Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Skarb Państwa daje miliard złotych za Bogdankę. Oferta już wpłynęła do większościowego właściciela

Wiadomo już, za ile Skarb Państwa chce przejąć kopalnię w Bogdance. Dziś większościowy właściciel, spółka Enea, poinformowała o wpłynięciu oferty. Kurs akcji od razu się umocnił.

Grupa Kapitałowa Enea poinformowała w poniedziałek o otrzymaniu oferty od ministra aktywów państwowych. Chodzi o nabycie przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Mowa w niej o zakupie 21,96 mln akcji kopali po kursie 45 zł za sztukę. Oznacza to łączną kwotę 988,2 mln zł.

O chęci przejęcia Bogdanki poinformował w ub. roku minister Jacek Sasin. Jak tłumaczył, jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego związanego z wydzieleniem aktywów węglowych. Zgodnie z planem, PGE, ENEA i Tauron mają być firmami wolnymi od wydobycia tego surowca.

Zgodnie z planem Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego przejmuje elektrownie węglowe od ENEI, a Bogdanka stanie się spółką Skarbu Państwa i będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Zwłaszcza, że Bogdanka ma odgrywać ogromną rolę w bezpieczeństwie energetycznym kraju, do tego ma też działać w innych obszarach surowcowych.

Na razie Enea wskazuje, że zapozna się z otrzymaną ofertą. Ewentualna jej akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych. Do tego musi być również zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie transakcji.

Cena za pakiet akcji ma zostać uregulowana w formie skarbowych papierów wartościowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji. Zaoferowana przez Skarb Państwa kwota jest wyższa od notowań akcji. Jednak po ogłoszeniu otrzymania oferty zaczęły one mocno rosnąć. W niecałe pół godziny kurs wzrósł z 34 zł do ponad 39 zł.

44 komentarze

 1. Ryży szwab sprzedał by Niemcom bo się nie opłaca wydobycie.

  • Jak na razie to pis likwiduje polskie górnictwo. Do tej pory zamknęli już 14 kopalń, ale w tvp tego nie usłyszysz.

 2. chłopek roztropek

  No to jak kupują z pieniędzy podatnika to każdy pracujący w tym kraju powinien dostać udział w kopalni. Kiedy ludziska zrozumiecie, że rząd jest wybierany przez lud na swoich przedstawicieli a nie ciemiezycieli. Chyba najlepiej rozumieja to Francuzji. Rządzący powinni gromadzić kapitał wypracowany przez ROBOTnikow a nie go roztrwonić, ale jak społeczeństwo daję przyzwolenie. Zaraz zacznieta strajkować zapchają wam gębę srebrnikami żebyście się zamkli albo każą nałożyć homonto w postaci maseczek . I jak będziecie zaoferowani bezmyślnym rozdawaniem dodrukowanej kasy . W tym samym czasie zamknął kopalnie, tak jak zrobili to z poprzednimi . Pojdzieta do pszczółki robić, będzieta wydobywać czekoladę he he.

 3. „Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu”. Ideały Mussoliniego się realizują na naszych oczach.

 4. Państwo polskie za państwowe pieniądze chce kupić kopalnie od należącej do skarbu państwa spółki. Czyli kolejny wałek, przy którym wśród kolesi rozpłyną się miliony. Elektorat pisowski dalej tego nie rozumie, bo przecież oni dajom.

 5. Czy jakiś czas temu skarb państwa sprzedawał udziałów w kopalni Bogdanka spółce Enea? Czy ministrem odpowiedzialnym za to z ramienia rządu był Jacek Sasin?

  Teraz skarb państwa kupuje od spółki Enea udziały w Bogdance. Odpowiedzialnym za to jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

  Pytanie najważniejsze ile kasy poszło „pod stołem na prowizje”.

 6. A ja nie muszę nic kupować proszki mam za darmo tylko mi klamki brakuje w drzwiach

 7. kolejna prosperująca firma, zostanie przejęta prze nierząd. i stanie się nie rentowna, po czym trzeba ją bedzie zamknąć, i odkupi za groszę prywatny właściciel powiązany z kolesiami.
  Dziwie się że złodziejaszek TFUSK, chce władzy, przecież po DOBREJ ZMIANIE, już nic nie zostanie do kradnięcia.
  wyczyszczona będzie cała kasa, zadłużenie ponad 50% rocznego PKB, a durnie się cieszą jak to jest świetnie.

 8. Peło niszczyło Polskę na rozkaz szwabów.

  • PO z Tuskiem miało rozkazy od ruskich – tak twierdzi yarozbaw i dla tego powstała stosowna komisja by to zbadać.
   Szwabami ta komisja ma się nie zajmować wiec widać rozkazów stamtąd nie było.

 9. PIS PIS PIS ZYCIE ZA NICH ODDAM. Ile dobrego zrobili dla kraju i ludzi ile fabryk wybudowali sklepów naotwierali żeby bogate ludzie mialy pieniądze gdzie wydawać. Po co komu brudny trujący węgiel gaz i ropa jak to trucizna taka rząd dba o środowisko i o ludzi żeby nie chorowali. I do lekarzy kolejek nie ma bo można sobie wykupić pakiet medyczny i idę kiedy chce i tv postawili na nogi tyle tam mądrych programów i do baru stać pójść czy do restaurancji Teraz każdego stać na fotowaltike i auto elektryczne sprawili że prad darmo każdy ma kredyty za darmo ludziom załatwili teraz każdy może dom sobie postawić robotę ma każdy kto tylko chce pracować zarabia się więcej to i w sklepach drożej żeby każdy był zadowolony. A jak ktoś nie może pracować albo dzieci ma dużo to też dostanie i gdzie tu powód do narzekania. Za po tego nie było bida tylko a teraz ameryka

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112