Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Roszady w parafiach archidiecezji lubelskiej. Kilkudziesięciu księży zmieni miejsce posługi

Czerwiec to czas corocznych zmian personalnych w parafiach archidiecezji lubelskiej. Niektórzy proboszczowie przechodzą na emeryturę, ich miejsce zajmą inni księża, do tego przybędzie wikariuszy.

Jak co roku w okresie przedwakacyjnym w wielu parafiach wprowadzone zostały zmiany personalne. Spowodowane są one kilkoma czynnikami. Przede wszystkim część księży osiągnęło wiek emerytalny, kolejni muszą zająć ich miejsce oraz zmieniają się potrzeby duszpasterskie. Do tego wielu wikariuszy przenoszonych jest do kolejnych parafii, aby mogli nabrać doświadczenia.

Jeżeli chodzi o archidiecezję lubelską, to łącznie będzie kilkadziesiąt zmian personalnych, a jedna z najważniejszych nastąpi na urzędzie proboszcza parafii archikatedralnej. Ks. prałat Adam Lewandowski został przeniesiony w stan emerytalny a jego miejsce zajmie dotychczasowy kanclerz kurii metropolitalnej ks. dr Krzysztof Kwiatkowski.

Arcybiskup Stanisław Budzik funkcję kanclerza lubelskiej kurii metropolitalnej powierzył ks. dr. Adamowi Jaszczowi, który do tej pory był wicekanclerzem oraz rzecznikiem prasowym archidiecezji lubelskiej.

Jak zapewniają przedstawiciele archidiecezji, pomimo znacznego spadku liczby powołań, na razie jest wystarczająca liczba księży, aby zapewnić w każdej z parafii opiekę duszpasterską. Jednak podobnie jak w innych regionach kraju, znacznie podwyższony zostanie współczynnik liczby wiernych przypadających na jednego księdza. Obecnie jest to 2 500 osób na jednego duchownego.

Część księży już zostało poinformowanych o decyzji metropolity lubelskiego, niektórzy już jutro odbiorą dekrety nominacyjne. Pozostałym zostaną one dostarczone w najbliższych dniach. Z kolei wierni o zmianach w poszczególnych parafiach dowiedzą się w najbliższą niedzielę z ogłoszeń duszpasterskich.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

46 komentarzy

 1. Ludzie którzy w nic nie wierzą są nieszczęśliwi.

  • Na jak długo trzyma was ta tablekta/talonik który ksiąc wam wkłado do buzi ?

  • według wiary katolickiej wiara w zabobony jest grzechem, wiec czemu wierzycie w zabobon z przed 2 tysiecy lat??
   jak widać tzw kosciół poszedł nie w tym kierunku w którym powinien, czy jezus miał bentleye i inne maybachy??
   czy jezus brał kase za każda msze pogrzeb wesele i co tylko może??
   najwiecej do powiedzenia na temat kobiet, mają do powiedzenia ci co według ich wiary kobiete powinni z obrazka znać.
   ale w sumie niech mają, niech płacą podatek jak każda firma.

   • Wszyscy przed śmiercią do Boga i do księdza taka prawda nawet największe szumowiny i komuchy na kolanach płaczą ty turysta też będziesz tak jęczał.

 2. Największe oszustwo w historii świata obejrzyjcie sobie film na yt

  • Jasiek (ten z nad Kaśki)

   A pamiętasz od czego się zaczęło ?
   Za siedmioma górami, za siedmioma, lasami i siedmioma dolinami, żona starego cieśli (Józek mu chyba było czy jakoś tak…), puściła sie nie wiadomo z kim…
   Mus było się jakoś chłopu wytłumaczyć więc powiedziała, że z duchem…
   Wziął dureń i nie dość, że sam uwierzył, to swoje rogi tak sugestywnie tłumaczył, że sie rozniosło o niepokalanym robieniu dzieci (teraz to sie nazywa: in vitro).
   Ale jak młody dorósł… (a pracować sie nie chciało), ten dopiero naopowiadał bajek…

   • Gdyby tak było wiara nie przetrwała by 2000 lat egzorcyści nie mieli by co robić a niepiśmienni rybacy nie napisali by ewangeli i nie oddali by życia za wiarę. No ale cóż twoja wiedza jest na poziomie dziecka komunijnego

    • Twoja wiedza o „niepiśmiennych rybakach”, a także o zasadach pisowni, też za bardzo od tego poziomu nie odstaje.

  • dlaczego tak perfidne jest Twoje zachowanie wobec wierzących. zachowaj dystans i nie obrażaj, bo Ciebie nikt nie obraza

 3. Ostatni sprawiedliwy

  Normalnemu człowiekowi za czyny na nieletnich grozi więzienie a księdzu zmiana parafii

  • Bardzo dobre stwierdzenie. A odpowiedź jest prosta- wszystkie mohery, nie uwierzą że ich wspaniały ksiądz, mógłby dopuścić się takich złych czynów. Na pewno ktoś go nie lubi i ktoś mu źle życzy więc i wymyśla o nim złe historie-lepiej go przenieść. W mojej parafii też był taki jeden gagatek- dziewczyny zaczepiał. To go przenieśli.

 4. Chłop z milionami

  Największe oszustwa i kłamstwa to w Internecie nikt tego nie kontroluje i każdy może coś nagrać i wysłać a ludzie oglądają i łykają te brednie jak pelikany taka sama dezinformacja jest w telewizji żeby ogłópić i skłócić ludzi wtedy łatwiej jest nimi manipulować.

 5. Jedzą opłatki na mszy, modlą się ,paciorki klepią, znak pokoju przekazują. A wystarczy ,że każde wsiądzie do swego stalowego rumaka i już po chrześcijaństwie. Pozdrawiam ciemnotę!!!!!

  • Jasnoto jak będziesz konał i ze strachu sr pod siebie to pewnie poprosisz księdza? Tylko po co? Dla ciebie już ratunku nie będzie. Tylko zgnilizna w grobie. ja wierzę i nadal żyć będę.

 6. Kiedy zmiana prezesa w parafii Biskupice?

 7. Niewierzące osoby to jak zdziczała masa. Wyją ubliżają wierzącym, obrażają Boga a gdy nadchodzi śmierć to trzęsą sie ze strachu a co to będzie dalej? Dla was nic nie będzie. jedynie wieczna straszliwa męczarnia i nieopisywalny nieskończony ból.

 8. Jeśli nadal będziecie obrazżać Boga to za 2 lata w ciągu roku nie spadnie ani kropla deszczu i będziecie żarli piach. Ta straszna susza nas zbije. Nic nie rośnie, zboża mają mało ziaren a i te bardzo małe. Unia wam nie pomoże bo u nich jeszcze gorzej.

  • Bóg nie ma z tym nic wspólnego tylko my głupi ludzie którzy zniszczyliśmy klimat i tę planetę. Powinno to wszystko pier..nąć i byłby spokój. Nie zasługujemy na to co dostajemy od natury, nic nie szanujemy. Tak więc nie Bóg o deszczu będzie decydować.

 9. my niewierzący w jahwe i spółkę niczego sie nie boimy to jahwe straszy piekłem