Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Silny mróz i wysokie ciśnienie atmosferyczne w regionie. Nadchodzi jednak odwilż do woj. lubelskiego

Wyż baryczny o imieniu Elżbieta przynosi dziś bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, które na obszarze Polski zbliżyło się do 1050 hPa. W woj. lubelskim barometry pokazały w środę aż 1046-1048 hPa. Czeka nas dwucyfrowy mróz.

W środę nad zachodnią Ukrainą ulokowane jest centrum antycyklonu o imieniu Elżbieta (Elisabeth). Pogoda w Polsce jest dziś kształtowana przez rozległy i silny układ wysokiego ciśnienia. Znajdujemy się w przetransformowanej masie pochodzenia arktycznego. Doświadczamy pod koniec pierwszej dekady lutego ekstremalnie wysokiego ciśnienia atmosferycznego, ale nie jest rekordowe dla naszego kraju. Panuje od kilku dni lekka zima termiczna w woj. lubelskim z pokrywą śnieżną i niewielkim mrozem.

W środę na obszarze województwa lubelskiego zachmurzenie było przeważnie małe i umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia odnotowano od -2°C na południu, przez 0°C w centrum regionu do 2°C na północy. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr był słaby, z kierunków południowych.

Noc ze środy na czwartek przyniesie kontynuacje wyżowej pogody i dalszy spadek ciśnienia. Centrum wyżu znad Ukrainy migrować ma nad Bałkany. Prognozowane jest na przeważającym obszarze woj. lubelskiego zachmurzenie na ogół małe, tylko na północy miejscami umiarkowane. Będą korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze. Gdzieniegdzie na południu regionu marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Miejscami drogi śliskie oraz oblodzone. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od około -19°C na południu, około -11°C w centrum, do -8°C na północy. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni. Najniższe wartości odnotowane zostaną w drugiej części mijającej nocy i o poranku. Zwłaszcza w obniżeniach terenu, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie swobodnie osiadać.

W czwartek na obszarze woj. lubelskiego będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr na ogół słaby, południowy i południowo-zachodni.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna od -10°C na południu regionu do -6°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W piątek rozpocznie się odwilż w całym województwie lubelskim. Pokrywa śnieżna, która zalega szybko stopnieje przez weekend. Nie zabraknie jednak pochmurnego nieba. Temperatura przejdzie na plus, pojawią się okresowe opady, które w początkowej fazie mogą mieć charakter marznący i powodujący gołoledź. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru, ale nie osiągnie progu wichury.

Wygląda na to, że w kolejnych dniach powrócimy do termicznego przedzimia. Przyszły tydzień przyniesie nawet 8°C/10°C, rzadszy stanie się mróz. Nie przewiduje się też mrozu całodobowego. Okresowo jednak nocami i w godzinach porannych może panować ujemna temperatura, lecz będą to prawdopodobnie epizody. Luty 2023 zapisze się prawdopodobnie jako ciepły w naszym regionie. Wkrótce podamy kolejne informacje pogodowe.

Prognozy pogody dla Polski
Sytuacja synoptyczna nad Europą

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Z tego tu wszystkiego, najładniejsze (i prawdziwe) jest zdjęcie ilustracyjne – „przytulam” (żeby nie zmarzło na tym silnym mrozie).

Z kraju

Polityka i społeczeństwo