Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

W piątek podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o terminach matur i egzaminu ósmoklasisty. Szef MEN przekazał, że szkoły będą zamknięte do 24 maja.

– Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – do 24 maja. Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne – poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Terminy egzaminów zawodowych:
– 22 czerwca – 9 lipca egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2012 i 2017,
– 17-28 sierpnia egzamin zawodowy w formule 2019,
– 16-18 czerwca odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

– Jeśli chodzi o maturę 2020 przewidujemy także egzamin dodatkowy dla osób, którym nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna. Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych planowane są na początek września. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów – dodał minister edukacji.

– Proces rekrutacji na studia będzie nieco zmodyfikowany – z uwagi na to, że terminy wyników matur będą przesunięte. Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie. Zachowujemy pełną spójność z MEN – do 24 maja zawieszona jest działalność dydaktyczna na uczelniach. Prace naukowo-badawcze mogą się dalej toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – powiedział Wojciech Murdzek minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu podczas minionych świąt, nie ma dużego wzrostu zachorowań. Dzięki właśnie temu można było ogłosić pierwsze zmniejszanie ograniczeń.

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Są nowe terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

(fot. KPRM)

26 komentarzy

 1. To matura jednak będzie? Mój brat Seba co pracuje w Kom-Eko jako ładowacz nieczystosci miał się na studia zapisać bo mu sąsiad profesor z WSEiI tak radzi. Robi zaocznie maturę w Żaku, ma skazujący wyrok, stara się o odroczenie kary ze względu na nauke , ale jak będzie matura to nie wiem czy ją zda.

 2. B. mądra decyzja. Wszelkie akademiki, bursy, szkoły, internaty to potencjalne źródła epidemii.

  • Średnia szkoła w Lublinie to 500 uczniów. Do tego nauczyciele i inni pracownicy. Wyobrazmy sobie że jeden uczeń zostanie zdiagnozowany pozytywnie i co? 700 osób w kwarantannie 2 tygodnie

 3. Matura i egzamin po 8 klasie powinny się odbyć. Ocena ocenie nie równa. Przy przyjęciu do szkół i na studia byli by górą ci co kończyli szkoły w jakiś pipidówach, a ci co uczyli się w dobrych lubelskich szkołach byliby na straconej pozycji.

  • Sugerujesz że w,, pipidówach” jest niski poziom? Zapraszam na tą,, pipidówę” do szkoły wtedy zobaczysz poziom szkół, a nie z góry zakładasz że to ludzie drugiej kategorii. Żenada!!

 4. Co z medycyną pracy potrzebną przy przyjęciu do techników/ szkół zawodowych. Kiedy zostanie odblokowana?

 5. A co z kursami na prawo jazdy i egzaminami w WORD?

 6. Studia dla wszystkich!!!

 7. Ministerstwo gotowe nauczyciele też tylko czemu nikt nie zapyta rodziców dzieci młodszych czy gotowi do kontynuowania nauki zdalnej. Przecież to rodzic uczy dziecko nie nauczyciele. W dodatku … uwaga! za darmo!!!!!!

  • Wiesz ja też uczę dwójkę swoich dzieci za darmo ale jakoś nie robię z tego problemu. Dziecko to nie tylko przywileje takie jak ulga i 500plus ale też obowiązki. Miłego dnia

  • żalosna jesteś Asiu..powinnaś się wstydzić.Masz dziecko to się nim zajmuj jak trzeba,a nie zwalaj na przedszkole/szkołę.

 8. Dobrze to zlikwidować szkoły. Przecież rodzice nauczą

  • Przecież nie musisz posyłać dzieci do szkoły. Możesz nauczać je w domu. Do szkoły udadza się tylko 2 razy w roku aby zdać sprawdziany potwierdzające ich postępy w nauce. Myśląc twoim tokiem trzeba zlikwidować wojsko. Przecież wg. TV tylko Wojska Obrony Terytorialnej wszystko robią, a o zawodowych żołnierzach nie słychać. Po co księża skoro do kościoła nie można pójść.