Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu

Kilkadziesiąt ciężarówek oraz ciągników rolniczych oczekuje w kolejce przed Zamojskimi Zakładami Zbożowymi. Ceny jednak nie zachwycają rolników.

Na polach całego regionu pracują od świtu do nocy kombajny oraz inny sprzęt rolniczy. To znak, że żniwa w pełni. Jako pierwsze rolnicy zaczęli zbierać jęczmień ozimy i rzepak, teraz ruszyły zbiory pszenicy, niebawem zaś rozpocznie się koszenie żyta. Pomimo suszy, na razie nie widać dużo mniejszych plonów niż w ubiegłym roku. Za to cena spadła, i to najbardziej martwi rolników. – Dzień po dniu cena spada po 10 złotych. Jak tak będzie dalej, to będzie ciężko. O ile jeszcze kilka dni temu płacili po 730-740 złotych, to dzisiaj już 680 – tłumaczy pan Wojciech z okolic Zamościa.

Tymczasem w punktach skupu olbrzymie kolejki. W środę przed Zamojskimi Zakładami Zbożowymi stało kilkadziesiąt ciężarówek oraz ciągników rolniczych z przyczepami wypełnionymi zbożem. -Stoję od 7 rano, ci z przodu byli tu jeszcze wcześniej – wyjaśniał nam jeden z kierowców. Czas oczekiwania wynosi kilka godzin. Mężczyźni czas spędzają na rozmowach, zaś ich głównym tematem jest oczywiście cena zboża i ilość zbiorów.

Na jakość zboża raczej nie można narzekać, gdyż przynajmniej pszenica i rzepak mają bardzo dobre parametry. -To nas ratuje, gdyż przynajmniej nie ucinają ceny za słabą jakość zboża – tłumaczą. Jednak nie zawsze można od razu otrzymać pieniądze. -Jak chcesz dostać szybko gotówkę, to sporo mniejsza jest cena. W skupie w Mojsławicach cena dzisiaj wynosiła 620-680 złotych zależnie od terminu płatności. Ten zaś wynosi od 2 do 7 miesięcy – dodał kolejny z rolników.

Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu
Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu
Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu
Rozpoczęły się żniwa. Długie kolejki przez punktami skupu

(fot. lublin112)
2015-08-05 15:03:41

Kombajny na polach i duże kolejki przed punktami skupu. Rozpoczęły się żniwa. Eksperci przewidują, że przez pogodę plony będą gorsze niż przed rokiem, a ceny skupu też.

W całym regionie zaroiło się od kombajnów, a pierwsze plony są dobrej jakości. W większości gospodarstw, ziarno prosto z pól trafia na skupy, które pracują już pełną parą. W Lublinie, na oddanie zboża trzeba czekać w kilkugodzinnej kolejce, i to już od piątej rano. Podobnie jest w Zamojskich Zakładach Zbożowych.

Choć to dopiero początek żniw, eksperci z branży rolnej przewidują, że plony w tym roku będą o ponad 10 procent niższe niż w poprzednich latach.

.

17 komentarzy

  1. Wiklinowy nocnik

    wieśniaki zaczęły sezon… ciekawe ilu przyjechało pijanych a ilu zginie w polu …

  2. A który rozjedzie wiklinowego

  3. Jak by nie te wieśniaki to byś z głodu zdechł mieszczuchu.

  4. Glosujcie na swoich zielonolistkowcow będziecie mieć lepiej. W dużej mierze to oni są oraz czlonkowie ich rodzin w zarządach elewatorow w spółkach przetwórczych. To oni zarabiają na was i na nas pod przykrywka pośredników.

    • Akurat w ZZZ zielono jak cholera – ale w końcu podlegają pod resort rolnictwa, czyli pod Sawickiego, więc nie ma się co dziwić…

  5. jeśli nie chcecie stać w kolejkach odbiorę od Pastwa zboże w ilości min 20t tel. 504082106

  6. A wy głosujcie na PISY i PEŁOWCÓW miejscy biznesmeni…