Rusza budowa ronda w Turce, powstanie też węzeł przesiadkowy. Kierowców czeka pół roku utrudnień w ruchu

Rozpoczynają się prace przy przebudowie drogi krajowej nr 82 w miejscowości Turka. Na wysokości osiedla Borek powstaną dodatkowe pasy jezdni a także rondo turbinowe. Przez ponad pół roku kierowców czekać będą spore utrudnienia w ruchu.

W podlubelskiej Turce rozpoczynają się prace związane z wyczekiwaną przez kierowców, a głównie mieszkańców osiedla Borek, budową ronda. Powstanie ono na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 82 Lublin – Łęczna z ulicami: Dębową i Świerkową. Pierwsza z ulic stanowi wyjazd z osiedla, druga zaś do znajdującego się po drugiej stronie jedynego w tej okolicy marketu. W obu przypadkach, z uwagi na duży ruch na drodze krajowej, wyjazd jest często utrudniony.

Rondo stanowić jednak będzie część większej inwestycji. Na odcinku ok. 800 metrów, od węzła Lublin Tatary do skrzyżowania obu ulic, powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zbudowany zostanie także m.in. oświetlony węzeł przesiadkowy „parkuj i jedź” z 20 miejscami postojowymi, chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, dwie zatoki autobusowe i oświetlenie drogowe.

Jak wyjaśniają drogowcy, budowa ronda znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu i pozwoli kierowcom wyjeżdżającym z osiedla Borek oraz ul. Świerkowej włączyć się do ruchu. Z obliczeń wykonanych w 2015 roku w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu wynika, że dobowy ruch na drodze krajowej nr 82, na odcinku od węzła Lublin Tatary do Łuszczowa, wynosi prawie 17 tys. pojazdów na dobę.

Na początek wykonawca przystąpi do przebudowy m.in. wjazdów w drogę serwisową w okolicach węzła Lublin Tatary i w ul. Bukową, prowadzącą w kierunku os. Borek. Wybudowany zostanie także tymczasowy dojazd do sklepu Biedronka, który poprowadzony będzie ul. Sosnową. Później prace prowadzone będą m.in. w okolicach skrzyżowania, które zostanie zmienione w rondo turbinowe.

Wiadomo już, że ruch na trasie Lublin – Łęczna zostanie utrzymany. Będą jednak utrudnienia w ruchu. Pojazdy przepuszczane będą bowiem wahadłowo. Planowane zakończenie robót to IV kwartał 2020 roku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 15,3 mln zł.

(fot. GDDKiA)

35 komentarzy

 1. 20 miejsc przesiadkowych – śmieszne. I to ma wystarczyć żeby nie korzystać z własnych samochodów?

  • Sory ale ty nie skorzystasz nawet jak by bylo 70miejsc a dlatego ze zwroc uwage co sie dzieje pod top marketem np o 5.30, sklep od 6 a nie ma gdzie zaparkowac, gornicy sobie parking zrobili a najbardziej mnie smiesza ci ktorzy z lecznej przyjezdzaja do turkibdo biedronki robic zakupy bo w lecznej poprostu reprezentuja inna grupe spoleczna i sie wstydza u siebie robic zakupy w biedronce

 2. węzłów przesiadkowych trzeba nam jak deszczu – np ten na Choinach jest tak oblegany, że w porannych godzinach szczytu nie ma ani jednego wolnego miejsca. pasażerowie mają do wyboru taką liczbę połączeń, odjeżdżających często i punktualnie, że wolą po mieście jeździć nowoczesnymi i czystymi autobusami niż własnymi samocho… ŻUK WSTAWAJ, POROBIŁEŚ SIĘ!

 3. W 2018 roku też to pisali, sugerując, że zostanie oddane w 2019… zaraz zara, który mamy rok? … Déjà vu?

 4. Jakie pół roku jak do końca roku wyrobią się to będzie sukces

 5. O rondo w Turce jest tak potrzebne, jak dzi**e majtki. Zupełnie bez sensu, lepiej wyremontować drogę od wjazdu do Lublina, do ulicy Turystycznej, to jest bardziej potrzebna inwestycja niż rondo dla 3 samochodów na krzyż, wyjeżdżających z osiedla.

