Rolnicy na wiele godzin zablokowali autostradę pod Warszawą. Żądali odwołania lekarzy weterynarii z naszego regionu

Wielogodzinna blokada autostrady A2 Warszawa – Łódź zakończyła się po 10 godzinach. Protestujący żądali m.in. odwołania lekarzy weterynarii z Lublina i Parczewa, a także rekompensat w związku z ASF.

Ponad dziesięć godzin trwał środowy protest rolników na autostradzie A2 w Brwinowie pod Pruszkowem w województwie mazowieckim. Przed godziną 7 rano na miejscu pojawiło się około stu rolników z całego kraju, którzy wspierani przez Michała Kołodziejczaka zażądali spotkania z premierem. Całość została zabezpieczona przez policję, a na trasie utworzył się ogromny korek. Organizatorem protestu był ruch ludowy Agro Unia. Rolnicy domagali się m.in. odszkodowań w związku z afrykańskim pomorem świń, znakowania produktów flagą wskazującą na miejsce pochodzenia, czy też odwołania Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka a także dymisji Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej i wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie Pawła Piotrkowskiego.

Jak mówił Michał Kołodziejczak, tak się kończy prowadzenie złej polityki w Polsce, zaklinanie rzeczywiści, tak się kończy buta, arogancja i robienie polityki za pomocą PR. Dodał również, że polski rolnik nie może pozwolić sobie na to, nie może też przyglądać się, jak niszczone jest rolnictwo. Zagwarantował jednocześnie, że oczekują na konkretne decyzje, a nie kolejne obiecanki. Około godziny 10 do do protestujących przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewniał, że został poproszony o przyjazd przez premiera, oraz, że przeznaczy dla protestujących tyle czasu, ile będą potrzebowali. Rozmowy były bardzo burzliwe i niejednokrotnie przerywane.

Po pewnym czasie Michał Kołodziejczak napisał na Twitterze o pierwszych sukcesach: „Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii zostanie zdymisjonowany!! Minister Ardanowski ugiął się pod naciskiem rolników. Zadzwonił z asfaltu do weterynarii i okazało się że był okłamywany odnośnie do wjazdu do Polski z Litwy mięsa zagrożonego ASF„. Podobnie ustosunkowano się do kolejnych postulatów, m.in. odwołania wojewódzkiego i powiatowego lekarza weterynarii, wobec których toczy się dochodzenie. Protest zakończył się około godziny 17. Jednak jak twierdzą niektórzy z uczestników blokady, pomimo zapewnień ministra Ardanowskiego, że nie będą karani za swoją akcję, policjanci mieli wypisać niektórym protestującym mandaty karne. Wszyscy zaś zostali spisani. Michał Kołodziejczak dodał na koniec, że teraz będą oczekiwać na decyzje ministerstwa. Jeśli nie będzie efektów, to w połowie stycznia protesty będą powtarzane.

(fot. TVP, wideo – Agro Unia)

43 komentarze

 1. i bardzo dobrze ,powinni tak jak we francji …do stolicy ,na wiejską ,podpalić trochę samochodów ,najlepiej tych rządowych limuzyn ,zdemolować trochę sklepów …po dobroci nic nie wywalczą ,bo te darmozjady „polityki ” boją się tylko takich ostrych protestow…wtedy robią w gacie ze strachu o swoje ciepłe posadki

  • moim zdaniem powinni zablokować wszelkie wyjazdy z sejmu i niech polytykiery siedzą do skutku… czyli aż zaczną dbać o interesy POLAKÓW… ASF to wielka ściema z zamrożonymi dzikami… i wybijaniem stad zdrowych świń z obiecankami marnych rekompensat… a w tym czasie import wieprzowiny do Polski bije rekordy…

   • To politykiery z PO/PSl do tego doprowadziły. Zwłaszcza gumofilce z PSL. To oni władali resortem rolnictwa przez dwadzieścia lat. Cóż, widać, że co POniektórym pamięć rozpacz odbiera po utracie władzy przez jej zwolenników.

    • HA! A wszystko przez krzyżaków… Jak widać rozum odbiera TEŻ wilebicielom PiSu tak mocno że nie widzą że „rzondzo” już 3 lata i nic się nie zmieniło w kwestii dbania o interesy Polaków…

     • W trzy lata mieli odkupić lub odbudować to, co za bezcen latami PO/PSL sprzedało, rozkradło lub zrównało z ziemią? Nie ośmieszaj się.

 2. Należy jeszcze dopisać co ze złotym pociągiem, gdzie jest Św. Grall itp. Pogonić!

  • Ty żlobie. To jak pis zniszczył rolnictwo teraz to trzeba będzie 10lat aby odbudowac. Powinni pojechać do Warszawy wziąć na taczki klamczuszka Mateuszka i reszte tej kliki!

   • No popatrz. Tak wspaniale gumofilce z PSL rolnikom robili, że ci w ostatnich wyborach faka im pokazali. Nawet Sosnowski kopa w cztery litery dostał a tyle czasu dobrze im robił.

