Sobota, 22 sierpnia 202622/08/2026
690 680 960
690 680 960

Silny wiatr do 80 km/h w Lubelskiem. Alert RCB i możliwe burze

Mieszkańcy województwa lubelskiego muszą przygotować się na silny wiatr, przelotne opady deszczu i lokalne burze. W sobotę porywy mogą osiągać 80 km/h. Niebezpieczna pogoda już doprowadziła w kraju do niemal 2 tys. interwencji strażaków.

Strażacy interweniowali niemal 2 tys. razy

Gwałtowne zjawiska pogodowe spowodowały liczne zgłoszenia do straży pożarnej. W sobotę rano służby informowały o niemal 2 tys. interwencji. Jednocześnie liczba zdarzeń odnotowanych w piątek oraz podczas pierwszych sześciu godzin soboty przekroczyła tysiąc. W sam piątek było ich 300.

Bryg. Karol Kroć z Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, w wypowiedzi dla polsatnews, że rozwój sytuacji odpowiada wcześniejszym przewidywaniom.

— Spodziewaliśmy się, że mogło być nawet gorzej. Jeśli chodzi o sytuację pogodową, to ona potwierdza się z prognozami. Te zagrożenia przemieszczają się zgodnie z ostrzeżeniami — powiedział bryg. Karol Kroć.

W Lubelskiem wiatr może osiągać 80 km/h

W sobotę w województwie lubelskim prognozowane jest duże zachmurzenie, ale możliwe są również większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, a lokalnie niewykluczone są burze.

Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na zachodzie regionu do 24 stopni na wschodzie. Największym zagrożeniem będzie jednak wiatr. Jego prędkość może wynosić od 30 do 40 km/h, natomiast w porywach — szczególnie na północy województwa do południa — osiągać 80 km/h.

Pod wieczór wiatr zacznie słabnąć. Podczas burz jego porywy mogą dochodzić do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, jedynie początkowo lokalnie duże. Miejscami pojawią się słabe, przelotne opady deszczu, które po północy powinny zanikać. Temperatura spadnie do 10–13 stopni Celsjusza.

Chłodniejsza niedziela

W niedzielę nad Lubelszczyzną dominować będzie małe i umiarkowane zachmurzenie. Jedynie początkowo na północy regionu może być więcej chmur oraz pojawić się słaby, przelotny deszcz.

Temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 22 stopni Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Pod wieczór zacznie słabnąć.

Noc z niedzieli na poniedziałek ma być pogodniejsza i chłodna. Termometry wskażą od 8 do 11 stopni Celsjusza.

Burze możliwe w wielu regionach kraju

W sobotę burze mogą występować na znacznym obszarze Polski. Na krańcach północno-wschodnich niewykluczone są porywy wiatru do około 70 km/h oraz opady deszczu do 15–20 mm.

Od godzin okołopołudniowych z zachodu kraju będzie przemieszczać się strefa wtórnego frontu chłodnego. Towarzyszyć jej mają przelotne opady oraz burze z porywami wiatru do około 60 km/h. Lokalnie na południowym zachodzie mogą one osiągać 70 km/h.

W pierwszej części nocy burze będą możliwe jeszcze na południu, w centrum i na wschodzie Polski. W drugiej połowie nocy komórki burzowe mogą rozwinąć się w rejonie wybrzeża.

Silny wiatr do 80 km/h w Lubelskiem. Alert RCB i możliwe burze

Alert RCB również dla województwa lubelskiego

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został skierowany między innymi do mieszkańców województwa lubelskiego. Ostrzeżenie objęło także 11 innych województw oraz część województw lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

W komunikacie przekazano:

„Pogoda: dziś i jutro (21/22.08) prognozowane burze, silny wiatr i intensywne opady deszczu. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”.

Jak zachować się podczas silnego wiatru i burzy?

Przed nadejściem gwałtownej pogody należy usunąć z parapetów, balkonów i podwórek przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Samochody zaparkowane pod drzewami warto przestawić w bezpieczniejsze miejsce.

Trzeba zamknąć okna i drzwi, a jeżeli jest to możliwe — pozostać w domu. Osoby przebywające na zewnątrz powinny jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie i nie zatrzymywać się pod drzewami.

Należy również zabezpieczyć zwierzęta oraz przygotować latarki i zapas baterii na wypadek przerw w dostawie energii. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, zwłaszcza podczas wyjazdu z osłoniętego odcinka drogi na otwartą przestrzeń.

Burze i opady minionej doby w kraju 

Silny wiatr do 80 km/h w Lubelskiem. Alert RCB i możliwe burze

Silny wiatr do 80 km/h w Lubelskiem. Alert RCB i możliwe burze

Źródło: IMGW

Ustaw lublin112.pl jako preferowane źródło w Google

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia