690 680 960

Silne ulewy przejdą przez woj. lubelskie, miejscami opady powyżej 70 mm. Zdarzyć mogą się punktowo burze

Nad region nadchodzą intensywne opady deszczu, którym będą towarzyszyły lokalnie burze. Prognozuje się wysokość opadów w woj. lubelskim od 20 mm do 70–80 mm.

Dziś pogodę kształtuje w naszej części Europy rozległy niż z centrum nad Skandynawią. Przez naszą część Europy przebiega pofalowany front atmosferyczny. Wzdłuż strefy frontowej przesuwać mają się dziś płytkie niże baryczne z południowego-zachodu na północny-wschód. Jednak od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Oceanu Atlantyckiego. Jednak już dziś wieczorem od północnego-zachodu zacznie wkraczać kolejny front chłodny do naszego kraju.

W woj. lubelskim pojawić mogą się pojedyncze komórki burzowe, miejscami również klastry wielokomórkowe. Niektóre z burz mogą być wbudowane w strefy opadów wielkoskalowych, podnosząc sumy opadowe. Podstawowym zjawiskiem, który stwarzać ma zagrożenie okażą się opady deszczu do około 30-40 mm. Występować mają zarówno opady jednostajne, jak i też związane z konwekcją. Pojawienie się chmur Cb podniesie miejscami akumulację opadów, dlatego trudno wskazać dokładnie, gdzie w naszym regionie spadnie najwięcej deszczu.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że silniejsze burze przejdą przez Roztocze i w pobliżu ukraińskiej granicy. Tam też komórkom burzowym towarzyszyć mogą opady o niedużej średnicy, ulewy do 40 mm, wiatr do 70-90 km/h.

Burze mają przesuwać się od południowego-zachodu na północny wschód, mogą pozostać aktywne także nocą z wtorku na środę.

Prognozuje się wysokość opadów w woj. lubelskim od 20 mm do 70–80 mm. Tak spore opady wystąpią w okresie od 5 lipca do 6 lipca 2022. Niewykluczone, że największe sumy opadowe wystąpią w centralnej i zachodniej części regionu. Szczególnie intensywnie będzie padać w nocy z wtorku na środę. Tak intensywne, lecz krótkotrwałe opady mogą spowodować miejscami podtopienia i zalania, wzrosnąć może poziom wód w rzekach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. archiwum)

7 komentarzy

 1. Deszcz? Prosimy daj Boże

 2. Nie ośmieszajcie się,wystarczy że robi to Instytut Magii i Generalnego Wróżbiarstwa który od wczorajszego ranka
  nie mógł się zdecydować w jakich godzinach ma dzisiaj padać na Lubelszczyźnie.Może należało by rozgonić te niemoty,a za część odzyskanych środków kupować za granicą prawdziwą prognozę pogody.

  • baranie nie kompromituj się. Pokaż mi gdzie na zachodzie tak wspaniale prognozują pogodę.

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Instytutowi Magii i Generalnego Wróżbiarstwa uprzejmie przypominam, że mamy III dekadę XXI wieku.
   Może warto ruszyć makówkami i nieco dokładniej wróżyć i jaśniej widzieć niż górole spod samiućkich Tater. Hej !

 3. WSZYSTKO CZAS PRZYSZŁY I NIEPEWNY JA JUŻ NIE PAMIĘTAM DNIA W KTÓRYM W LBN PORZĄDNIE POPADAŁO ZWYKLE POPADA MIĘDZY 1 A 1.15 W NOCY I TYLE I TAK JEST OD KILKU LAT WCZEŚNIEJ W LBN ZDARZAŁO SIĘ TROCHĘ DESZCZU

 4. Wow. Spoko zdjęcie. To która lubelska ulica będzie tak zalana? I czyje to auto (audi) to może będzie można go uprzedzić żeby nie jechał tamtędy.?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa
Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej