Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy na wiele godzin zablokowali autostradę pod Warszawą. Żądali odwołania lekarzy weterynarii z naszego regionu

Wielogodzinna blokada autostrady A2 Warszawa – Łódź zakończyła się po 10 godzinach. Protestujący żądali m.in. odwołania lekarzy weterynarii z Lublina i Parczewa, a także rekompensat w związku z ASF.

Ponad dziesięć godzin trwał środowy protest rolników na autostradzie A2 w Brwinowie pod Pruszkowem w województwie mazowieckim. Przed godziną 7 rano na miejscu pojawiło się około stu rolników z całego kraju, którzy wspierani przez Michała Kołodziejczaka zażądali spotkania z premierem. Całość została zabezpieczona przez policję, a na trasie utworzył się ogromny korek. Organizatorem protestu był ruch ludowy Agro Unia. Rolnicy domagali się m.in. odszkodowań w związku z afrykańskim pomorem świń, znakowania produktów flagą wskazującą na miejsce pochodzenia, czy też odwołania Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka a także dymisji Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej i wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie Pawła Piotrkowskiego.

Jak mówił Michał Kołodziejczak, tak się kończy prowadzenie złej polityki w Polsce, zaklinanie rzeczywiści, tak się kończy buta, arogancja i robienie polityki za pomocą PR. Dodał również, że polski rolnik nie może pozwolić sobie na to, nie może też przyglądać się, jak niszczone jest rolnictwo. Zagwarantował jednocześnie, że oczekują na konkretne decyzje, a nie kolejne obiecanki. Około godziny 10 do do protestujących przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewniał, że został poproszony o przyjazd przez premiera, oraz, że przeznaczy dla protestujących tyle czasu, ile będą potrzebowali. Rozmowy były bardzo burzliwe i niejednokrotnie przerywane.

Po pewnym czasie Michał Kołodziejczak napisał na Twitterze o pierwszych sukcesach: „Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii zostanie zdymisjonowany!! Minister Ardanowski ugiął się pod naciskiem rolników. Zadzwonił z asfaltu do weterynarii i okazało się że był okłamywany odnośnie do wjazdu do Polski z Litwy mięsa zagrożonego ASF„. Podobnie ustosunkowano się do kolejnych postulatów, m.in. odwołania wojewódzkiego i powiatowego lekarza weterynarii, wobec których toczy się dochodzenie. Protest zakończył się około godziny 17. Jednak jak twierdzą niektórzy z uczestników blokady, pomimo zapewnień ministra Ardanowskiego, że nie będą karani za swoją akcję, policjanci mieli wypisać niektórym protestującym mandaty karne. Wszyscy zaś zostali spisani. Michał Kołodziejczak dodał na koniec, że teraz będą oczekiwać na decyzje ministerstwa. Jeśli nie będzie efektów, to w połowie stycznia protesty będą powtarzane.

Rolnicy na wiele godzin zablokowali autostradę pod Warszawą. Żądali odwołania lekarzy weterynarii z naszego regionu

Rolnicy na wiele godzin zablokowali autostradę pod Warszawą. Żądali odwołania lekarzy weterynarii z naszego regionu

(fot. TVP, wideo – Agro Unia)

43 komentarze

 1. cHWDRolnikom za tę blokadę, oby im ziemia wyjałowiała i kury się nie nosiły..

 2. Ten przewiadniczacy burak powinien pójść do szkoły i do rodziców po szkole po dobre wychowanie, anie ciągnąć chamow na ulicę

 3. Reaktywować ZOMO i pałą ich wszystkich.

 4. ASF to ściema chcą zniszczyć polskie hodowle unijni złodzieje.

 5. Dziwny to społeczeństwo komentujące. Nawet mogą butelki pet wpierdzielać zamiast zdrowego chleba byle by im tyłka z blachosmrodu nie kazali podnosić bo ulica zablokowana w słusznej sprawie.

 6. Ciekawy jestem, czy te przywozy z zagranicznych czerwonych stref, są zupełnie bezinteresowne dla lekarzy weterynarii, którzy wydają te zezwolenia. Zakłady przetwarzające tę wieprzowinę, mają w tym niewątpliwy interes. Nie lada gratką jest też sprzątanie zachodnich magazynów z długo mrożonych półtusz.

 7. dajcie spokój z tą ich blokadą, wracałem ze Szczecina, noc za kierownicą a im zachciało się drogę blokować. Miło ze strony yanosika że to ogarnał bo jakbym się w ten korek wpakował to nie wiem o ktorej dotarłbym do domu. A rolnicy to niech sobie inne miejsce do tego znajdą a nie drogi będą blokować. No zal.pl

 8. LUBLIN WOLNY OD PIS

  HA HA. ALE NAJLEPSZE JEST TO ŻE PSIUARY MAJA NADAL SUPER NASTROJ. W TEJ ICH POŻAL SIE BOŻE PUBLICZNEJ TELEWIZJI TRĄBIA ŻE WSZYSTKO JEST OK. ALE CHŁOPÓW ZROBILI W BALONA:) A TO PRZECIEZ CHŁOP RAZEM Z DZIECIOROBEM WYNISOL ICH DO WŁADZY. CIĘŻKO BĘDZIE PO WYBORACH TO WSZYSTKO NAPRAWIĆ…. TO JUZ POWOLI ACZYNA SIE WSZYSTKO IM WALIĆ. NA PO WIECZNIE NIEDA SIE ZWALAC SWOICH WIN! OJ PRZYJDZIE CZAS ŻE TACZKI PÓJDĄ W RUCH!

  • LUBLIN WOLNY OD BOLSZEWIKÓW

   Tobie nie powoli ale szybko odpi…ło. Tatusiowi czy tobie ubecką emeryturę obniżyli? Wracaj na łonet dziengi na utrzymanie zarabiać komuszy synu.

   • DO_LUBLIN WOLNY OD BOLSZ......

    W Lublinie niema zadnych Bolszewikow. Ty chory na nienawisc, nieslubny księży bachorze. Jesteście na szczęście w mniejszośći. Więc zawrzyj gebe.

 9. DO_LUBLIN WOLNY OD BOLSZ......

  TO NIEJEST POLAK. TO JAKIS WYNALAZEK, OBYWATELSTWO TO MA POLSKIE ALE TYLKO TYLE. PSUAR Z CZWORAKOW.