polskiego „rządu” dlatego że mamy własne badania i jesteśmy niezależni w tej materii od Niemiec. Niemcy mają swoje badania a my mamy swoje badania lepsze bo nasze są lepsze i już. A w ramach rozwijającej się Polski niedługo wszyscy będziemy bardzo bogaci dlatego że jak było na początku lat 90 będziemy milionerami. Pozdrawiam wszystkich bierzcie kredyty i szczepcie się.

 6. Gorąco niski poziom wody ścieki i powstała tak zwana przyducha.

 7. Jak można mieć na nazwisko Moskwa, powinni ją deportować z kraju i to już……nalegam

  • Nie ma pierogów ruskich (chociaż nie miały z Rosją nic wspólnego) to ja poproszę niech sobie blondyna zmieni nazwisko. No wstyd, chańba! Niech to zrobi na znak protestu XD.

 8. -Mateusz: Opozycja oskarża nas o zanieczyszczenie Odry.
  -Andrzej: To KŁAMSTWO!!!
  Obaj sikają do rzeki z mostu. ???

Z kraju