Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rowerzysta miał zielone, kierowca busa zignorował to (wideo)

Nasz Czytelnik zarejestrował dosyć groźne zdarzenie drogowe w rejonie skrzyżowania ul. Północnej z ul. Ducha. Kierowca busa zignorował zielone światło i o mało nie doprowadził do zderzenia z rowerzystą.

– Jechałem ścieżką rowerową przy ul. Północnej. W momencie wjazdu przy zielonym świetle na przejazd rowerowy przez ul. Ducha, skręcający w drogę podporządkowaną kierowca forda transita wymusił na mnie pierwszeństwo – relacjonuje nasz Czytelnik.

Pomimo zielonego światła, które świeciło się dla pieszych i rowerzystów, kierowca busa nie zwrócił uwagi na rowerzystę. Dzięki jego przytomności nie doszło do wypadku.

– Mam nadzieję, ze taki film przyczyni się do edukacji kierowców – dodaje Czytelnik.

(fot. wideo nadesłane Robert)

38 komentarzy

 1. Najgorsze pojazdy, jakie poruszają się po ulicach to nie jakieś szarżujące BMW i Audi, czy zdezelowane zabytki spod strzechy, ale właśnie wszelkiej maści dostawczaki. Zawsze z pierwszeństwem, często bez jakiejkolwiek sygnalizacji kierunkowskazami, bywa, że blokują lewy pas jezdni (to akurat cecha wielu kierowców). Nie chcę generalizować i zarzucać powyższemu kierowcy wszystkie wymienione nadużycia, jednak nie jest to uwaga odosobniona. Zważając jeszcze na stan techniczny niektórych dostawczaków i fakt, że są traktowane jako służbowe pojazdy przez pracowników… trzeba się strzec.

  • Zgadzam się i potwierdzam to co piszesz. Dodam jeszcze tzn odnoszę wrazenie że toczą walkę z rowerzystami ignorując ich przez niebezpieczne wyprzedzanie z nadmierną zwykle prędkoscią i minimalnym odstępem . Jeśli jeździcie rowerem to wiecie o co chodzi.

   • Mam pytanie . Ciekawe co za idiota dał pierwszeństwo rowerzystom . ( nie chodzi o ten przypadek ) . Przecież kierowcy autobusów czy ciężarówek przy skręcie w prawo w ogóle ich nie widzą . Pewnie ” ci ” ustawodawcy nie lubią rowerzystów i wystawiają ich na minę , a lekarze i grabarze mają pracę .

 2. Skręcając w prawo z Solidarności w Ducha kierowcy nic nie widzą z prostej przyczyny: nie mają szyi skrętnej o 180 stopni. Zakładam, że kierowca forda tak się właśnie poruszał a nie jechał z ronda pod wiaduktem.

  • Jak już się skreca to wystarczy 90 stopni, po drugie zawsze przy zjezdzie ze skrzyżowania trzeba ustąpić pieszym i rowerzystom i nie ważne czy sa na przejsciu czy na nie wchodzą ! To nie Ukraina gdzie przejeżdzają po palcach !

  • „nie mają szyi skrętnej o 180 stopni.”
   Swego czasu wymyślono lusterka samochodowe, trochę później zaczęto je montować również z prawej strony aut. Używam i sugeruję używanie kierowcom w takich sytuacjach.

   • „Ty kpisz, czy o drogę pytasz”? Chcesz ciemnotę wcisnąć, że widzisz w prawym lusterku jadącego 2-3m obok rowerzystę, czy też idącego pieszego? Z chęcią zobaczę to „cudowne” lusterko.

    • Szanowny AdvoKacie. Może spróbuj ustawić inaczej niż kopniakiem? I żaden cud potrzebny nie będzie…

  • Jak się nie widzi to się zatrzymuje i rozgląda a nie jedzie na ślepo!

 3. Gdyby było tam tylko światło dla pieszych do sytuacji by nie doszło. Tak ZDM „szanuje” ludzkie życie.

  • Gdyby przez PdP i PdR samochody trzeba by było przepychać tak jak rower należy przeprowadzać w przypadku braku PdR to do wypadków na PdP i PdR także by nie dochodziło.
   Powodem tego, że na PdR jest niebezpiecznie jest „olewanie” rowerzystów przez kierujących samochodami.
   To, że Tobie (i tobie podobnym) nie chce się zachować ostrożności, zwolnić i rozejrzeć się przed wjazdem na przejazd rowerowy świadczy tylko o braku twojej kultury. Kultury drogowej i za pewne (bo to bardzo często idzie w parze) ogólnej.

   • Fakt jest taki Franiu,że ustawodawca nie przemyślał do końca sprawy z PdR i poszedł na łatwiznę (dał rowerzystom pełne prawo do przejazdu),ale może chciał ratować służbę zdrowia,dać robotę policji i etc.Pewne zapisy PoRD przeczą drugim:pieszy nie może przebiegać przez pasy ale rowerzysta może wpadać z pełną prędkościà na PdR.Chyba coś tu nie halo.Nie uważasz?

    • Tak samo nie halo, jak to ma miejsce z pociągami wpadającymi na przejazdy dużo szybciej niż rowerzyści. Z tą patologią jakoś nikt nie walczy.
     Koniec żartów.
     Zauważ, że pomimo tego, że nie ma ograniczeń prędkości wjazdu rowerem na przejazd rowerowy to nie dochodzi do masowego wjeżdżania rowerzystów pod koła. Z jednej, prostej przyczyny. Z powodu zachowywania ostrożności przez rowerzystów pomimo posiadanego absolutnego pierwszeństwa przejazdu na przejazdach rowerowych. Tej samej ostrożności, której brakuje części kierujących. Dokładnie jak temu kierowcy z filmiku. Taki kierowca ustąpi innemu kierowcy. Ale z ustąpieniem rowerzyście to już nie za bardzo. Bo żywopłot, bo rowerzysta jechał za szybko itp.

