Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

Siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW powstanie na terenie gminy Kraśnik. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym regionie. Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat. Firma OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za zarządzanie techniczne i komercyjne projektem.

OX2 nabyła projekt farmy wiatrowej Kraśnik w listopadzie 2020 roku, a obecnie jako inwestor zastępczy realizuje prace budowlane w formule „pod klucz” w ramach umowy zawartej z Equitix. Na inwestycję złoży się siedem turbin wiatrowych zlokalizowanych w gminie Kraśnik. Obecnie rozpoczęły się  prace przygotowawcze w celu rozpoczęcia budowy z pełną mocną w przyszłym roku. Inwestycja zacznie się od budowy punktu przyłączenia, czyli podstacji energetycznej. Znajdzie się ona w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń, lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja.

Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Z infrastruktury drogowej po zakończeniu inwestycji korzystać będą mogli także mieszkańcy gminy. Trzeci etap to przygotowanie fundamentów pod turbiny i montaż bardzo nowoczesnych generatorów energii wiatrowej (pot.”turbin”) duńskiego wytwócy Vestas. Dostawy elementów turbin planujemy rozpocząć w trakcie 2022 roku. Wiatraki powstaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór, a okres budowy farmy zajmie około dwóch lat i będzie w pełni zarządzany przez OX2. Farma wiatrowa w gminie Kraśnik zostanie planowo oddana do użytkowania w  2024 roku. Po zakończeniu budowy farma wiatrowa Kraśnik zarządzana będzie przez OX2.

– Inwestycja, którą realizujemy w gminie Kraśnik jest jedną z największych w tym regionie. Składa się na nią nie tylko sama farma wiatrowa, którą obecnie budujemy, ale także towarzysząca jej infrastruktura. W planach mamy przygotowanie dróg dojazdowych, z których w przyszłości skorzystają miejscowi rolnicy podczas dojazdu do swoich pól. Chcemy być dobrym sąsiadem mieszkańców gminy, dlatego już teraz wspieramy ważne, lokalne inicjatywy – jak kraśnicki półmaraton czy triathlon, które odbyły się latem. Z tych działań prospołecznych, ale też proekologicznych nie zamierzamy rezygnować i w przyszłości podejmiemy kolejne – w uzgodnieniu z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, a także z samymi mieszkańcami – mówi Roman Dębski, kierownik projektu „Farma Wiatrowa Kraśnik” z OX2.

OX2 dodatkowo planuje dalsze zarządzanie farmą wiatrową w gminie Kraśnik, co zostało już zabezpieczone odpowiednim kontraktem. Zespół specjalistów z firmy będzie czuwać nad jej prawidłowym funkcjonowaniem i monitorowaniem pracy farmy, zapewniając także niezbędne przeglądy techniczne oraz wszelkie czynności gwarantujące jej sprawne funkcjonowanie.  

Łączna roczna produkcja energii z obiektu w Kraśniku jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 każdego roku.  Dodatkowo, co roku właściciel farmy będzie przekazywać do budżetu gminy podatek, dzięki czemu będą mogły w niej powstać lokalne inwestycje z myślą o mieszkańcach, jak np. chodniki, oświetlenia ulic czy boiska. 

Farma wiatrowa Kraśnik, to czwarty już obok Sulmierzyc, Grajewa i Huszlewa obiekt, przy którym OX2 rozpoczyna prace budowlane w ciągu niespełna półtora roku.  Obecnie w trakcie budowy przez OX2 są cztery farmy wiatrowe o mocach między 20 MW a 45 MW. 

(fot. pixabay.com)

28 komentarzy

  1. Devoleper kupił działkę na os Piaski ciekawe co dalej z inwestycją bo tymczasowo wstrzymana ciekawe co na to miasto co im sprzedało, niech odda im teraz kase