Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację. Wpływ…dodatku węglowego. „Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu”

Od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników oraz usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie trend socjologiczny, ale wpływ…dodatku węglowego. Dostrzega to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które chce uszczelnić przepisy, bo dziś, nie przyznając się do rodziny, można wziąć od państwa nie 3 tys. zł, ale nawet kilka razy więcej na jeden piec węglowy – informuje Prawo.pl.

Jak przypomina serwis, Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym 5 sierpnia 2022 r. Na jej mocy gospodarstwa domowe ogrzewające węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, składając wnioski w urzędach gmin i miast. Ministerstwo oparło się, na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi. Nie muszą więc składać dokumentów dodatkowych – zauważa Prawo.pl.

Samorządowcy wskazują, że głównym problemem jest definicja gospodarstwa domowego wprowadzona w art. 2 ust. 2 ustawy. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Jak wyjaśnia wspomniany przez Prawo.pl resort klimatu, dla przyznania dodatku węglowego nie ma znaczenia kwestia, kto jest właścicielem nieruchomości i ile ma nieruchomości, albo kto zgłosił piec do CEEB, status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. Nie ma też znaczenia kwestia zameldowania. Liczy się faktyczne zamieszkiwanie, prowadzenie tam gospodarstwa domowego i oczywiście ogrzewanie go paliwem stałym, o którym mówi ustawa – wylicza Prawo.pl.

Czyli wystarczy zadeklarować, że jest się gospodarstwem jednoosobowym, żeby otrzymać dotację. Prowadzi to do powstania niebezpiecznych trendów. Jak czytamy na łamach serwisu, samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim zaobserwowali, że na trzy tysiące pieców zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest aż 15 tys. gospodarstw domowych.

– Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu – przyznała Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich, które relacjonował serwis Prawo.pl.

(fot. pixabay.com\źródło informacji: PAP MediaRoom)

25 komentarzy

  1. trzeba sie za ta patologie wziac,tak samo jak te rozwody falszywe,zeby tylko matka kase wyrwala od panstwa ze samotnie dziecko wychowuje,a razem i tak mieszkaja

  2. Dziadek ze Slamsowa

    A wystarczyłoby, żeby w stosownym czasie przeprosić polski węgiel (a przy okazji polskich górników), zamiast importować go z wrogiej nam od zawsze Rosji i dalekiej Columbii…

  3. Przecież wystarczy żeby była jedna dotacja do jednego kotła , czy to takie trudne ???? Nadać numer źródłu ogrzewania i tyle …wszystkie podwójne źródła ogrzewania w jednym domu kontrolować …

  4. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Czy ktoś może napisać w którym lesie jest jeszcze chrust ?

  5. Suweren umie kłamać. Nauczył się od Morawieckiego. Dla tych 3 tys suweren zaraz będzie się rozwodzić mając w dudzie swoją katolicką wiarę.

    • I tak PiS wygra wybory.

    • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

      limo – w panu prezydencie Dudzie nie ma katolickiej wiary, tylko jak sam mówił, ma on historyczne korzenie wiary.
      Tzn. miał a myśli wszystkie draństwa które nawywijaj kościół katolicki zanim okrzyknął się świętym.

  6. założenie że obywatele są uczciwi, kultura oświadczeń…dobre sobie

Z kraju