 3. no cóz kazdy ma swoje racje.. ale takim zachowaniem przy min. Ardanowskim to niewiele dostana .. rolnicy pobrali kredyty na traktory , maszyny . zakładanie nowych sadów a teraz trzeba płacic raty.. co unia dała to dała ale ze swojej kieszeni. tez trzeba dołozyc. koniec roku sie zbliża . zapewne zaraz przyłaczy sie do nich po i psl ..

 4. Co im zwykli kierowcy zawinili? Niech blokują Sejm, ministerstwo rolnictwa czy pieczarę Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej. Czy podniosą akcyzę na paliwo, to na znak protestu mamy im zablokować skupy w lecie?

 5. Paweł Niemczuk pochodzi z Parczewa.

 6. Biorą z tej Łuni pieniądze jak [email protected]#ni, ale polityka Łuni im nie odpowiada. Zamiast utrudniać życie ludziom odpowiedzialnym za swoje omamienie, to [email protected]*!ają tylko niewinnych ludzi, blokując im przejazd na drodze. Do wideł i do roboty a nie na drogi. Już jeden taki był co drogi blokował i na dobre mu to nie wyszło. Kiedy ten ciemnogród zrozumie, że tylko zraża do siebie normalnych ludzi takim postepowaniem…

  • Sam jesteś ciemnogród. Nie widzisz, że rolnicy stali też tam w Twoim i moim interesie? Chciałabym móc kupić polskie jabłka, a nie chińskie i mięso z polskiej hodowli, a nie z niemieckiej, czy francuskiej. W mojej okolicy nie było ASF ale też nie wiem czy tak naprawdę był pod Parczewem, wiem natomiast, że tam były stada zarodowe wyniszczone do zera. Nie na tym chyba powinna polegać polityka wspierania swoich hodowców. Trzeba też zauważyć, że jak są duże hodowle np. bydła, to nagle pojawia się tzw choroba szalonych krów, jak świnie to ASF, jak drób to ptasia grypa.

   • W moim interesie niech nie protestują. Sami lekarze weterynarii SIĘ WYPOWIEDZIELI, wiedzą wszystko o ASF. Ciemnogród i tyle.

    • „wiedzą wszystko o ASF”.. HA! nawet jak się pomyli taki „weteryniarz” i zadzwoni do dziennikarza zamiast do rolnika z propozycją „nie do odrzucenia…”..?!?1?

   • Słuchaj kolego. Niechrzan tutaj glupot! Bo nikt nie będzie bogacil chamow. Ja chcę i będę kupował nawet jakblka Brazylijskie (notabene się lepsze) liczy się cena! Ludzi niestac na przeplacanie. Juz itak wszytko jest coraz droższe. Kupuje się przedewszystkim to co jest tańsze. A nie Polskie. Wiocha itak ma teraz lepiej niż miasto.

    • Liczy się cena? Ja mam w nosie cypryjskie czy izraelskie ziemniaki, sprzedawane jako młode! Pomidorów nie jem, aż pojawią się z polskich szklarni i nie z powodu patriotyzmu, ale smaku oraz przyswajalności. Na rybki z hipermarketów trzeba uważać, bo albo stare, albo sama glazura. Kupione na bazarze pod Nową, biją na głowę masówkę.

 7. Roboty w polu nima to na drogi wylezli. Zawsze jakaś rozrywka. Pyszczą o ASF a widzieliśmy w jakim poważaniu mieli maty dezynfekcyjne. Niech jadą do Brukseli z taczką gnoju dla TuSSka i Hetmana. Ich kłopoty, to zasługa Rządów PO/PSL. Pawlak tylko ręce zaciera i kasę liczy, pierdząc w stołek Lubelskiego lotniska. Powinni po rękach i nogach PiS całować, że odwrócił reformę emerytalną Kałmuka Kamasza. W PE Hetman tylko pensję pobiera a wszelkie inicjatywy dla Lubelszczyzny i regionu w głosowaniach blokuje. Cóż, czego się można innego spodziewać po gumofilcach z PSL? Zawsze im mało. Czasy, że za ha buraków nowego Poloneza się kupowało , minęły bezpowrotnie. Jak tak zle, to za co teraz kupują dzieciom mieszkania w mieście?

  • Hamski ryju. Zobacz co teraz się dzieje. Jak pis rozwala ten kraj. Niedlugo będziesz chamie zarl słomę tak wszystko pójdzie w górę!

   • Ty masz tyle ziemi co brudu za paznokciami. to się wyżywisz. O mnie się nie martw. Mniej chlaj taniego wina pod sklepem a rozum wróci. Może jeszcze nie jest za pózno, byś na ludzi wyszedł.

 8. „pomimo zapewnień ministra Ardanowskiego, że nie będą karani za swoją akcję, policjanci mieli wypisać niektórym protestującym mandaty karne.” jeszcze tego brakowało, żeby minister rolnictwa uczył policję interpretować prawo. skoro dostali mandaty, to widocznie im się należały, a jeśli ich nie przyjęli, to sąd rozstrzygnie, a nie minister.

