Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śmigłowce ze Świdnika zasilą flotę Kawalerii Powietrznej

Zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowce AW149 z PZL Świdnik trafią na wyposażenie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Maszyny te mają być jednym z elementów obrony polskiego nieba przed potencjalnym rosyjskim agresorem.

W niedzielę w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim odbył się piknik wojskowy pod hasłem „Nowoczesne wojsko”, w którym wziął udział minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u tłumaczył, że podobne wydarzenia będą organizowane w miejscach, do których niebawem trafi nowoczesny sprzęt wojskowy. W tym przypadku chodzi o produkowane w PZL Świdnik śmigłowce AW149.

Umowa na zakup maszyn została podpisana w lipcu. Mariusz Błaszczak podkreślał, że kontrakt zawarto z „polskimi zakładami, produkującymi polskie śmigłowce”. Dodał, iż pierwsze egzemplarze trafią do Kawalerii Powietrznej już w przyszłym roku.

– Zamówiliśmy 32 śmigłowce, a więc dwie eskadry. To silnie uzbrojone maszyny, których zadaniem będzie transport żołnierzy jak też wsparcie wojsk lądowych. To jest przełom, ponieważ dotychczas 25. Brygada korzystała ze starych śmigłowców. W Kawalerii Powietrznej, tak jak w całym wojsku są świetni żołnierze, ale muszą oni dysponować bardzo dobrym sprzętem – mówił minister.

Zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej maszyny mają być jednym z elementów bezpieczeństwa nie tylko dla naszego kraju, lecz również Europy. Śmigłowce AW149, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

Jednym z wymogów rządu było to, aby maszyny produkowano w Świdniku. Jak wskazywano, ma to być „zastrzyk inwestycyjny dla całego regionu, zwłaszcza, że Lubelszczyzna potrzebuje inwestycji”, a także historyczna chwila dla PZL-Świdnik oraz olbrzymi skok w przyszłość, gdyż zakład w swojej historii nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca.

Umowa, oprócz śmigłowców zawiera również dostawę pakietu logistycznego. Chodzi o zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzętu na potrzeby obsługi naziemnej tych maszyn. Do tego dochodzi również pakiet szkoleniowo-symulatorowy w skład którego wchodzi kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.

(fot. MON)

38 komentarzy

 1. PiS najlepsza partia polityczna nie ma nikogo kto by ich mógł zastąpić.

 2. Mam wielki szacunek dla PRAWDZIWYCH żołnierzy i obrońców tej krainy nad Wisłą, ale obok tego pajaca stoją tylko statyści, a nie żołnierze…

 3. Śmigłowce nie służą do „obrony nieba”. A tym bardziej nie śmigłowce transportowe. Śmigłowce różnego typu są potrzebne, ale to, że śmigłowe unoszą się w powietrzu, nie znaczy, że one „bronią niebo”.

 4. Mamy mur granice z Białorusią teraz jeszcze za trzy lata 30 śmigłowców jesteśmy przygotowani na wojnę i jeszcze poproszę 1500 plus bo na wojnę to na pewno jesteśmy przygotowani po prostu nie mam pytań 30 śmigłowców i murek pilnowany oczywiście bo są kamery to jest porażka niestety Ukraińcy chociaż bunkry mieli my nie mamy nic poza śmigłowcami za trzy lata pozdrawiam wszystkich.

 5. AW149 – jak to mówią: „Z braku laku to i smoła dobra”.

 6. Witam te śmigłowce to poprostu złom nic więcej. Ładnie to wygląda medialnie Błaszczak kupuje to kupuje tamto jak z katalogu tylko zaraz się okaże że kraju nie stać na utrzymanie takiej masy sprzętu a i operatorów też zaraz nie będzie bo to armia defiladowa nie bojowa .a ten art to bzdura bo Świdnik od dekady nie produkuje śmigłowców tylko ich komponenty

  • Dziadek ze Slamsowa

   Masz racje, w Świdniku dawniej produkowano motocykle, wszystko inne było tylko montowane z dostarczonych przez kooperantów półproduktów i części.
   A AW-149 też jest tylko montowane z racji łaskawego pozwolenia makaroniarzy.

 7. to są nieistotne fakty…

  Ważne, że dało się z tego artykuł zrobić, w telewizji pokazać – to są najważniejsze fakty.

 8. Cóż za stek bzdur wypisujecie?. W PZL produkuje się tylko i wyłącznie skorupy śmigłowca .
  PRODUKOWANO od A do Z (od początku do końca) Mi -2 , SOKOŁY , kilkanaście SW-4 .
  To tylko jak na razie na papierze i Włosi pozbędą się swoich bo u nas w fabryce jeszcze tego nie ma . Każda władza cos obiecywała załodze , co z tego było wszyscy , no prawie wszyscy , wiemy – obiecanki cacanki , puste słowa.
  PROPAGANDA SUKCESU JAK ZA MINIONEJ EPOKI KOMUNIZMU .

  • Wcale nie puste słowa kolego. Umowa podpisana w ciągu dwóch najbliższych lat produkcja ma być podwojona a śmigłowiec mam być budowany od podstaw u nas.

Z kraju