     • Franiu,Ty na polityka startuj.Pokrętnie wszystko a odpowiedzi klarownej zero.Czemu pieszy nie może przebiegać na PdP,ale rowerzysta może pędzić tuż obok na PdR? Przecież jedno przeczy drugiemu.

   • A gdyby takie capy jak ty przepychały auta przez skrzyżowania to także nie byłoby wypadków, tylko ewentualnie drobne stłuczki bo i tak takie cepy nie zachowają się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

 4. to na pewno był pusty wsiok zw wsi tam łone jeżdżo jak chco

  • Dobrze że rowerem szybko nie jechał bo by wpadł pod busa
   Z jaką prędkością może rower przejeżdzać przez śluzę ??

   • To nie jest śluza. To jest przejazd dla rowerzystów. W Lublinie jest tylko jedna śluza dla rowerzystów – na skrzyżowaniu Warszawskiej ze Zbożową.
    W obszarze zabudowanym prędkość pojazdów jest ograniczona do 50km/h. W nocy do 60km/h i tyle ona wynosi także dla rowerzystów.

    • to ograniczenie obowiązuje także w obrębie przejazdu dla rowerzystów, dla rowerzystów poruszających się drogą dla rowerzystów (w tym także przejazdem dla rowerzystów).
     Obowiązek zmniejszenia prędkości (przy zbliżaniu się do PdP czy PdR) dotyczy zaś kierujących poruszających się jednią i przecinających drogę rowerową/PdR.
     W tej sytuacji to bus był zobowiązany do zmniejszenia prędkości, tak, żeby narażać rowerzystów na potrącenie. Jeżeli miał ograniczoną widoczność – tym bardziej.

     • Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejazdu dotyczy też rowerzystę? Czy to zrobił? Na pewno nie.

  • Jak to ten sam Transit którego kojarzę, to żadne wsioki tylko handlarze.
   Tacy bardziej śniadolicy.

   • Ile takich Transit-ów ma taki duży napisał na drzwiach w okolicy. Jeden ?

   • Jakby nie był ostrożny rowerzysta to zapewne już leżałby pod autem. Kolejny inteligent co zwala winę na poszkodowanego. Co za ludzie…

 5. Kierowcy busa prawko do odebrania. Natomiast nie ma czegoś takiego jak ścieżka rowerowa – jest droga dla rowerów.

  • Ty tak poważnie?To Oc i Kartę rowerową trzeba wprowadzić,a i akcje „Alkomat” na tych drogach.hehe

   • Karta rowerowa jest obowiązkowa dla niepełnoletnich rowerzystów.
    Akcje „Alkomaty” kilka lat temu tak popularne, że w więzieniach więcej siedziało rowerzystów niż kierowców.

  • Tak popieram upowszechnianie nazwy droga dla rowerów zamiast jakaś scieżka ściezunia bo to za bardzo kojarzy się ze spacerkiem a my rowerzyści (kierowcami tez jestesmy) na drodze jeździmy ile sił w nogach TAK nawet 50 km/ godzinę i MAMY DO TEGO PRAWO. Przy okazji prosimy aby piesi gapili się w swoje smartfony, mamunie z dziecmi na wózku czy obok wózka z dala od dróg rowerowych , dzieci nie mogą przebywać na drodze dla rowerów tak samo jak na drodze dla samochodów. Dzieci mogą jeździć drogą dla rowerów od 10 roku zycia , poniżej mają obowiązek jeździć CHODNIKIEM. Jeśli zdarzy się wypadek to przepisy będą skrupulatnie wzięte pod uwagę proszę pamiętajcie o tym.

 6. Myślmy za innych

  Taki film raczej nie przyczyni się do edukacji kierowców. Większość potraktuje to zdarzenie z uśmiechem. Kierowca busa nawet nie będzie o nim wiedział. Zazwyczaj na drodze pierwszeństwo ma ten kto „pierwszy” jedzie chyba że komu nie szkoda rozbić własnego auta albo połamać kręgosłupa sikając później z wózka inwalidzkiego. Przepisy kodeksu a rzeczywistość: „No bo ja miałem pierwszeństwo wysoki sądzie”. A później: „Kto mi da na leczenie”.

  • Prawie masz racje. Prawie, bo na wschodzie Europy pierwszeństwo ma ten kto jedzie większym samochodem.

 7. Gdyby po drogach rowerowych zaczęły jeździć ciężarówki, to kierowcy zaczęliby zauważać rowerzystów na drogach rowerowych i PdR. Teraz zbyt wielu kierowców opiera swoją technikę jazdy na tym, że „niech słabszy bardziej uważa” czy „samochód nie zatrzyma się w miejscu”. Ciężarówka jadąca przejazdem rowerowym także nie zatrzyma się w miejscu.

  • Zderzenie samochodu z samochodem nie jest tak groźne jak samochodu pedałem. Zrozumiesz to?

 8. Ten Transit jest cyganów.

 9. Rowerami to mozna sobie pojeździć poza miastem a nie tłuc się po miescie

 10. Niektórzy lubią wdychać spaliny to takie modne i fit.

  • Czekamy na zakaz wjazdu smierdziuchów do miasta i wtedy będzie git

   • Czepcie się domków ogrzewanych śmieciami. Jakoś smogu nie widać w lecie… a może to diesle w lecie nie jeżdżą??

Z kraju