  • Co ty pieprzysz? Zostali jedynie spisani a to nie jest jednoznaczne z wypisaniem mandatu. Zamieść choć jeden skan mandatu, skoro jesteś tak dokładnie poinformowany lub nie pier…l

   • Jednak tak różowo to jednaj nie będzie:
    „Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji podkreślił, że „wszystkie osoby, które brały udział w proteście, musiały się liczyć z konsekwencjami”. – Zostało wylegitymowanych 158 osób, tyle też brało udział w proteście. Wobec wszystkich tych osób zostało zaproponowane nałożenie mandatu karnego, 37 przyjęło mandat, pozostałe odmówiły. W tych przypadkach zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu – podał rzecznik. Maksymalna kwota nałożonych mandatów to 500 złotych.”

    • TVNazi24- wszystko jasne

     • To Sylwester Marczak jest z TVN? Policja jest z TVN? Bez sensu…

     • Lemingami łatwo jest manipulować. Przekaz TVNazi- „Policja ukarała rolników za protest.”
      Dlaczego pominęli niewygodny fakt, za co konkretnie zostały wystawione mandaty? Autostrada, to nie powiatowa droga za stodołą. Ale komu ja to tłumaczę?

 9. A moim zdaniem mają częściowo rację, zapewne to przypadek że od czasu pogonienia weterynarzy jakoś ucichło o tym całym ASF

 10. A ja jutro bede protestował przeciwko mojej spółdzielni mieszkaniowej i zablokuję wjazd na posesje ROLNIKOM.

 11. cHWDRolnikom za tę blokadę, oby im ziemia wyjałowiała i kury się nie nosiły..

 12. Ten przewiadniczacy burak powinien pójść do szkoły i do rodziców po szkole po dobre wychowanie, anie ciągnąć chamow na ulicę

 13. Reaktywować ZOMO i pałą ich wszystkich.

 14. ASF to ściema chcą zniszczyć polskie hodowle unijni złodzieje.

 15. Dziwny to społeczeństwo komentujące. Nawet mogą butelki pet wpierdzielać zamiast zdrowego chleba byle by im tyłka z blachosmrodu nie kazali podnosić bo ulica zablokowana w słusznej sprawie.

 16. Ciekawy jestem, czy te przywozy z zagranicznych czerwonych stref, są zupełnie bezinteresowne dla lekarzy weterynarii, którzy wydają te zezwolenia. Zakłady przetwarzające tę wieprzowinę, mają w tym niewątpliwy interes. Nie lada gratką jest też sprzątanie zachodnich magazynów z długo mrożonych półtusz.

 17. dajcie spokój z tą ich blokadą, wracałem ze Szczecina, noc za kierownicą a im zachciało się drogę blokować. Miło ze strony yanosika że to ogarnał bo jakbym się w ten korek wpakował to nie wiem o ktorej dotarłbym do domu. A rolnicy to niech sobie inne miejsce do tego znajdą a nie drogi będą blokować. No zal.pl

 18. LUBLIN WOLNY OD PIS

  HA HA. ALE NAJLEPSZE JEST TO ŻE PSIUARY MAJA NADAL SUPER NASTROJ. W TEJ ICH POŻAL SIE BOŻE PUBLICZNEJ TELEWIZJI TRĄBIA ŻE WSZYSTKO JEST OK. ALE CHŁOPÓW ZROBILI W BALONA:) A TO PRZECIEZ CHŁOP RAZEM Z DZIECIOROBEM WYNISOL ICH DO WŁADZY. CIĘŻKO BĘDZIE PO WYBORACH TO WSZYSTKO NAPRAWIĆ…. TO JUZ POWOLI ACZYNA SIE WSZYSTKO IM WALIĆ. NA PO WIECZNIE NIEDA SIE ZWALAC SWOICH WIN! OJ PRZYJDZIE CZAS ŻE TACZKI PÓJDĄ W RUCH!

  • LUBLIN WOLNY OD BOLSZEWIKÓW

   Tobie nie powoli ale szybko odpi…ło. Tatusiowi czy tobie ubecką emeryturę obniżyli? Wracaj na łonet dziengi na utrzymanie zarabiać komuszy synu.

   • DO_LUBLIN WOLNY OD BOLSZ......

    W Lublinie niema zadnych Bolszewikow. Ty chory na nienawisc, nieslubny księży bachorze. Jesteście na szczęście w mniejszośći. Więc zawrzyj gebe.

 19. DO_LUBLIN WOLNY OD BOLSZ......

  TO NIEJEST POLAK. TO JAKIS WYNALAZEK, OBYWATELSTWO TO MA POLSKIE ALE TYLKO TYLE. PSUAR Z CZWORAKOW.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9624zł -0.37%
  • GBP 5.1489zł 0.38%
  • EUR 4.2996zł -0.05%
  • CHF 4.0537zł -0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   Żołnierze Wyklęci – wielkie obchody Dnia Pamięci w Chełmie
   Zagrają dla Jasia Bednarza. Chłopiec cierpi na chorobą genetyczną – zespół Aperta
   Pokazywanie miasta. Drugi spacer z perspektywy osoby niewidomej
   Zaproszenie na wystawę „Miejsca, które były”
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.