690 680 960

Rozpoczęło się wytwarzanie konstrukcji stalowej mostu. Termin zakończenia inwestycji na ul. Żeglarskiej pozostaje aktualny (zdjęcia)

W związku z zapytaniami napływającymi do naszej redakcji w sprawie dotrzymania terminu budowy mostu na ul. Żeglarskiej, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o informacje w tej sprawie i potwierdzenie, czy budowa mostu zakończy się zgodnie z harmonogramem. Przekazano nam, że termin zakończenia tej inwestycji pozostaje aktualny. Jest to 29 listopada br.

Trwa realizacja zadania, którego przedmiotem jest rozbiórka i budowa mostu na rzece Bystrzycy wraz z rozbudową odcinka ul. Żeglarskiej w Lublinie, realizowanego w ramach projektu unijnego “Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Do naszej redakcji docierają zapytania dotyczące dotrzymania terminu budowy mostu. O sprawę postępu prac zapytaliśmy Miasto Lublin.

– Realizacja części podziemnej mostu przebiega zgodnie z harmonogramem z niewielkimi przesunięciami. Trwa również budowa przyczółków i tymczasowych podpór do montażu konstrukcji stalowych pomostu, istniejące niezburzone podpory zostaną wykorzystane przy montażu konstrukcji stalowej. Roboty elektryczne, sanitarne, telekomunikacyjne są zaawansowane bardziej niż wskazuje harmonogram. Natomiast termin rozpoczęcia prac nad budową stalowego pomostu zależał od dostaw stali mostowej dla Wytwórni Konstrukcji Stalowych, czyli producenta konstrukcji. W ostatnim czasie otrzymywaliśmy sygnały od wytwórni o trudnościach z dostępnością stali mostowej związanych z konfliktem zbrojnym, niezbędnej do realizacji pomostu i pylonu. Obecnie posiadamy już informację, że w drugiej połowie sierpnia rozpoczęły się dostawy stali, co pozwoliło na rozpoczęcie spawania konstrukcji. Produkcja pomostu potrwa około 3 tygodni – poinformowała nas Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Do końca sierpnia wykonano odhumusowanie terenu, wycinkę drzew i krzewów, rozbiórkę starego mostu, przewiert i poprowadzenie kabli energetycznych pod rzeką. Dla stabilizacji gruntu pod przyczółek P1 wykonano 53 sztuk pali betonowych, wierconych, długości 12 m, zmontowano zbrojenie i zakończono wylewanie płyty fundamentowej, wykonano zbrojenie podpory pod przyczółek P1 oraz P2.

Poza budową nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej, zakres prac obejmuje budowę ścieżki rowerowej i chodnika oraz regulację koryta rzeki. Przebudowie ulegnie również odcinek ul. Żeglarskiej od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Poza branżą mostową będącą w trakcie realizacji, wykonano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej, a trakcie budowy jest kanalizacja deszczowa wraz z przykanalikami od strony ul. Nałkowskich w kierunku ul. Zemborzyckiej, ułożono kable energetyczne do oświetlenia ulicznego ul. Żeglarskiej. Rozpoczęte zostały prace polegające na wykonywaniu zbrojenia i deskowaniu korpusu przyczółka P1 oraz przyczółka P2 od strony ul. Nałkowskich.

Z informacji przekazanych przez generalnego wykonawcę wynika, że w wytwórni WKS Grybów rozpoczęto wytwarzanie konstrukcji stalowej mostu, która sukcesywnie będzie dostarczana i scalana na budowie. Generalnym wykonawcą robót jest spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie. Koszt zadania wynosi ponad 36,6 mln zł, a termin jego zakończenia upływa 29 listopada.

(fot. ZDiM Lublin)

12 komentarzy

 1. Jak się Żuk za coś weźmie to nie ma bata we wsi. Stadion żużlowy będzie raz dwa.

 2. Budowany most możnaby postawić przez wisłę a nie Bystrzycę na której wystarczyłoby położyć kładkę, tak jak do tej pory było. Pierwszy megalomański most to 700 lecia lublina. Wszystkie pozostałe załatwiała kładka… Szkoda kasy na takie wymysły

 3. Coś ta data mi sie nie widzi. A gdzie zbrojenie i betonowanie płyty pomostu? A izolacja, nawierzchnie? Może to 29 listopada 2023?

  • A kto powiedział, że będzie tam jakąś nawierzchnia. Z tego co mi wiadomo to mają wysypać tylko żwir 😂

 4. zbrojenie jak lotnisko

 5. Słabo się znam na obliczeniach konstrukcji mostowych, ale to ma być most drogowo – kolejowy?
  Czy może w zamyśle już powstaje południowa obwodnica Lublina?

 6. nie ma bata! 2,5 miecha a dopiero prace w powijakach! chyba 29 list 2025 roku! hehe u nas to świecka tradycja budowa/remonty mostów trwają latami!

Kursy walut

 • USD 4.4834zł 0.1%
 • GBP 5.438zł -0.28%
 • EUR 4.6968zł -0.06%
 • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