  • Bez sensu to jest Twoja wypowiedź. Po pierwsze Turka to gmina Wólka a ul. Turystyczna należy do miasta Lublin i to są dwa różne, niezależne budżety. Tak wiec, Twoje pomysły są conajmniej głupie.
   Przyjedź na Borek w godzinach szczytu porannego albo popołudniowego jak Łęczna wraca do domu i spróbuj wyjechać z osiedla w kierunku Lublina- pojedź, zobacz i zamilknij tępa dzido.

  • 3 samochodow na krzyz ? przejedz ta droga od strony lecznej o godzinie 7 rano 🙂 powodzenia zycze 🙂

  • Karolina czy ty kiedykolwiek jechałaś od strony Łęcznej do Lublina około godziny 7 rano? Z osiedla Borek wyjeżdża setki samochodów, także jak nie masz o tym pojęcia to nie pisz głupot…

  • Jeździsz tamtedy? Chyba nie bo takich bredni nie da się czytać. Ciągłe stłuczki na skrzyżowaniu i półtorakilometrowe korki od strony Łęcznej. Nie da się wyjechać spod Biedronki jak i z osiedla. Taka tu jest codzienność.

  • Jest potrzebne , bo Burki z łyncny nie znają przepisów i jak jest korek to i tak wjeżdżają na skrzyżowanie , zapychają je . A rondo turbinowe , powstrzyma burków . Innego wyjścia nie ma . Chyba że rondo też zapchają , zobaczymy .

  • Chyba kobieto nie miałaś okazji wyjeżdżać z osiedla w godzinach szczytu ze piszesz takie głupoty

 6. abdul wisimulacha

  Dziwna ta polityka miasta-buduje węzły przesiadkowe dla przyjeżdżających z podlubelskich miejscowości a potem chce im podnieść ceny biletów MPK w stosunku do mieszkańców Lublina.
  Gdzie tu logika?

  • To niech płaca podatki jak pracują w mieście Lublinie a nie w gminie , oraz ZUS a nie krus.

   • A Tobie ktoś broni?Nie rozumiem takich trolli.

   • Nie każdy, kto mieszka w Turce palci KRUS. Jak taki z Ciebie mądry i szczodry obywatel to powinieneś takie rzeczy wiedziec

   • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

    @Nic, podatki płacisz tam, gdzie mieszkasz, a nie tam, gdzie pracujesz. Koniec, kropka. Pogódź się z tym wreszcie i przestań kompromitować się takimi durnymi komentarzami.

  • to tylko pomysły głównego inspiratora wschodu, po drodze zatracił swoje złote usta z Łycny , nijakiego kieliszka

 7. To nie miasto buduje tylko gmina i to z dofinansowaniem. I dobrze że w końcu coś się dzieje. Lepiej późno niż wcale.

 8. Antoni co narodu broni

  Skąd się wzięła nazwa BIEDATURKA, czyżby to byli wysiedleńcy z kamienic Lublina?

 9. No to teraz korek przed borkiem będzie zaczynał się w Łuszczowie 😛 Cała trasa będzie stała a z Borka będzie się wyjeżdżać z 10 sekund bo ruch rano w stronę Łęcznej jest znikomy.

 10. Nikt nie kazal tam mieszkan kupować, to jedno.
  A drugie to jak moeszkancy osiedla wymuszaja pierwszensto to tym powinna sie policja zająć

 11. *Biedronka to nie jest jedyny market w okolicy, jakies 300m wcześniej po drugiej stronie jest Top Market.

 12. jak zbudują rondo to będzie jak w Kołbieli, korek za ŁUSZCZOWEM ,świat już dawno buduje przejazdy bezkolizyjne i zmniejsza wypadkowość pomysłodawcy życzę sukcesów w dalszych innowacjach

 13. ciemno to widze

  Pomysł z filmu Barei. Rondo nigdy nie rozwiąże problemu bo jest tylko skrzyżowaniem. Będzie o wiele więcej wymuszeń i wypadkow.

 14. A może przejście podziemne z osiedla Borek do Biedronki, byłoby bezpiecznie dla każdej ze stron

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online