Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne ulewy pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Spadnie sporo deszczu, możliwe podtopienia

W regionie prognozowane są intensywne opady deszczu. Lokalnie może dojść do zalań i podtopień. Silne ulewy i słabe lokalne burze prognozowane są do niedzieli.

Pogoda w Polsce jest dziś kształtowana przez pole zatoki niżowej, który dominuje nad znaczną częścią środkowej Europy. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się wypełniający stopniowo ośrodek górnego niżu, wyrażony w środkowej troposferze jako kropla chłodu. Z zatoką w polu przyziemnym związane jest wilgotniejsze i dosyć niestabilne, umiarkowanie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich charakteryzujące się zmiennym zachmurzeniem z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi zjawiskami burzowymi na przemian z większymi rozpogodzeniami w części Polski.

Ulewne opady deszczu, możliwe podtopienia i wzrost poziomu wód na rzekach

We wschodniej połowie kraju występują wielkoskalowe opady deszczu, dlatego w strefie zachmurzenia niskiego temperatury są niższe niż na pozostałym obszarze. Lokalnie opady jednostajne trwające wiele godzin spowodują podtopienia i wzrost poziomu wód w niektórych rzekach i ciekach wodnych.

W piątek panuje niżowa pogoda. Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite oraz przemieszczająca się z południowego wschodu na północ strefa opadów deszczu o charakterze wielkoskalowym. Prognozowana suma opadów wyniesie do około 10-20 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na południowym wschodzie do 23°C na zachodzie. Wiatr z uwagi na niewielki gradient baryczny słaby, zmienny.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Wielkoskalowe opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów do około 15-25 mm, lokalnie możliwe podtopienia. Temperatura minimalna wyniesie od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zmieniających się, z przewagą kierunków północnych.

W sobotę spodziewamy się zachmurzenia dużego i całkowitego, lokalnie na zachodzie większe przejaśnienia. Prognozowane opady deszczu. Spodziewana suma opadów do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie do 21°C na zachodzie. Wiatr okaże się słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmieniających się, z przewagą północno-zachodniego.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu, zwłaszcza na wschodzie regionu. W najchłodniej części nocy od 11°C do 14°C. Wiatr będzie słaby, zachodni i południowo-zachodni, okresami zmienny.

Niedziela zanosi się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami, na wschodzie okresami całkowite. Gdzieniegdzie opady deszczu oraz możliwe słabe burze, zwłaszcza na zachodzie regionu. Prognozowana suma opadów do około 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C do 22°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się z przewagą kierunków zachodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

 

14 komentarzy

 1. Dzięki za informację. Można już robić pranie, jutro i pojutrze ładnie wyschnie w słoneczku. Bo dzisiaj nie bardzo, zmoknie podczas mżawki.

 2. Nie no stęchnieje i zapleśnieje jak PiS u władzy

 3. a świstak będzie zawijał w sreberka ?

 4. Łofcy a burze będą tak jak min. od miesiąca? Żenua cd.

  • Komentują jak widać nie sprawdził, zanim napisał komentarz. Burze były, ale widzimy, że nie chciało się skorzystać z dostępnych narzędzi pogodowych…

   • – cy. Nie ma za co.
    Wystarczy ze red. korzysta z dostępnych narzędzi pogodowych sprawdzających się w jakichś 5%. Nie pozdrawiam łofców busz. Pogadamy w pon. jak wrócę na obszar woj. lubelskiego, na zdrowie!

   • Droga Redakcjo: zgoda, ale… Nie do końca. Burze to zjawiska lokalne i niełatwo je przewidzieć – stąd trudno mieć pretensje, że „miałby być, a nie ma”. Natomiast kilkunastokrotnie w ciągu ostatniego miesiąca zapowiadano w prognozach dla Lublina „intensywne opady deszczu” za dzień, dwa lub trzy, których w rzeczywistości nie było. Daje to wrażenie, iż sprawdzalność prognoz (podawanych w Google czy przez IMGW) wynosi w najlepszym razie – strzelam – ok. 20%. I nie chodzi tu o prognozy długoterminowe. Nie dziwi zatem, iż Czytelnicy przyrównują sprawdzalność prognoz do wróżenia z fusów. Pozdrawiam!

    • Nie, szanowny Panie, prognozy na naszej stronie nigdy nie są dla Lublina, tylko dla całego regionu (woj. lubelskiego). Zanim ktoś zacznie na ten temat dyskusję, zalecamy sprawdzenie, co się działo w pogodzie, a następnie pisanie i podejmowanie dyskusji na ten temat ;). Burze były, opady były intensywne, doszło do zalań, podtopień, połamania drzew etc. etc. Niestety dużo osób nie rozumie zjawisk atmosferycznych, znaczenia słowa prognoza, jak również nie korzysta z narzędzi pogodowych, które są zupełnie za darmo, a potem pisze nieprawdę w komentarzach…Niestety, takie są fakty.

     • ,,Burze były, opady były intensywne, doszło do zalań, podtopień, połamania drzew etc. etc.” no to słabo się spisaliście bo na 112 zero info, chyba że były to ,,zalania pały” przez patoli za fajerą.

 5. Obiecanki, cacanki.

 6. … fajna robota w tym meteo , za nic nie odpowiadają , tak sobie wróżą bo to prognoza i jeszcze kasę biorą … moje lewe kolano wie lepiej , dużego deszczu nie będzie , a szkoda bo potrzebny bardzo

 7. Jarek ma raka.

 8. Twierdzę że dawniej starsze osoby lepiej przewidywały pogodę obserwując przyrodę i niebo niż obecnie armia meteorologów !

 9. Szczerze norweskie prognozy co do godziny częściej się u nas sprawdzają, niż naszych ekspertów.

Dodaj komentarz

Z kraju