Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rój Perseidów 2016: To będzie wyjątkowa noc dla miłośników obserwacji nieba

Jutrzejsza noc będzie wyjątkowa dla miłośników obserwacji nieba, zakochanych par jak też osób, które uwielbiają fotografować. W ciągu godziny widocznych będzie bowiem nawet 150 „spadających gwiazd”.

Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia Ziemia przechodzi przez masę pyłu i nieco większych drobin drobin jakie pozostawia za sobą kometa Swift-Tuttle. Owocuje to rojem meteorów zwanym Perseidami. Choć pojedyncze „spadające gwiazdy” można obserwować już od ponad dwóch tygodni, to jednak wszyscy oczekują na moment, kiedy będzie ich najwięcej. W tym roku nastąpi to w nocy z 11 na 12 sierpnia. Co więcej gdy standardowo w trakcie kumulacji zjawiska przypada około 80 – 100 meteorów na godzinę, tym razem będzie ich nawet dwukrotnie więcej. W ciągu godziny będzie można zaobserwować 150 a nawet do 200 „spadających gwiazd” na godzinę. Wszystko dlatego, że strumień szczątków pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle został zagięty przez grawitację Jowisza. Dzięki temu Ziemia znajdzie się w samym centrum chmury drobin.Taka sytuacja występuje tylko raz na kilkanaście lat.

GDZIE NAJLEPIEJ OBSERWOWAĆ RÓJ PERSEIDÓW

Choć w ciągu roku występują bardziej obfite roje meteorów, to jednak przypadają one głównie na okres zimowy. Ponieważ w sierpniowe ciepłe noce znacznie chętniej spoglądamy na gwiazdy niż zimą, to właśnie Perseidy są najbardziej znane i popularne wśród miłośników obserwacji nieba. Perseidy będą najlepiej widoczne na półkuli północnej a najwięcej ich będzie w drugiej połowie nocy i nad ranem. Przy tak dużej aktywności meteorów spoglądając nawet w nie w tym kierunku co trzeba, będzie można co chwila oglądać „spadające gwiazdy”. Do obserwacji nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych przyrządów. Warto jednak pamiętać, że im mniej świateł wokół, tym widoki będą efektowniejsze. Dlatego warto wybrać się poza miasto. Wszystko zależy również od pogody. O ile nieba nie przysłonią chmury, to najlepsze warunki wystąpią w drugiej połowie nocy, kiedy to będący w pierwszej kwadrze księżyc zniknie poza linią horyzontu.

JAK FOTOGRAFOWAĆ

Najlepsza pora na fotografowanie nastąpi od godziny 2:00 aż do świtu. Dużym plusem będzie brak światła księżycowego a więc ciemne niebo. Bardzo ważny jest również dobór miejsca, w którym zamierzamy fotografować. Nie powinny tam występować żadne przeszkody, które mogą zasłaniać niebo. Im większy obszar nieba będzie widoczny, tym większa szansa na dobre zdjęcia. Użycie szerokokątnego obiektywu zwiększa szanse na sfotografowanie Perseidów, jednak warto pamiętać, że obiekt będzie na zdjęciu bardzo niewielki. Używając dłuższej ogniskowej trzeba będzie wykonać więcej zdjęć by sfotografować meteor, lecz na zdjęciu będzie on o wiele bardziej okazały.

(fot. archiwum czytelnik Jerzy)
2016-08-11 00:17:29

9 komentarzy

  1. Pod warunkiem że nie bedzie padał deszcz ?

    • A co ma deszcz do tego?

      • Perseidy są ciałami cukrowymi, które po wejściu w górne warstwy atmosfery podczas deszczu ulegają rozpuszczeniu. I nie świecą.

        • Aaaa… Teraz rozumiem: Deszcz „spadających gwiazd”. Nic tylko z wiadrami i miednicą czekać na słodkie opady. Odparuję wodę i pozyskam cukier kryształ z pierwszego tłoczenia.

  2. w tamtym roku tez mialo byc duzo spadajacych ok 100 w ciagu godz a bylo ok 5 dalem sie nabrac raz wiec dam spokuj wole wypic browara naszego lokalnego przenicznego

    • Daj spokój z pszenicznym! Ostatnio jakieś kupiłem to albo było skiśnięte, albo producent taki regionalny. Wole już normalnego browara, od tych wynalazków niby to ekologicznych i takich zarąbistych. Błe, do dzisiaj pamiętam jego smak a już tydzień minął. Musiałem potem przepić normalnym browarem 🙂

  3. Czy z opisu wynika, że grawitacja Jowisza występuje raz na kilkanaście lat? Czy mi się wydaje? 🙂

  4. Chyba dzisiejsza noc a nie jutrzejsza…

Z kraju