Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Romski gang oferował dobrze płatną pracę za granicą. Potem zmuszali do niewolniczej pracy i zabierali wynagrodzenie

Liczyli na dobrze płatna pracę za granicą, tymczasem zmuszano ich do dokonywania kradzieży, zaś zarobione pieniądze im zabierano. Dwoje członków zorganizowanej grupy przestępczej zostało skazanych. Jest to romskie rodzeństwo G. Grupą dowodził ich ojciec.

W środę przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadł wyrok dla 37-letniej Żakliny G. oraz 42-letniego Krzysztofa G., którzy zostali oskarżeni o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyzyskiwaniem ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Jak ustaliła prokuratura, w latach 2010 – 2012, w Puławach i okolicach rodzeństwo wyszukiwało osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej oraz nieznające języków obcych. Następnie proponowali im załatwienie dobrze płatnej pracy na terenie Niemiec lub Wielkiej Brytanii.

Osoby te były potem wywożone za granicę. Po umieszczeniu ich w miejscu docelowym zabierano im dokumenty i zabraniano samodzielnego wychodzenia. Przestępcy zakładali swoim rodakom konta bankowe i karty płatnicze. Na ich podstawie wyłudzano towary. Jednocześnie pokrzywdzeni byli wożeni po sklepach i zmuszani do dokonywania kradzieży.

Wysyłano ich również do pracy, jednak wszystkie zarobione przez nich pieniądze trafiały do kieszeni organizatorów procederu. Pokrzywdzeni nie dość, że byli więzieni, wydzielano im niewielkie porcje jedzenia, to jeszcze ich zastraszano i stosowano wobec nich przemoc fizyczną. Po pewnym czasie osoby te odsyłano do Polski. Część z nich uciekła i samodzielnie starała się dotrzeć do kraju. W całej sprawie pokrzywdzonych jest ponad 20 osób.

Oskarżonym prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu ludźmi. Oboje nie przyznali się do winy. Żaklinie G. oraz Krzysztofowi G. groziło do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że wina oskarżonych nie budzi żadnych wątpliwości, dlatego też skazał Krzysztofa G. na karę 4,5 roku pozbawienia wolności, z kolei Żaklina G. w więzieniu ma spędzić trzy lata i jeden miesiąc. Dodatkowo mają zapłacić odpowiednio po 2,6 i 1,6 tys. zł grzywny.

Łącznie grupa przestępcza liczyła sześcioro członków, pozostali już wcześniej usłyszeli wyroki. Dowodził nią ojciec skazanego właśnie rodzeństwa. Wyrok jest nieprawomocny.

(fot. archiwum)

12 komentarzy

 1. Ten wyrok to normalnie śmiech na sali.Karę pozbawienia wolności to barachło powinno odbywać w kamieniołomach.
  Nie jestem rasistką,ale już dawno powinni się pozbyć z polski tych nierobów i pasożytów.

 2. tęczowy bojownik

  Społeczność romska jest niestety bardzo prześladowana w Polsce przez polskich rasistów i homofobów. Musimy to zmienić. Cygan moim bratem. Domagam się zwiększenia zasiłków i lepszych warunków mieszkaniowych dla naszych cyganów.
  Domagam się również przyjęcia uchodźców z Turcji uciekających z Syrii gdzie jest teraz wojna.

  • Adrian Carlsberg

   Racja, Towarzyszu! Pokażmy tym zaściankowym, pisowskim katolom, że Lublin nie tylko miastem inspiracji, ale i tolerancji i akceptacji. refugees welcome!

  • to weź sobie jednego do siebie. a resztę możesz finansować z WŁASNYCH pieniędzy

 3. A ja się zawsze zastanawiałem nad tym że nikt nigdy nie widział i nie słyszał o pracującym na „etacie ” cyganie .A skoro nie pracują to z czego żyją ? Pewnie z zasiłku z MOPS

 4. Czy ktoś widział uczciwego cygana?

  • tęczowy bojownik

   @gelo
   Ja w Kazimierzu gdzie Pani cyganka mi prawdę wywróżyła i Pan cygan co mi bardzo dobrej jakości perfumy sprzedał. Ale to była okazja. Z 400 dostałem przecene na 100. Więc jak widać to są też bardzo ciężko pracujący ludzie. A nie to co Polacy na ławce z piwem co wołają na mnie pedał gdy idę z użytkownikiem „fan bimmera” po Lublinie z rękę.

   • dostałeś rabat bo towar był kradziony zapewne , nikt nie robi przeceny o 75% i do tego markowych perfum. Oj ty naiwny.
    A do prawdy juz doszedłeś bo prezes dochodzi i dojść nie może…

 5. Teczowy robi sobie z was jaja a wy dajecie się wkręcać

 6. „rom” i „praca” – dla dorosłego i myślącego człowieka, to już budzi spore wątpliwości

 7. TAKIE cu…..chnące śmieci to się utylizuje, a nie odkłada do „szafy” na kilka lat !

 8. Ciekawe dlaczego zawsze jak jest proces kobiety i mężczyzny w tej samej sprawie to chłop dostaje ZAWSZE większy wyrok

Z kraju