690 680 960

Szpital przy ul. Jaczewskiego czekają spore zmiany. Na początek powstanie nowy budynek Oddziału Sztucznej Nerki (wizualizacje)

W czwartek Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki. Inwestycja będzie częścią projektu utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Jest to też element strategicznych kierunków rozwoju placówki.

W ramach zadania powstanie nowy obiekt co przełoży się na zwiększenie liczby stanowisk hemodializ z 13 do 19, nastąpi też przebudowa i modernizacja istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii. Całość pozwoli na zwiększenie powierzchni oddziału sztucznej nerki z 250 m² do 1054 m².

Jak wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii SPSK Nr 4 i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, posiadana baza wymaga rozbudowy do realizacji zadań dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. Utworzenie Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ zwiększy dostęp pacjentów do świadczonych usług nie tylko z makroregionu lubelskiego, ale także z całego kraju i zagranicy.

Już teraz występuje znaczne zainteresowanie pacjentów z poza granic naszego kraju świadczeniami wykonywanymi w tym oddziale. Kolejnym efektem realizacji projektu będzie skrócenie czasu hospitalizacji oraz szerokie wykonywanie wysoko opłacalnych procedur.

Nowy budynek będzie składał się z dwóch kondygnacji nadziemnych z częściowym podpiwniczeniem od strony wschodniej.
Budynek będzie zlokalizowany nieopodal wejścia do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Nowa lokalizacja Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki poprzez łącznik zapewni łatwą komunikację wewnętrzną zarówno z Klinicznym Oddziałem Nefrologii, jak i pozostałą częścią szpitala poprzez istniejący tunel na poziomie niskiego parteru.

Nowoczesna stacja hemodializ umożliwi zwiększenie liczby świadczonych usług, rozwijanie dotychczasowych i wprowadzanie nowych technik leczenia. Wszystkie kondygnacje budynku będą połączone dwiema wewnętrznymi klatkami schodowymi i dwiema windami szpitalnymi łóżkowymi przeznaczonymi dla przewozu pacjentów i personelu.

Realizacja inwestycji ma na celu poprawę efektywności funkcjonowania Klinicznego Oddziału Nefrologii i Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki, zwiększenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, promowanie zdrowia i profilaktyki w zakresie chorób nefrologicznych, poprawę jakości usług i komfortu pacjentów i pracowników oraz usprawnienie specjalistycznej opieki zdrowotnej poprzez przebudowę pomieszczeń zajmowanych przez Klinikę Nefrologii.

Nowoczesna stacja hemodializ umożliwi szpitalowi zwiększenie liczby świadczonych usług, rozwijanie dotychczasowych i wprowadzania nowych technik leczenia. Powiększenie zasobów infrastrukturalnych jest związana ze wzrostem liczby łóżek i stanowisk dializacyjnych, co zwiększy dostępność do etapu kwalifikacji, wstępnego leczenia nerkozastępczego oraz świadczeń o charakterze referencyjnym i dializoterapii, tj. pozwoli na objęcie tym świadczeniem dodatkowo ok. 42 pacjentów miesięcznie. Aktualnie dializoterapią objętych jest ok. 90 pacjentów miesięcznie.

Wartość inwestycji wynosi 26 mln 600 tys. złotych. Środki pochodzą z dotacji celowej Ministra Zdrowia. Zakończenie całości zadania planowane jest na 2024 r.

(fot. SPSK4)

8 komentarzy

 1. Fajnie byłoby jakby pewne osoby uczciwie pracowały a nie przyczyniały się do bałaganu w służbie zdrowia.

 2. Jedno mnie zastanawia – wszystkie szpitale zadłużone na ogromne pieniądze – zamiast spłacić długi, a później dopiero budować, prowadzi się kolejne inwestycje generujące kolejne koszt??? Mam wrażenie, że muszą być te długi bo ktoś zarabia na tym ogromne pieniądze 🙁

 3. A parking to gdzie? Kto dał pozwolenie na budowę?

  • Do szpitala przyjeżdża się codziennie, że trzeba własnym samochodem? Nie ma gdzie parkować, więc potrzebny jest wielki parking pod: szkołą, przedszkolem, basenem, muzeum, biblioteką, siłownią, kinem, na Starówce, koło Skansenu, Botanika. Całe miasto nie ma tyle powierzchni, że każdemu i wszędzie zapewnić miejsce do parkowania. A 90% osób chce tego jeszcze za darmo.

   • nie, przywiozę schorowaną matkę autobusem
    albo odbiorę z rzeczami na trzecią dobę po zabiegu, ze szwami i drenem u boku autobusem linii 26
    po co komu samochód i parking pod szpitalem
    puknij się Franiu

  • Wielopoziomowy parking na 800 samochodów jest w budowie.

Kursy walut

 • USD 4.3011zł -1.05%
 • GBP 5.2966zł -0.78%
 • EUR 4.6817zł -0.15%
 • CHF 4.697zł -0.39%

Polub nas