Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu

Kilkadziesiąt ciężarówek oraz ciągników rolniczych oczekuje w kolejce przed Zamojskimi Zakładami Zbożowymi. Ceny jednak nie zachwycają rolników.

Na polach całego regionu pracują od świtu do nocy kombajny oraz inny sprzęt rolniczy. To znak, że żniwa w pełni. Jako pierwsze rolnicy zaczęli zbierać jęczmień ozimy i rzepak, teraz ruszyły zbiory pszenicy, niebawem zaś rozpocznie się koszenie żyta. Pomimo suszy, na razie nie widać dużo mniejszych plonów niż w ubiegłym roku. Za to cena spadła, i to najbardziej martwi rolników. – Dzień po dniu cena spada po 10 złotych. Jak tak będzie dalej, to będzie ciężko. O ile jeszcze kilka dni temu płacili po 730-740 złotych, to dzisiaj już 680 – tłumaczy pan Wojciech z okolic Zamościa.

Tymczasem w punktach skupu olbrzymie kolejki. W środę przed Zamojskimi Zakładami Zbożowymi stało kilkadziesiąt ciężarówek oraz ciągników rolniczych z przyczepami wypełnionymi zbożem. -Stoję od 7 rano, ci z przodu byli tu jeszcze wcześniej – wyjaśniał nam jeden z kierowców. Czas oczekiwania wynosi kilka godzin. Mężczyźni czas spędzają na rozmowach, zaś ich głównym tematem jest oczywiście cena zboża i ilość zbiorów.

Na jakość zboża raczej nie można narzekać, gdyż przynajmniej pszenica i rzepak mają bardzo dobre parametry. -To nas ratuje, gdyż przynajmniej nie ucinają ceny za słabą jakość zboża – tłumaczą. Jednak nie zawsze można od razu otrzymać pieniądze. -Jak chcesz dostać szybko gotówkę, to sporo mniejsza jest cena. W skupie w Mojsławicach cena dzisiaj wynosiła 620-680 złotych zależnie od terminu płatności. Ten zaś wynosi od 2 do 7 miesięcy – dodał kolejny z rolników.
(fot. lublin112)
2015-08-05 15:03:41

Kombajny na polach i duże kolejki przed punktami skupu. Rozpoczęły się żniwa. Eksperci przewidują, że przez pogodę plony będą gorsze niż przed rokiem, a ceny skupu też.

W całym regionie zaroiło się od kombajnów, a pierwsze plony są dobrej jakości. W większości gospodarstw, ziarno prosto z pól trafia na skupy, które pracują już pełną parą. W Lublinie, na oddanie zboża trzeba czekać w kilkugodzinnej kolejce, i to już od piątej rano. Podobnie jest w Zamojskich Zakładach Zbożowych.

Choć to dopiero początek żniw, eksperci z branży rolnej przewidują, że plony w tym roku będą o ponad 10 procent niższe niż w poprzednich latach.

.

17 komentarzy

  1. Wiklinowy nocnik

    wieśniaki zaczęły sezon… ciekawe ilu przyjechało pijanych a ilu zginie w polu …

  2. A który rozjedzie wiklinowego

  3. Jak by nie te wieśniaki to byś z głodu zdechł mieszczuchu.

  4. Glosujcie na swoich zielonolistkowcow będziecie mieć lepiej. W dużej mierze to oni są oraz czlonkowie ich rodzin w zarządach elewatorow w spółkach przetwórczych. To oni zarabiają na was i na nas pod przykrywka pośredników.

    • Akurat w ZZZ zielono jak cholera – ale w końcu podlegają pod resort rolnictwa, czyli pod Sawickiego, więc nie ma się co dziwić…

  5. jeśli nie chcecie stać w kolejkach odbiorę od Pastwa zboże w ilości min 20t tel. 504082106

  6. A wy głosujcie na PISY i PEŁOWCÓW miejscy biznesmeni…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska