Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rogowacenie okołomieszkowe – jak zwalczyć nieestetyczne krostki?

Rogowacenie okołomieszkowe jest jednym z najczęściej występujących problemów skórnych. W dotyku przypomina tak zwaną gęsią skórkę i dla wielu osób stanowi duży problem natury estetycznej. Nieprawidłowe rogowacenie naskórka nie jest wprawdzie groźne dla zdrowia, lecz z pewnością odbiera pewność siebie. Jak zwalczyć ten problem? Podpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest rogowacenie okołomieszkowe. Problem ten objawia się czerwonymi krostkami, a niekiedy również suchymi plamami na skórze. Skóra staje się chropowata i szorstka w dotyku, a występujące na jej powierzchni zmiany przypominają tak zwaną gęsią skórkę. Schorzenie to może występować okresowo (bardzo często w okresie zimowym), a krostki pojawiają się najczęściej na ramionach czy przedramionach, ale także na pośladkach, udach czy plecach (generalnie: na owłosionych częściach ciała).

Krostki nie powodują dodatkowych dolegliwości. Niemniej mogą prowokować drapanie; dotknięta tym problemem osoba zaczyna odczuwać świąd i drapie się jeszcze bardziej. Wiele osób sądzi, że wystarczy zdrapać powstałe zmiany, a one się nie odnowią. To błędne koło. W efekcie można nabawić się aktywnych zmian zapalnych, co utrudnia leczenie objawowe.

W tym miejscu należy bowiem podkreślić, że rogowacenie mieszkowe uznawane jest za nieuleczalne. Mimo wszystko w większości przypadków udaje się skutecznie niwelować objawy.

Rogowacenie mieszków włosowych – przyczyny

Wśród przyczyn rogowacenia okołomieszkowego należy wymienić przede wszystkim nadmierne gromadzenie keratyny w mieszkach włosowych. Nagromadzona keratyna blokuje ujścia mieszków, pory się zatykają i na powierzchni skóry powstają grudki i krostki.

Skłonności do powstawania rogowacenia można także odziedziczyć. Za występowanie tego problemu odpowiadają zaburzenia wchłaniania witaminy A. Ponadto osoby zmagające się z trądzikiem bardzo często „w gratisie” otrzymują także problem z zatykaniem ujść mieszków włosowych.

Kolejną przyczyną są zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne. Pośrednio wiąże się to również z wysuszaniem skóry – towarzyszącym chociażby nieprawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednia pielęgnacja, a nawet… dieta. Nieprawidłowe odżywianie może generować występowanie różnego rodzaju dermatoz. Ponadto w czasie leczenia rogowacenia należy zadbać o suplementację witaminy A i witaminy C.

Pielęgnacja skóry dotkniętej problemem rogowacenia okołomieszkowego

Problem rogowacenia bardzo często wiąże się z nadmiernie przesuszoną skórą, w tym także z atopowym zapaleniem skóry. Suchość skóry sprawia, że zostaje zaburzony właściwy proces rogowacenia mieszkowego. Trzeba więc zwracać baczną uwagę na to, by nie doprowadzić do wysuszenia skóry.

Istotnym elementem pielęgnacji skóry są więc preparaty do mycia – zamiast mydła należy sięgać po delikatne żele czy emulsje. Rekomendowane są również kąpiele z dodatkiem soli (zmiękczające naskórek).

Równie ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka (np. peelingi mechaniczne). Polecane są też masaże i szczotkowanie skóry. Niemniej kluczową kwestią jest dogłębne nawilżanie skóry. Należy stosować kremy nawilżające i balsamy. Można również pokusić się o pokrycie nasmarowanej balsamem skóry warstwą okluzyjną pod postacią oleju (na przykład olejem kokosowym lub migdałowym).

Nie można też zapomnieć o nawilżeniu, płynącym z wewnątrz, czyli po prostu o piciu odpowiedniej ilości wody.

Czasami odpowiednia pielęgnacja domowymi sposobami nie wystarcza, by poradzić sobie z problemem – zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych i uporczywego świądu. Warto wówczas zasięgnąć porady dermatologa, który może zapisać leki na receptę. W skład produktów leczniczych wchodzą przede wszystkim takie substancje, jak: acitretina czy kalcypotriol.

Kosmetyki i preparaty na rogowacenie okołomieszkowe

Istnieją zabiegi kosmetyczne, szczególnie polecane na problemy z rogowaceniem okołomieszkowym. W gabinecie kosmetycznym można poddać się takim zabiegom, jak: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja diamentowa, laseroterapia czy mezoterapia igłowa. Nasuwa się jednak pytanie: po jakie kosmetyki domowego użytku sięgać, by zredukować zmiany skórne?

W składach kosmetyków należy poszukiwać takich składników, jak:

  • mocznik (działa zmiękczająco i nawilża skórę)
  • panthenol (łagodzi podrażnienia)
  • alantoina (łagodzi i regeneruje skórę)
  • kwas salicylowy (złuszcza i działa przeciwzapalnie)
  • naturalne oleje (natłuszczają)

Dobierając pielęgnację domową, warto sięgać po uzupełniające swoje działanie serie kosmetyków. Sprawdzą się emolienty, które zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu skóry. Wybierz delikatny płyn do kąpieli i nawilżający balsam do ciała.

Rogowacenie okołomieszkowe u dzieci – jakie leczenie można zastosować?

Z nadmiernym rogowaceniem okołomieszkowym zmagają się nie tylko dorośli, ale także dzieci. Jeśli chodzi o przyczyny – rogowacenie okołomieszkowe występuje u dzieci z podobnych powodów co u dorosłych. U maluchów bardzo często daje o sobie znać sezonowe rogowacenie, związane z przebywaniem w ogrzewanych i suchych pomieszczeniach.

W przypadku dzieci również należy postawić na właściwą pielęgnację, a dokładnie – nawilżanie skóry. W aptece czy nawet drogerii bez problemu znajdziesz serie kosmetyków emolientowych dla dzieci. Nie należy natomiast stosować peelingów!

Wybierając kosmetyki, zwracaj baczną uwagę na skład. Preparaty dla dzieci z mocznikiem muszą mieć odpowiednie stężenie tegoż składnika – nie może ono przekroczyć 5%. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy wystąpienia stanów zapalnych, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.